İrfan Sarı

Gecekondu enkazından

2007-03-29 04:44:57

Az önce indiğim uçaktan, şehre doğru yol alıyordum. Havadaki süre içinde beslediğim korkular üstüme umulması güç bir yorgunluk koymuştu. Nizami görünümlü yoldan başkente bir otomobilin içinden bakmak neler düşündürmüştü bana.

Her iki tarafı yolun; yıkılmış gece kondu molozları ve enkazlarıyla doluydu.

Uzun bir seyirden bu gece kondu mahallinden gözüme yıkılmamış minareler ve bazen de komple camiler takıldı.

Anlam vermek zordu. Neden insanların yaşadığı yaşamak için muhtaç olduğu evler ya da gecekondular yıkılmıştı da bu minareler ve camilere dokunulmamıştı?

Gecekonduların önüne dikilen zaman zaman kavak ve zaman zaman akasya türü ağaçlar yalnız kalmanın inadına ormanlaşmak için yemyeşil duruyordu.

Bahar, ormanlaşmaya doğru götürürken tabiat ananın karnında boy veren ağaçlar şimdiden geleceğin haritasını çizmeye başlamıştı.

Tabiat ananın bu can veren, akıl sunan durumundan bir sıcak tebessüm ve mutluluk anı koyuyorum yüzüme ve diğer yönü düşlüyorum.

Gecekondusuna iş makinesini süren anlayış nasıl oluyordu da camisine dokunmuyordu halkın. Anlamak zordu dediğim gibi ama yine de akılıma takılanlardan sizin sofranıza bir şeyler getireyim dedim.

Bir kere sistem kendi çarkını işletince sömürüsüne destek olacak bütün argümanları kullanacaktı. Bunu yaparken insanların değer yargılarından ziyadesiyle faydalanacaktı. Bunu fırsat belleyen iktidarlar ise başıboş giden ve altyapısı olmayan muhalefetin de sıkça kullandığı gecekondu meselesini bu şekilde hal etme yolunu deneyecekti.

Umutlara takılan Anadolu insanlarını toplu yaşam alanlarına kilitleyerek kontrol altına alma ve asimilasyonuna sessiz ve sedasız devam etmek için kondularını yıkmak. Yoksul damgasını vurmak, bunu onlara hissettirmek için de gıda yardımı, sağlık yardımı, yakacak yardımı adı altında onları pasifize etmek emelini ortaya koyuyordu.

Gecekondu mahallesine cami yaptırdı ama okul yaptırmadı. Çünkü aydınlanan ve giderek geleceğine sahip çıkacak olan Anadolu insanı kendi iktidarını ancak eğitiminin zaferiyle kurabilecekti. Bunu bilen iktidar onları o kondu mahallesinden sökerken de ‘sizin caminizi yıkmadık’ mesajıyla sömürüsünü devam ettiriyordu.

Çok kapsamlı ve planlı süren bu eylemede insanlar sus oluyor dahası duacı da oluyorlardı. Ülkenin başkentinden gözüme ilişen bu manzara karşısında aklımı kurcalayan sorular bu güne değin kor kor yanıyordu…

Devletin yönetim kademesi yaşam standartlarını muhafaza ederken hatta güllük gülistanlık yaşarken devleti oluşturan vatandaş türlü entrikalarla sefalete, cehalete, yokluğa, yalnızlığa itiliyordu.

Bu da yetmiyormuş gibi ülkenin yaratılmış olan suni güzelliği görsel medyada boy boy göstericiye çıkıyordu. Buna aldanan halkın kendi kaderine razı olmasıysa milliyetçilik dalgasıyla bastırılıyordu.

Açlıkla terbiye edilmeye çalışılan halkın iş ve aş arasına sıkıştırılması her kese bir şeyler anımsatır. Ama bana hep acıyı yani “nal ile mıh” arasında kalmayı anımsatır.

Bütün düşünüldüğünde sistematik olarak oluşturulan bu zincirin esaretinden kurtulmak ise eğitimin tabana yaygınlaştırılması ile mümkün olacak gibi görünüyor. Buraya gidebilmenin yolu inançlı ve donanımlı siyasetçi profilinin seçiminden geçer.

Bu yazı toplam 8768 defa okunmuştur
CAHİLLİK BAŞA BELA
 // HOŞGÖRÜ
BERAT KARDEŞİM İŞTE SEN GİBİ ŞAHSİ KİŞİLERLERLE OLAYI ÇÖZÜM BULMAYA ÇALIŞANLAR BU TOPLUMU AT GÖZLÜĞÜ TAKMAYA MAHKÜM ETTİ...BİREYLER KENDİNİ DÜZELTSE ZATEN TOPLUM DÜZELECEK SEN FELAN ATEİSTİ FİLAN DİNDARI BIRAK KENDİ DOĞRULARINLA NELER YAPTIN NELER YAPACAKSIN? BU DA SEÇİMLERDE VERDİĞİN OYLARLA TOPLUMA YAPTIĞIN Hİ ZMETLE ÖRNEK DAVRANIŞLARINLA ÜZERİNE DÜŞENİ KENDİ TOPLUMUNA YAPTIKLARINLA OLUR...EN UFAK TOPLUMSAL BİRİM AİLEDİR..ÖNCE KENDİMİZİ GÖZDEN GEÇİRELİM..SEVGİYLE KALIN........
NE ALAKA
 // BİRBEN
Şimdi siz doğruyu sadece ateistrler mi yapar diyorsunuz. verdiğiniz bakan örneği gibi kaç örnek verebilirsiniz. yokmu dindarlardan böyle örnekler veya şöyle söyleyelim yokmu ate lerden dürüst olmayan ve paraları sıcak kıyılarda çıtırlarla yiyen ? şurası gercek iyiler ve kötüler her yerde var. biz bunu değil yani şahısları değil fikirleri tartışalım, doğru olan budur. yazı yazılırken mesnetli yazılır. irfan sarıya bu yazıda irfan sarıya katılmak mümkün değil. ben daha çok yorum yazan kamil arkadaşa katılıyorum... ama berat sadece kişilere yoğunlaşmış...saygılar...
ate başkan
 // berat
bizim bir bakan vardı.tanrıtanımazdı.fakat öyle vicdanlıydıyki.hani vatan-sakarya edebiyatı yapan kutsallar ve sonra engüzel kıyılarda çıtırlarla rantı yerlerdi.onlardan daha saygındı bence. bakanlığı bıraktığında cebindekileride kaybetmişti. kahveye gitti.o ateyi taşladılar.niye ateistmiş.benim çokbilmiş haklım , onun onurlu -evrensel davranışına bakmazda.yüzeysel şeylere bakardı. o vakit neden bu yoksulluk , cehalet.... yani kimseyi üzmek istemem fakat ne diyeyim. bizim vatan - sakaryacı kral - bizim ateye tokat....herzaman böyle olmuştu ....