Bedri Çallı

Eğri oturalım amaaaaa

03 Şubat 2009 Salı

Hani o meşhur söz var ya, eğri oturup doğru konuşmak. Şimdi herkesi doğru bir tedavi için şapkasını önüne koymasını ve doğru bir teşhis için hep birlikte düşünmeye davet ediyorum. Ama lütfen doğru bir teşhiste bulunabilmemiz için ön yargıları bir kenara koyalım.


Bazı insanlar hiçbir sorumluluk üstlenmeden, olumlu yada olumsuz yönüyle eleştirdiği konuda hiçbir katkısı olmadan, sadece dostlar beni alışverişte görsün misali övme veya olumsuz eleştirilerde bulunurlar.


Beni yakından tanıyanlar çok iyi bilirle ki, yaşamım boyunca kendi çocuklarımın imkanlar ölçüsünde iyi bir eğitim almalarını arzuladığım kadar, Hakkari genelinde de aynı düşüncelerle destek olmaya çalıştım.  


Geçen uzunca yıllar boyunca farklı projelerle her defasında binlerce öğrencinin giydirilmesi ve eğitim materyalleri konusunda yardımlara vesile oldum. Şu an Kardeşini Seç kampanyası ile 7600 tane öğrenciye yardımcı olmaya çalışıyorum.


Yine geçen uzunca yıllar boyunca 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası ile ilgili tarafıma düşen sorumluluk, Eğitim Şurası ve il bazında tüm platformlarda üzerime düşenini yapmaya ve düşüncelerimi bu toplantılara yansıtmaya çalıştım.


İlimizin neden ülke genelindeki sınavlarda son sıralarda bulunduğu yönündeki tespitlerimi her zaman ilgililere yüksek sesle duyurmaya çalıştım. Genel öğretmen eksiği, branş öğretmen eksiği, taşımalı sistemin yetersizliği, Ana Okul, Piyo, Yibo ve dersliklerin yetersizliği, ayrıca halen köylerde 8 yıllık eğitime geçilmediği ve daha bir çok sorun hakkında çabalarım olmuştur.


Evet bütün bu konularda bu güne kadar devleti, devletin kurumlarını ve sorumluluk mevkiinde bulunan insanları hep olumsuz yönde eleştirdim. Cumhuriyet tarihi boyunca ihmale uğramış ilimde, bu ihmal halen devam etmekte ve ben de bu eleştirilerimi sürdürmeye devam edeceğim.


Peki bütün bunlara rağmen biz şimdiye kadar eğri oturup bunları dile getirdiysek, acaba sizce şimdi de doğru söylememiz gerekmiyor mu? 


İnsanlar bir evlat sahibi olabilmek için bütün servetini kurban ediyorsa, demek ki o evlattan daha büyük bir servet yoktur. Anne ve babalar çocuğunun iyi bir eğitim alabilmesi için çocuklarının ağzındaki ekmekten kısarak yavrularının eğitim masraflarını karşılarlar.


Buda yetmiyormuş gibi dershanelere avuç dolusu para dökerler. Bütün bunları neden yapıyoruz üzerine düşünmemiz gerekmiyor mu?


Kendi geleceğimiz olarak gördüğümüz yavrularımız yarının büyükleri, ülkemizi ve ilimizi yönetecek olan aydınlık geleceğimiz değil mi? Daha büyük düşünerek bunların arasında dünya ölçeğinde söz sahibi yavrularımız neden olmasın.


Peki şimdi soruyorum? Sorumluluklarımızı yerine getirmeden sürekli başkalarını eleştirmek ve her şeyi başkalarından beklemenin bize ne faydası olacak.


Çocuğumuzu takip ediyor muyuz. Okuldan ayrılma saati ile çocuğumuz evimize geliyor mu? O gün okulda işlediği derslerini evinde tekrarını yapıyor mu? Ödevlerini yapıyor mu? Aileden herhangi birinin öğrenci ile ilgili okulla diyalogu var mı? Bana göre hayır hiç biri. O halde çocuğunuz okuyamadığı zaman çocuğunuzu, okul idaresini veya devleti ne kadar eleştirme hakkınız olduğunu lütfen düşünün.


Hemen hemen her gün her saat ve geceler dahil olmak üzere çocuklar cadde, sokak ve ev aralarında zaman kaybediyorsa biz çok şey kaybediyoruz demektir. 


Burada özellikle anne – baba, siyasi partiler, Milli Eğitim, okul idareleri, öğretmenlerine ve her kese çok büyük sorumluluk düşmektedir.


Daha karanlık günler görmek yerine aydınlık bir gelecek için herkes üzerine düşenini yapsın lütfen. Yarın geç olabilir.  

Bu yazı toplam 8184 defa okunmuştur
iyi yazmşsnzda
 // ezgi
hocam çok güzel bi konuya değinmşsinizde ama biz sigarayı babalarmızdan öğrendik. karşmıza geçip sigara içyorlar. ve bizde özeniyorz ne yapalm ve bence babalrın çocuklarıyla arkadaş gibi olmaları lazım. ben öyle babalar görüyurum ki her yanden çocuklarını seviyorlar ama bi de kendimize bakıyruz kendmden örnek verym 18 yaşındayım ama 3 yıldır babam la konşmuyruz onun olduğu ortamda ben yokum benim olduğum ortamda o yok. birbirimizle karşlaşmıyalım diye elimizden geleni yapıyuruz bu küskünlüğün sebebi ne tabiiki sigara sigara içtiğimi öğrenince benimle konuşmadı halbuki beni karşısına alıp güzelce sigara içme diye bilirdi değilmi???...
05 Şubat 2009 Perşembe 14:54
YAZIK
 // sefer
Özellike bedri beye hayranım yazınız süper belkide aileler olarak bundan sonra çok uyanık olmalıyız çünkü yöremizde hızla eğitim kadrolşmasıyla beraber ki en büyük örneği hakkari il milli eğitime atanan yeni radikal nurcu müdür belliki gençlerimiz belli yönlere sevk edecekler okul aile birlikleri ve sivil dernekler bence aileleri iyi bilgilendirmeli keşke yöremizde sadece eğitimle ilgilenen insanlar verilseydi ama ne yazıkkı öyle değil...
04 Şubat 2009 Çarşamba 22:29
amcam
 // berkutay ertuş
değerli amcam senin yazılarını hep takip ediyorum. kalemine sağlık ve yüreğine senin gibi bir iki eleştirmen daha olsa belki insanlar yaptıkları hataları görüp düzeltirler ama sen içimizden birisin ondan bizi ancak biz anlayabiliriz sana saygı ve sevgiler ellerinden öperiz berkutay izmirden...
04 Şubat 2009 Çarşamba 20:15