İrfan Sarı

(Ergen)ekon

08 Ocak 2009 Perşembe

Kum döken Ergenekon yapılanması çocuk gibi görünüyordu ancak anladık ki son operasyonla ergenleşti…

 

On yıllardır devlet kurumunun içinde devlet üstü bir güç gibi hareket eden ancak her ne hikmetse kabul gören bu yapılanmanın bölük pörçükte olsa yargı önüne çıkarılmış olması Türkiye demokrasisi için artı puandır.

 

Son operasyonda emekli yargı mensubunun basına yaptığı açıklamayı dinlerken dikkatimi çeken bir detayı sizinle paylaşmak isterim. “yargı işini yapacaktır eğer siyaset kurumu ondan elini çekerse”

 

İster istemez bu söylemin arkasındaki gizli enerjiyi arıyor insan. Demek ki bu kadar yüksek bir yargı mensubu görevi vaktinde siyasi baskıların ve dayatmaların tesirine girmiştir. Mesela Kürt legal siyasetinin ikide bir kapanması için üstün bir performansla çalışmaları gibi.

 

Devletin bölünmez bütünlüğü adıyla yapılan bu yargısız infazların arkasında gizli Kürt karşıtlığının kokusu çıkıyor hemen ortaya.

 

Bu organizasyon aylardır kurulan mahkemece sayfalar dolusu savunmalar ve dökümaterle yoklanıyor. Basın kamp kurdu desem de öyle derli çaplı bir kamuoyu hizmetinin verildiğini de sanmıyorum. Ancak her şeye rağmen devletin bekası için duranların bu kadar yoğunca gözaltına alınmış olmaları ve tutuklanmaları bir Kürt köylüsünün yakalanması kadar ilgilendirmedi onları.

 

Böyle bakılınca Türkiye"de bağımsız yargının ve tarafsız basının fotoğrafı görülebiliyor.

 

Meşakkatli demokrasi yürüyüşünün ne yaman çelişkiler ve ne görünmez güçler tarafından sabote edildiğini böylece idrak ediyoruz.

 

Demokratik sosyal hukuk devletinin laiklik ilkesinden ve demokratik kavramından yoksunluğu açığa çıkıyor.

 

Aynı emekli yargı mensubu; “Türkiye hiçbir diktanın etkisi altında kalmayacaktır.” der.

 

Buradan anlıyoruz ki AKP ve doğal olarak başbakanı din diktatöryası olarak lanse edilmektedir.

 

Fazla söze hacet bulunmamaktadır.

 

AKP iktidarını Kürtlerin ayarını yapsın diye getiren de bu (ergen) yapı değilmiş gibi davranmakta doğru bir tutum değil.

 

Hukuk ve hukuk adamı siyası kurgulu yaşamdan kendini arındırdığı sürece bağımsızdır ve tarafsızdır. Ne zaman ki bana dokunursan o zaman avaz avaz bağırırım ama ötemde bir yerlerde ne yaparsan yap sessiz kalacağım demekte ne hukukçuya ne de aydın kişiliğe sığmayacak bir tutumdur.

 

Şu günlerde İsrail mezalimini yapan uçak pilotlarının nerede eğitildiği ve nereleri bombaladığı herkesçe bilinmektedir. Bu görüldüğü halde hukukçu, medya ve aydın aktörler sessizdi. Geldiğimiz noktada ses vermenin anlamını bilmemek doğru olmaz o halde.

 

Şimdi meseleye dönersek göreceğiz ki; devlet kendini korumak için sağlam adım atarken açık kapılar bırakmıştır. Bu açık kapılardan girenler hem kendi yaşamlarını oturtacaklar hem de kendi yaşamlarına müdahale edecek olan yapılanmaları da ortadan kaldırmaya çalışacaklardır.

 

Ama bir şeye sevinebilirler mesele Kürtler olunca uzlaşmak kolay oluyor.

 

Ergenekonun ergenleri gözaltında şimdi… Kapağı hızla açmıyorlar yavaş yavaş…

 

Sanki sıraya göre olacak bu iş…

 

Hani demokrasi için en masum sloganı atan masum insanlara yağdırılan gaz bombaları ve atılan dayakları hatırlayın ve o slogana bir kulak verin.

 

“Susma sustukça sıra sana gelecek!”

 

İnceden düşündüğümüzde Kürtlerin Türkiye mozaiğindeki parıltısını söndürmenin kimseye fayda sağlamadığını görmek olanaklı olacaktır.

 

Doğal olarak yazı metni bağımsız yargıyı arzular. Objektif basını pek tabi ki; bununla birlikte cumhuriyetin demokratikleşmesi siyasal legal alanının devrimini yasal bir dayanağa dayandırmasını da. O zaman cumhuriyet unsurlarının aydınlanma ve kardeşleşme süreci anlamlaşmış olur.

 

Kim bilir belki yetişkin Ergenekon"a ulaşıldığında bu iş daha da kolay olur.

Bu yazı toplam 6784 defa okunmuştur
nerdeler arkadaşlar
 // esereser
ergenekon denildimi herkes susar nerdeiniz arkadaşlar neden burda yorum yapmıyorsunuz
işinize gelmiyor uyanık türkler yazıklar olsun
sizin bizden ne eksiğiniz var diyorsunuz ve bende cevap veriyorum ben 15 yıl istanbulda yaşadım hemen hemen hep işsizdim çünkü hagi işyeriye gitsem efendim nerelisin hakkariliyim daha hakkariliyim demenden adam hemen el işaretiyle git burdan sana iş yok diyor efendim kiralık ev arıyorsun ve yine doğulu olduğun için vermiyorlar neden biz kendi dilimizle rahatca konuşamıyoruz neden bizim bir kürtce kanalımız yok tamam trt 6 tvi açtınız neden haber vermiyor neden doğudaki olayları göstermiyorsunuz kardeşim medya szin tv sizin yazıyorsunuz paso yalanları ondansonra sizin bizden ne eksiğiniz var diye bir laf koyuyursunuz ortaya gidin işinize yaa...
28 Haziran 2009 Pazar 13:51
İRSAN
 // ÖZCAN DENİZ
y.ova gibi küçük bir yerde irfan sarı gibi yazarlarımız oldukça boynumuzu hiç kimse bükemez kendisini tebrik ediyorum böyle yazı yazması için... SayGıLaRımLa.. BAŞKANIM...
12 Ocak 2009 Pazartesi 12:54
doğrular
 // sacit
yıllardır bizi kendi içimizde kemiren bu ergenokon çetesinin artık yargı karşısına çıkması ülkemiz açısından sevindirici.ak partiyle güçlenen bir demokrasimiz var artık.bunları görün artıkkk...
10 Ocak 2009 Cumartesi 10:12