Erkan Çapraz / Gerçeklerle Yolculuk

'Gönüllü' Silahlanma

2007-05-19 22:38:46

Silah, yüzyıllardır mezopotamya topraklarında kavimlerin, halkların ve ırkların birbirleri üstünde üstünlük sağlamaları için bir araç, ölüm için ise bir yol oldu…

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yoğunlukta yaşayan Kürt halkı son yıllarda artan silahlanma nedeniyle sadece operasyonlarda değil artık en ufak bir anlaşmazlık yüzünden bile devletin verdiği silahlara sarılıyor.

Şuan Hakkari’nin neredeyse tüm köylerinde silahlı korucular var. Daha önce 7600 olan korucu sayısı son alınan gönüllü korucularla birlikte 8104’e çıktı.

Töre ve kan davası cinayetlerinin sık sık yaşandığı bölgemizde silah her zaman kötü cesaret örneği olmuştur. Kimi köylerde her evde muhakkak bir iki korucu silahı vardır. Köyde çıkan herhangi bir kavgada çoğu zaman insanlar korucu silahlarına davranıp aynı köyde yaşadığı insanına, en önemlisi de Kürt kardeşine kurşun sıkma girişiminde rahatça bulunabilmiştir.

Sadece verilen ‘korucu’ silahları değil insanların kaçak veya değişik yollarla silahlanması da ayrı bir tehlike. Yaygın ve bilinçsiz silahlanma dün olduğu gibi bugün de önümüzde sorun olarak durmaktadır. Toplumsal düzenlemenin yapılması hukuksal düzenlemeden daha etkilidir. Üzücü de olsa bilmeliyiz ki, silah geleneği ilkel hakların geleneğidir ilkel gelenek her halkta vardır ve medenileştikçe bunlar geçer.

Dünyada, silahların konuşmaması için sarfedilen çığlıkları duyarken insanların bu şekilde silahnmasına seyirci kalmak çok da vicdani bir durum olmamalı.

Hakkari’de son zamanlarda ortaya çıkan ‘gönüllü köy koruculuğu’ için yaklaşık 9 bin kişi başvuru yaptı. Yapılan başvurular kapsamında Yüksekova’da 200, Şemdinli’de 150, Hakkari merkez’de ise 154 kişi daha silahlandı.

Gönüllülük Nedir?

Gönüllü, sahip olduğu fiziki güç, zaman, bilgi, yetenek ve deneyim özelliklerinden birini veya birkaçını gönüllüsü olmak istediği kuruma ya da kuruluşa sunabilecek durumda olan ve bunun karşılığında parasal kazanç beklentisi taşımayan bireydir.

Hakkari’de ‘Gönüllü Köy Korucusu’ olmak için başvuranların büyük bir kısmında parasal beklenti olduğu kanısındayım. Bunu da müracaat edenlerden bazılarıyla yaptığım görüşmelerde tespit ettim.

Yapılan tüm başvuruların parasal beklenti için yapıldığını da söylemek yerinde bir söylem olmayabilir. Yıllardır Hakkari’de TSK güçleri ile bölgede operasyonlara çıkan ve ‘bence’ görevleri köylerini korumak olan koruculardan yaklaşık 500’ü (kesin sayısını bilmiyorum) hayatını kaybetti.

Operasyonlarda hayatını kaybedenlerinde -ki büyük çoğunluğu aile resilerinden oluşmakta idi- aileleri muhakkak ki bu nedenlerle de büyük acılar çekmiş. Özellikle başvurular arasında bu ailelerden bireyler de bulunuyor. İçlerindeki ‘Öç Alma’ hissi onları akıl almaz bir yola sürüklüyor.

Bu konularda birçok şey söylenebilir. Birçok şeyin muhasebesi yapılabilir ve hatta farklı görüşleri savunan insanlar olabilir. Ama silaha karşı olan biri olarak kanaatimce doğru olan şu lanet silahlardan biran önce kurtulmamız gerektiğidir.

Yıllardır ‘Geçici Köy Koruculuğu’ adı altında her ay alınan paralar birçok köylüye tatlı gelmiş olmalı. Bir bölümü para verilmediğini duyunca başvurularını geri çekmiş. Daha önce silah alan Geçici Köy Korucuları’ndan boşalacak olan kadrolara ileride gönüllü köy korucularının yerleştirilebileceğini duyan bir bölümü de başvurularını geri almamış. Parasal beklentilerle yapılan başvuruların altında da işsizlik ve sefalet yatıyor.

Özellikle 50 - 60 yaşlarındaki insanların elinde ‘gönüllü’ silah almak üzere başvuru dosyalarını görünce üzülmemek elde değil! Tüm dünya silahlara son verilmesi için sokaklara dökülürken biz hala silahlanıyoruz. Buna da kimileri ‘kahramanlık’ deyimini yakıştırıyor.

Silahsız bir dünyada yaşamak umuduyla…

Bu yazı toplam 10379 defa okunmuştur
BOŞ SAYFA
 // İSİMSİZ
BOŞ SAYFA TEMİZ VE LEKESİZDİR BENBEYAZ SORUN İNSANCA YAŞAMAKTIR BUNU TERTEMİZ DÜNYAMIZA YERLEŞTİRSEK ZATEN GERİCİLİK KALMAZ BUNUN İÇİN KENDİMİZİ KÖTÜ EMELLERLE DEĞİL KÜLTÜRLRERLE EĞİTELİM BİLİNÇLİ OLALIM Kİ DÜNYAMIZI GÜZELEŞTİRELİM AMA KENDİMİZİ SATMAYALIM KORUCULUK KÖTÜ ANIMIZA ŞEREFİMİZE YAKIİŞMAZ ERKANCIM SENİ TEBRİK EDERİM BÖYLESİ KONULARA DİKKAT ÇEKTİĞİN İÇİN SAĞOL VAROL TEBRİKLER...
Atalay beye katılıyorum
 // tunahan
ben de cennet vatanımızın en fazla orta kesimlerine gidebildim su anda öğretmenlik okuyorum nasip belki dogu ya da guneydogu anadoluya da yolum düşer.. ALLAH Kürt'ü Türk'e Türk'ü Kürt'e düşürmesin.....
Bu site ye BRAVO
 // Atalay
Inanirmisiniz 12 yildir yurt disinda yasiyorum Yuksekova deyince hep aklima geri kalmislik gelirdi.Oysa bu siteyi gorunce sasirdim ne kadar guzel bir yerde yasiyorsunuz. Insan etkileniyor. Belki nufusun cogunlugu Kurt vatandaslarimiz olabilir. ama orasi bizimde vatan topragimiz. Bu siteyi yapanlara .. selamlar. Allah Kurtu ve Turku birbirine dusurmesin... Dusurmeye calisanlardan korusun. Turkiye Kurtlerin ve Turklerin vatanidir. Bu boyle biline ... Ben kendim Geliboluda askerlik yaptim kogusta 1 turk bendim.. diger arkadaslarim hepsi kurtu 18 ay birlikte olduk dostca kardesce hepside mert ve candan yurekli insanlardir. Butun Kurt kardeslerime saygi ve sevgilerimle ...