İrfan Sarı

Biz öpersek ses olur

13 Mart 2012 Salı 12:28

Kar yağıyor. Şehir saçak altlarının dışındaki bütün çıplaklığı ile kar altında yani. Burası Yüksekova.

Kaçaktır burada her şey!

Biri sigara içer kaçaktır, dumanı yoğun mu yoğun. Hani ciğerine kadar denilir ya öyle bir nefes ile çekilmiş ve burun deliklerinden bacaymış gibi savrulan bir duman.

Havası kaçak.

Hudut taşları durduramıyor. Doğu rüzgarı kaçak, takılmıyor İspiriz dağlarının burçlarına.

Durmadan yağıyor kar ve aylardan Mart! Yani cemreler düşmüş, kaçakçının biri düşmesini mi engelledi nedir? Hala yağıyor kar.

Ne bileyim her taşın altında, her bulutun üstünde bir sıkıyönetim hali var bu şehirde. Havaya düşen cemre hani! Hani o toprağa ve suya düşen cemre!

Dinmedi hiç kar yağışı.

Ama bu şehir sevilmeyecek gibi değil ki! Birkaç cemresi, birkaç kaçak sigarası olmasa ne yazar.

omertabela2.jpg

Ama kimse duymasın bu şehri sevdiğimizi, duymasın kimse bizim Ömer’in şehrin tabelasını neden öptüğünü. Yoksa! Maazallah sevdamız kaçaktan yer cezayı.

Kar yağıyor, biz evlerimizde kaçak sohbetler yapıyoruz.

Hani bedenimize elektrik verilmeseydi belki evlerimizde kaçak elektrik olmayacaktı. Olmayacaktı evimizin tavanında bir kaçak ve kafasından asılı. Kollarım geliyor aklıma Diyarbakır zindanında Filistin askısına gerili, ne hikmetse kaçak bir işkence dolaşıyordu o zaman havalarda. O havalarda Paşalar, Başbakanlar, Cumhurbaşkanları yaşıyordu ama duymuyordu kimse işkence kaçakçısının vicdansızlığını.

Hurma yemek de kaçak!

İsterseniz yemeyi deneyin kovarlar sizi bu cennet şehirden. Hâşâ! Siz Adem Baba değilsiniz ama kovulmak suretiyle benzersiniz oysa yediğiniz hurmadır, yani Allahın Resulü iftar sofrasında onunla açmış orucunu.

Pirinç komünist illerinden biliyorsunuz, ya yerken kominizim bulaşırsa bir yerinize? Demedi demeyin kaçağın en büyüğü kafanıza bulaşacak komünizmdedir ha…

Sri Lanka nere? Çay nere? Yüksekova nere?

Kaçak çayın öyküsü üstündeki buhar gibi salındı buram buram coğrafyaya… Derler ki katır sırtında gelen kaçak çayın tadı gemilerin ambarlarında gelenlerden daha iyidir… İçtim desem yalan olur yalan söylemek bu memlekette katiyen yasak.

Biz içersek ses olur, biz ince belli bardakların dudaklarını öpersek ses olur, biz şehrimizin tabelasını öpersek ses olur… Sesimiz ana dilimize kaçak.

Kaçakçıyız kardaş! Kaçakçıyız!

Çarşı-Pazar kaçak… Dağ-Bayır kaçak…

Ama Ömer’in tabelasını öptüğü gibi kutsalca seviyoruz Yüksekova’yı.

Kar kapatırken yolları aşmak aşk değil elbette. Ama kar kapıya dayananda altı ay aç kalanlara ekmek getirmek mecburi bir kaçakçılık halidir. Aşk yetmez tek başına. Erkelerin ağlaması böyle zamanlarda kaçaktır. Kimse duymasın diye.

Çaresizlik kaçaktır burada.

Çare aramak kaçakçı…

Ama biz çare yok öperiz kentimizin şahdamarını…

Kar yağarken, içimizi bir titreme tutarken, ölmüşken, tabuttayken, kabirdeyken.

Ama en çok içimizi tutulması, ulaşılması zor o sevda sararken.

Yaşamak yangınları söndürmektir çünkü.

Bu yazı toplam 7289 defa okunmuştur
Eğitim SIFIR
 // Bir gurup eğitimciler
Sevgili irfan abi sizler birazda hakkarinin eğitim öğretimi üzerinde durmaya çalışın.Bu hükümetin hakkariye atamış oldukları milli eğitim müdürü hakkarideki personel ve öğretmen üzerindeki baskısından herkesi kendisine karşı muhalif görmesinden, diyalogsuzluğundan,eğitimle alakası olmamasından dolayı,2 ülkeye sınır bir ücra vilayetin eğitim sistemini tam 10 sene geri götürmüştür.Bu memleketin bir gelenek ve göreneği vardır.Müdür olmassa kim olursa olsun ayaklar altında çiğnenemez Bunlar Allahtan korkmuyorsalar bari insanlıktanda utanmıyorlar mı?...
14 Mart 2012 Çarşamba 11:37
gewer
 // by derdo
yüksekova yaşantısı bu kimisi ekmek peşinde kimisi başka niyetler peşinde ama yüksekova gibi bir yer bulamazlar buna emin olsunler.. eğer herşeyi kaçaksa o zaman bizi yaşamımız bile kacak yaşantıyı bırak kendimiz bile kacakız.. herkes yüksekovayı üver çünkü yüksekova gibi bir yer bulunmaz bizim burda nadir bir gewer gözüyle bakıyoruz yüksekovamı seviyorum başka hiç bir tyere değişmem gewer GEWER GEWERR:):)...
13 Mart 2012 Salı 18:51
sevda
 // geverli
Gever halkinin elektirigi ,cayi ,benzini, kacak sevdasi kacak olbilir ama herkezden hosgurulu ve saygilidir sayin gever halki bunu akp halki kabullensin artik uluderede hayatini kaybeden katilleri pesine dussun...***...
13 Mart 2012 Salı 18:07