İrfan Sarı

Devlet aklı ve iktidarı

27 Mayıs 2011 Cuma 10:03

Sadece TMK'da yapılan değişiklik sonrası toplam 9 ayda gözaltına alınan çocuk sayısı 424 ve tutuklama sayısı 129 olarak İHD (İnsan Hakları Derneği) raporlarına geçmiş.

Raporun çarpıcı ve düşündürücü olan bölümlerinden biride son iki yılın istatistiğidir.

2010 yılı
286 çocuk gözaltına alınmış
95 i tutuklanmış ve şuan ceza evlerinde

2011 yılı (ilk 4 ay)
352 çocuk gözaltına alınmış
116 çocuğunda tutuklandığı geçiyor aynı raporda

Toplamda 638 çocuk gözaltına alınmış ve 211 çocuk tutuklanmış.

Bu Türkiye’nin çocuklara verdiği öneminin belgesi olarak duruyor karşımızda. Bir annenin karşısına bu tabloyu bıraktığınızda çocukları hakkında hangi duygulara kapılır acaba. Aynı şekilde bir anne başbakan Erdoğan’ın üç çocuk önerisine ne kadar güvenebilir. Geleceği beton duvarlar arasında geçecek bir çocuğu kim doğurmak isteyecektir.

Toplumun psikolojisine direk müdahale halidir bu.

Bu tutumun yanı sıra çocuklara karşı işlenen suçlar kapsamında yargının tutumu ise baş döndürücü hızda ilerliyor. 

Evet, Ordu’da 14 yıl önce Cihat Metin(16) ve Turgay Metin (13) İsimli iki çocuk PKK li sanılma savıyla Özel Hareket polislerince katledilmiş yargı bu meseleyi en nihayetinde toplam 5 yıl cezayla bu sene sonuçlandırmıştır. Yanı sıra 2001 yılında 20 bin lirada çocukların ailelerine tazminat bir başka değişle sus payı vermiştir devlet.

Çocuklarının hayatı bu kadar ucuz olduğu bir ülkenin yaşayanlarıyız.

Böylesi bir manzarada barıştan ve sosyal adaletten söz eden devlet aklına kim güvenebilir ki. Devlet aklıyla halkın karşısına çıkmanın selameti olamaz.

Ben senin oğlunu/kızını öldürdüm ama onlar iyi insanlar değildi fakat sen iyi insansın geldim senden oy istiyorum demektir resmen bu.

Bu meyanda Hakkâri’de ya da diğer bölgelerde insanların karşısına çıkmış iktidar yani devlet temsiliyetine soyunan devlet aklının zayıf hurcu kendi ayıbını görememesidir.

Kontrgerilla tarafından başına getirilmedik vahşet gelmeyen halkın yaşadığı meydana geliyor ve haklı olduğunuzu savunuyorsunuz. Bu duruma uyacak Türk dil kurumunun oluşturduğu bir kelime bulamadım ben.
 
İnsan hakları ve demokrasi konusunda attığınız nutuklar kolu kırılan, gözü patlatılan, canı alınan, ceza evi psikolojisine mahkum edilen çocuklar tarafından yutulmuyor ki onların ebeveynleri tarafından yenilir olsun.
 
Bir kepenk senfonisidir gidiyor.
 
Ağzı olan konuşuyor.
 
Görülüyor ki çocukları lunaparklara doldurmaktan sıkı sıkıya imtina eden devlet otoritesinin temsilcileri kulaklarını, gözlerini kısacası bütün duyularını o çocukların kapalı kutu olması meselesine devşirmişler. Suskunlar. Psikolojisi bozuk, korkak bir gelecek yaratıp iktidarlarını süreklileştirmek arzusundalar.
 
Ama kepenklerin askısı onları uyandırıyor duyuları birden bire hassaslaşıyor.
 
Demek ki kepenkler görevini yaptı.
 
Suskunluğu bozmak için bir metot gerekiyormuş demek ki.
 
Doğal olarak şu sonuca ulaşıyoruz. Çocukların çocuk olduğunu hatırlayan bir devlet aklı gelişmeli.
 
Esnafın kepenk kapamamsı için ise barışın tesis edilmesi gerekiyor. Bu da dağlardan düze akın ister;
 
Bir siyasal ve hukuksal düzenleme ihtiyacı karşılanır bu iş çözüme kavuşturulursa ne kepenkler kapanır ne de çocuklar çocukluğundan edilir.
 
Zaten devletin topluma böyle bir borcu var.
 
Demokrasinin çıtası elde ve sözde tutularak yükseltilmiyor. Zabıt altına alacak ve ilan edeceksiniz ki topluma karşı olan borcunuzu ödeyebilesiniz.
 
Demokraside sakız gibi ağızda çiğnenmeyecek yaşam iskeleti olup hakkını alacak.

Bu yazı toplam 5147 defa okunmuştur
NERDE?
 // ZERİN AYKAT
Sayın İrfan SARI hep kürt çocukları öldü tutuklandı ama ben bunu bir türlü çözemedim.Eylem günü bir tane parti yöneticisi düzeyinde birinin orda ÇOCUĞUNU göremiyorum.Burdan çok güzel yazılar yazıyorsunuz insanları yönlendiriyorsunuz AMA NEDENSE HİÇ BİR EYLEMDE SENİN O CİCİLİ BİCİLİ BÜYÜTTÜĞÜN OĞLUNU GÖREMİYORUZ.Nerde bir gariban nerde bir işsiz kimsesiz macera peşinde olan bir genç varsa o ön saflardadır.Umarım hep beraber olur....
29 Mayıs 2011 Pazar 23:53
once insan
 // SALIH
SAYIN YAZAR HER HALDE BU YAZINIZDA BARIS VE DEMOKRASI PARTISI YANLISI BIR YAZI YAZI YAZMISIN AMA O PARTININI BIRINCI KELIMESI OLAN (AMA SADECE KELIME BASKA BIR SEYI TEMSIL ETMIYOR) BARIS ILE ILGILI HIC BIR SEY YAZMAMISIN.BUTUN KELIMLERI SAVASI CAGRISTIRIYOR. SAYGILARIMLA .......
27 Mayıs 2011 Cuma 17:35
self
 // self
ortada bi kargaşa varsa bunun sorumlusu sadece bir taraf değildir.siz burdan mağduru oynayıp kargaşayı bulandırma derdinde olablirsiniz ancak bu yine o çocuklara zarar verecektir.çünlü ordan oturup yazmak kolay siz çıkın meydane çocuklara bırakmayın işi?çocuk daha yeryüzü hakkında bir şey öğrenmeden çevreden ne gördüyse onu yapıyor.hatta sizin'onur'diye nitelendirdiğiniz işi onlar eğlennce olsun diye yapıyor.durumdan vaziyet çıkaracağınıza bu işin ciddiyetini kavrayın ve mücadeleyi olgunca yapın....
27 Mayıs 2011 Cuma 12:16