İskender Kahraman

Bijî Obama!

24 Ekim 2014 Cuma 00:33

Onlarca yıldır Kürtlere karşı cahilane bir dedikodu siyaseti baş alıp götürmüş Türkiye’de. Yok, ‘dış mihrakların, Batı’nın piyonları, yok İsrail ile ilişkileri var’…

’Vay efendim Kürtler ABD’yi tekrar Ortadoğu ya soktu, şimdi de bıji Obama diyerek onları kutsuyorlar.’ Falan filan…

Bu gibi kara çalmalar yeni değil tabii ki. Abbasiler zamanından beri var ola gelmiş.

Özellikle 90 yıldır ABD’nin, NATO’nun bölgedeki jandarmalığını yapıp Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren, farklılığa tahammüllü olmayan, İsrail ile ordusu bir olan zihniyet her fırsatta Kürtleri taşlamaktan geri durmamıştır.

Şimdi, Kürtleri batı ile ilişki kurmalarından dolayı eleştirenlerin ne kadar samimi oldukları bir yana, sorgulanması gereken birkaç soru ile devam edelim.

Kürtler, önüne geleni şeytanlıkla suçlayıp kendi vatandaşlarının kafasına vuran, kendilerine benzemeyenleri katliamlardan geçiren, her türlü şeytanlığı yapan diktatör Müslüman ülkelerin tutumuna mı bıji demeli?

Yoksa mezhep, din, ırk, renk farkı gözetmeksizin vatandaşını demokratik şekilde yönetilmeye layık gören gelişmiş batılı ülkelere mi?

Kardeşim dediği insanların anadilini bile yasaklayan, onları her tür katliam ve baskılardan geçiren, kendi gibi ibadet etmeyen insanların kafasını uçuran zihniyetlere mi bıji demeli?

Yoksa 123 anadilde eğitim veren İsveç’e, devletlerini vatandaşların refahı için bir araç haline getiren Batı’nın insanlık üzerine geliştirdikleri sistemlere mi?

Hala kadınları insan saymayan, çarşafa sokup eve tıkmaya çalışan; bilim derslerini, fiziği, matematiği seçmeli, tamamen kur’andan saptırılmış, yozlaştırılmış yobazlık dinini ise zorunlu ders yapan şeytani yönetimlere mi bıji demeli?

Yoksa kendi vatandaşlarına her türlü bireysel, dini, demokratik hürriyeti sağlayan batılı demokratik devletlere mi?

Gâh ulusalcı faşizm, gâh sözde İslami faşizm tarafından her türlü zulüm cenderesinden geçirilen, evinden, köyünden, evladından olan Kürtler, sizce kime bıji demeli?

Kobanê’de, Şengal’de insanların ırzına geçen, kafasını kesip karısını, kızını, annesini kaçıran Şeytanlara mı bıji demeli; yoksa o katillere bomba yağdıran koalisyon güçlerine mi, Obama’ya mı?

Müslüman Irak yüz binlerce Müslüman kürdü kimyasalla, tankla, topla katletti. Benzer politikaları sürdüren Suriye, Kürtleri insan yerine koymayıp kimlik dahi vermedi. İran hala her gün onlarcasını vinçlerde, toplu darağaçlarında sallandırıyor.

Yüz binlerce kürdü, Ermeni’yi, Rum’u, Süryani’yi, Yahudi’yi Samsun’da; Artvin’de, Dersim’de, Sason’da, Sivas’ta Ağrı’da, Van’da katleden Türkiye ise Anadolu’da etnik temizlik yaptı, hala yapıyor ve şimdi de bunu Ortadoğu’da uygulamaya çalışıyor.

Şimdi Kürtler, kendilerini yok etmeye, kesmeye çalışan bu güçlerin tutumlarına mı bıji demeli? Yoksa yardıma gelen batılı güçlere mi?

Yakın zamanda Türk-Arap imalatı IŞİD barbarları, Güney Kürdistan’da 7 binden fazla Türkmen’in kafasını kesti, kadınlarını kaçırdı, çoğunu sattı. Türkiye’deki İslamcı-milliyetçi-ulusalcı güruhlar ellerinde satırlar ve pompalılarla polis eşliğinde yaşasın IŞİD diye slogan attı. Kürtleri katletti.

Yine Güney Kürdistan’da, Şengal’de 7 binden fazla kürdün kafasını kesti, kadınlarını kaçırdı. Çoğunu sattı. Kürtler ‘yaşasın IŞİD’ demedi. Aksine, Kürt kızları, gençleri, yaşlıları dahi her yerde kahramanca IŞİD’e karşı savaşıyor. Dünyayı onlara dar ediyor.

Bu durumda Kürtler, IŞİD’ ve destekçilerine mi bıji demeli; yoksa şerefi, namusu, özgürlüğü için Kobanê’de, Rojava’da, Güney Kürdistan’da, Kuzey’de şeytanlara karşı savaşan, kendi evlatlarına, gerillalarına mı?

Bu gün, Güney Kürdistan’da Hıristiyanları, Asurîleri, Türkmenleri Kürt güçleri Peşmerge ya da PKK koruyor.

Farklı etnik grupların, ana dillerinde her kademe eğitim görme hakkı olmak üzere, tüm hakları güvence altına alınmış.

Rojava’da da durum hakeza böyle. IŞİD’ katillerinden Türkmenleri ve Kürt olmayanları dahi, Kürt savaşçılar koruyor ve bu grupların her türlü hakları güvence altına alınmış.

Fakat Türkiye’de Türkislamcı-solcu-ulusalcı-milliyetçi güruhlar anadilleri dahi yasaklanan Kürtlere her türlü zulmü reva görüyor.

Suruç’taki sınırda, Kobanê’deki yaşamları boyunca çalışıp yaptırdıkları evlerinin koalisyon jetleri tarafından bombalandığını izleyen insanlar, kadınlar her bombalamada ‘bıjî Obama!’ diyerek yerlerinden fırlıyorlar.

Yerle bir olan gözbebeği, el emeği kendi evleri; fakat o evlerde IŞİD çetecilerinin olduğunu bildikleri için evlerinin de o çetecilerle beraber havaya uçmasını sevinçle karşılıyor bu çaresiz insanlar.

Kocası, oğlu ve kızı Kobanê’de savaşan ve koalisyon jetlerinin her bombalamasını ‘bıji Obama!’ diyerek ayağa fırlayan bu kadınların içerisinde bulunduğu çaresizliği anlayamayacak bir sol, bir İslami tutum ne kadar insani, enternasyonal ya da vicdani olabilir?

Bu tavır, eleştirdikleri Batı’nın, ABD’nin tutumlarından ne kadar insani olabilir ki?

Şu bir gerçek ki ABD’nin ya da batılı devletlerin elindeki güç Türkiye’nin, İran’ın, Irak’ın ya da herhangi diktatör Müslüman ülkesinin elinde olsaydı dünya daha barışçıl olmayacaktı! Ruhani’nin, Erdoğan’ın, Esad ya da Saddam’ın tavrı ABD’nin ya da Batı’nın sergilediği tutumdan daha insancıl olmayacaktı!

Çünkü müminiz, kardeşiz dedikleri kendi vatandaşlarına karşı sergiledikleri pratik ortada. Dolayısıyla her fırsatta Kürtlerin gasp edilmiş haklarını bir yana bırakıp Kürtleri şeytanlaştıran, Türk istihbaratının broşürleriyle beyin büyümelerini gerçekleştiren sözde Türk-ulusalcı-solcuları, Batı’yı suçlayan fakat Batı’nın, ABD’nin markası olmayan hiçbir şeyi tüketmeyen, kullanmayan Türk-İslamcıların fikirleri ve eleştirileri kendilerine kalsın.

Zaten Kürtleri katlettikleri için ‘yaşasın IŞİD’ diyen Türk-İslamcı-solcu-ulusalcı-milliyetçi güruhların eleştirileri neden Kürtlerin umurunda olsun ki?

Sonuç olarak Kürdün dirilişi tabii ki Obama’nın, Batının oraya üç beş silah taşımasıyla olmadı, olmayacak. Kürdün öz iradesi ve kendi gücüyle, emeğiyle var oldu, var olacak.

Bu da demek oluyor ki; Kürtlerin bölgesel statükoya alışması değil, bölgenin Kürt taleplerine alışmasının zamanı geldi.

Bu yazı toplam 26099 defa okunmuştur
eski bir dost
 // e
Kardeş yazdıkların çoğu doğru. İki şeye itirazım var.
Bir.yobazlik dini kavramı çok yanlış ve tehlikeli. Lütfen haklı durumdan haksız duruma döşeme yelim.
İki. ABD ve müttefik leri yardımları Kürtleri sevdiği için değil tamamen çıkarı için yapıyor....
31 Ekim 2014 10:08
ha-ri-ka
 // zapararat
DEĞERLİ YAZARIM ÇOK GÜZEL BİR KONU AÇMIŞSIN SONUNA KADAR KATILIYORUM. ONLARCA YILDIR TÜRKİYE ABD NİN MÜTEFİKİDİR KİMSE ELEŞTİRMEDİ AMA NE ZAMAAN KÜRTLER SÖZ KONUSU OLDU. KENDİNİ KÜRT SOL VE TÜRK SOLU DİYE TABİR ETTİĞİMİZ KİŞİLER BİZİ AMERİKAN UŞAĞI İLAN EDİYOR. BANA GÖRE KİM GÜÇLÜ ONUN YANINDA OLMAK LAZIM. KÜRT HAREKETİ BU GÜNE KADAR FİLİSTİN İÇİN NE BEDELLER VERDİ ALLAH İÇİN BİRİLERİ SÖYLESİN FİLİSTİNLİ İKİ KİŞİ ÇIKIP KÜRTLER EZİLİYOR ONLARIN YANINDAYIZ DEDİMİ.ARTIK KÜRTLER UYANIK OLMALI İSRAİL SE İSRAİL ABD İSE ABD.VARMI KARIŞACAK KİMSE GÖRÜN ÖNÜMÜZDEKİ YÜZYILDA KÜRTLER NE KADAR YOL GİDECEK. YETERKİ AKILLI OLALIM. BU ARADA GÜNEY KÜRDİSTAN VE RIOJAVANIN ANLAŞMASIDA HAYIRLI OLSUN....
24 Ekim 2014 Cuma 09:16
BAAS REJIMI
 // mamosteyekem
Kurtler için ha Baas rejimi ha Kemalist Baas rejimi ikiside katliamci, inkarci, faşist, dikta, zalim ve alçak ... Yaşasın Obama demek gerekir.

Biraz da biz dost olalım emperyalizm ile diyesi geliyor bu alcaklarin yuzunden. Saydığım rejimler her türlü emperyal gudulerini kürdistan üzerinde kullanacaklar, Obama iki bomba ile destek olduğu için kürtler itham edilecekler öyle mi? Ülkesini kurtarmak için en zalimi ile dahi ortaklik düşünülmeli bence bu kadar kardeşim. Çünkü buna mecbur kılındı. Bütün güçlü manipülatif argümanlar düşmanın elinde derdini dahi anlatamıyorsun. Geçin kardeşim sosyalist şarkıları da çok dinledik. Mihri Belli imiş, Yalçın Küçük bilmem şimdiki muadilleri bunlar hikaye. Karsinin kullandığı bütün anlayışi sende kull...
24 Ekim 2014 Cuma 07:41