Erkan Çapraz / Gerçeklerle Yolculuk

Çadır örter mi günahlarımızı?

07 Eylül 2007 Cuma

Size bir teklifim var:

9 kişiyle Ramazanınızı ve kışınızı Yüksekova"da 2 metrekarelik bir çadırda geçirmeye ne dersiniz?

Peki ya uyumak için sıcacık yataklarınızı yorganlarınızı bırakıp yanı başınızdaki 9 bedene sarılmak zorunda olmaya?

Büyük bir ihtimalle hayır dersiniz!

Ama seçme şansı olmayan Öztekin Ailesi'nin evetten başka bir seçeneği yok gibi.

Güngör mahallesinin arka kısmındaki boş arazide 10 nüfuslu Öztekin ailesi 2 metrekarelik bir çadırda yaşam mücadelesi veriyor. Ev yok, bark yok, geçimi 15 yaşındaki Şaban Öztekin hurdacılıktan sağlamaya çalışıyor.

***

2 metrekarelik alana kurulan çadırdaki yaşam mücadelesini önce aile reisinden dinleyelim:

Evin reisi Sefer Sayim Öztekin (55) bir yıl önce geçirdiği trafik kazası nedeniyle kolunda ve göğsünde platinlerle yaşadığını ve hiçbir işte çalışamadığını belirterek, “Sakatım, çalışamıyorum, evin tek gelirini oğlum hurdacılıktan sağlıyor. Günlük 3-5 YTL; o da ancak kuru ekmek parasını karşılıyor. Şu ana kadar hep akrabalarımın yardımlarıyla geçinmeye çalıştık. 5-6 yıl boyunca kirada kaldım. Ancak kirayı ödeyemez durumdaydık ve 6 ay önce ev sahibim tarafından evden çıkarılmak zorunda bırakıldım. Şimdi bir akrabama ait olan bu arsa üzerinde kurduğum çadırda yaşamaya çalışıyoruz. Bu yıl kaymakamlıktan kışlık yakacak yardımı olan kömür aldık ancak ne bir kömür sobamız var ne de o kömürün ısıtacağı bir evimiz.”dedi.

***

Böyle bir durumda baba olmak gerçekten zor. Hangi birimiz isteriz ki böyle elleri kolları bağlı durmayı? Peki ya anne olmak nasıl? Onu da anne Aysel Öztekin"den dinleyelim:

Anne Aysel bazı günler yiyecek ekmeklerinin bile olmadığını, eşinin 3 evlilik yaptığını ve çocukların kendisinden önceki kumalarına ait olduğunu belirterek, “Kendi çocuklarımdan bir farkları yok. Onların okumalarını çok istedik ancak hiçbir şekilde imkanımız olmadı. Çocuklarım okusun istiyorum. Çocuklarımızın göz göre göre cahil büyümeleri bizi çok üzüyor.”dedi. Kış mevsiminin yaklaştığını hatırlatan anne Aysel Öztekin, kışı çadırda geçirme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını da sözlerine ekledi.

***

Anne olmak da zormuş. Peki ya geçimi üstlenen 15 yaşında bir "çocuk" olmak?

Evin geçimini üstlenen 15 yaşındaki Şaban: “Hurdacılık yapıyorum. İşim çok zor, sabahtan akşama kadar bisiklet itelemek zorunda kalıyorum. Akşama kadar birktirdiğim hurdalar 3-4 YTL için. Biz bu durumdan kurtulmak zorundayız. Çalışmam gerekiyor. Şimdi ekmek aldım, ama kuru ekmeğin yanında verecek bir katık yok kardeşlerime.” dedi.

***

Bu manzaranın ortasında daha da küçük bir "çocuk" olmak, üstelik okuyamamak… Nasıl sizce? Dinleyelim ne diyor Kevser:

8 yaşındaki kızları Kevser Öztekin ise, “Evimiz yok. Çadırda yaşıyoruz. Yağmur yağdığında çadırımız su doluyor, hastalanıyoruz. Ben okul okumadım ama okumak istiyorum. Biz hepimiz okula gitmek istiyoruz. Ne olur bize yardım etsinler.”dedi.

İşte size bir manzara...

Şimdi kendimize soracağımız soru şu:

"Biz bu manzaranın neresindeyiz ya da çadırın hangi köşesinde?"


ÇADIRDA YAŞAYAN AİLENİN VİDEO GÖRÜNTÜLERİ:


* Aileye yardımda bulunmak isteyenler gazete büromuzla iletişime geçebilirler.

Bu yazı toplam 9201 defa okunmuştur
sömürü
 // haksızlığa uğramış fakir vatandaş
sayın çapraz sizin toplumsal sorunlara karşı nekadar duyarlı olduğunuzu hepimiz biliyoruz. bundan dolayı önemli bir sorun olan yüksekova van arası yolcu taşımacılığında oluşan haksızlığa karşı duyarlı olmanızı bekliyoruz.çünkü milleti sömürme hakkını kendilerinde bulan yüksekovalı yazihaneciler daynakları olmadan yüksekova van arasında alınan ücrete yüzde elli zam yapmış bulunmaktalar ,sizin bu konuya karşı duyarlılığını bekliyoruz.kaldıki bu yazihaneciler kooperatif kurmalarına karşın yolculardan aldıkları ücretten komisyon kesmekteler halbuki yasal dayanakları bulunmamaktadır.lütfen bu konuya karşı harekete geçin...
22 Eylül 2007 Cumartesi 14:06
kutlarım sizi
 // yılmaz
örtmez sanırım hiç bir ihanetimizi saklandığımız o lük apartman daireleri.bir yerde birileri sakaktaysa o halka yapılna ihnetir..ihanetininde mazereti olmazzz....bu haberen ötürü sizi kkutluyorummmm.......
yüksekova,ya yakışmıyor
 // psiko istanbul
o kadar çok zenginin oldoğu y.ovada bir ailenin bu kadar zor şartlar altında yaşaması. çocukların okuma imkanı olmaması beni çok üzüyor .bu durumun y.ova da yaşanılması gerçekten yüksekovaya hiç yakıştıramadım umarım yüksekova .lı zenginler bu işi devlete ve dışarıya bırakmadan kendileri halleder.hemde hiç beklemeden ...