Zeydan ve Umman için mevlit

2001 de Kandil'de çıkan çatışmada yaşamlarını yitiren PKK'li Yücel Zeydan (Rüstem) ile Ecevit Umman (Cilo Welat) için Yüksekova'da mevlit verildi.

ÖMER OĞUZ / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - 2001 de Kandil Dağı'nda çıkan çatışmada yaşamlarını yitiren PKK'li Yücel Zeydan (Rüstem) ile Ecevit Umman (Cilo Welat) için Yüksekova'da MEYADER ve Zeydan ailesi tarafından mevlit verildi. 

Mevlite aralarında BDP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Karabulut, BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, Siirt Belediye Başkanı Selim sadak, DTK üyeleri Hilmi Aydoğdu, Mehmet Baysal, Hakkari, Şemdinli, Yüksekova, Çukurca belediye başkanları, Büyükçiftlik (Xırvata)belde bağımsız belediye başkanı Rüştü Zeydan, Barış anneleri, Hakkari il eş başkanları Rahmi Kurt, Esmer Tekin, BDP Yüksekova İlçe Başkanı Nail Durmaz, Hakkari bölgesinin aksakallıları, sivil toplum örgütleri ile binlerce yurttaş katıldı. 

z1.20131203155945.jpg


Mevlitte konuşan Yüksekova MEYADER temsilcisi Sadullah Düzen 'Kürt halkının gönlünde ve zihninde şehitleri vardır. Bu değerlere sahip çıkacak, Kürtlerin özgürlüğü için bedenlerini verenlere karşılık halkımız bir bütün olarak ittifak içinde olacaktır" dedi.

Daha sonra konuşan BDP Yüksekova İlçe Başkanı Nail Durmaz 'bu şehitler önderlik felsefesi ile mücadele etmiş, bedel vermiş ve özgür yarınlar için kendilerini feda etmişlerdir. Bunlar şimdi önderliğimizin yoldaşı olmuşlardır. Önderliğimizin başlattığı sürec şehitlerimiz sayesinde olgunlaşmış ve bugün bu halkın ulaşmaya çalıştığı en yüce mertebeye kadar ulaşmıştır. Bizler de halk olarak verilen bedellerin arkasıda olacağız. 30 Mart'a hakkari'de %100 yaparak AKP'ye ve sisteme gereken mesaj verilecektir" dedi.

PKK'li Yücel Zeydan'ın (Rustem) abisi Abdullah Zeydan ise "Ben Şehit Rustem'in şahsında tüm şehitlerin önünde eğiliyorum. Şehitlerimizin yoldaşlarına, Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan'a selam gönderiyorum. Eğer ülkemiz bu kadar demokratikleşmişse, inkar edilen bir halk olarak kabul görmüşsek bu şehitlerin sayesindedir. Eğer bugün varolmuş ve kabul gören bir millet haline gelmişsek, gerillanın göğsünden akan oluk oluk kana borçluyuz. Onun için onlar bizim en değerli varlıklarımızdır" dedi

Konuşmalardan sonra mevlit okundu. Mevlitten sonra Zeydan Ailesi'nin BDP'ye katılım töreni yapıldı.

z2.20131203155959.jpg

z3.20131203160011.jpg 

03:33
 // Ulaş Zeydan
Yenimi aklınıza geldi.Siyasetinizin son demlerinde....
04 Aralık 2013 Çarşamba 03:33
21:18
 // ersan
Yazik gunah bu sehit 2001 den beri vardi mevlut simdye kadar neredeydi,siyasete alet etmeyin.zeydan ailesi bence bu fotografi merhumun olumden hemen sonra gorseydik sehidimiz de mezarda hosu icinde yatardi saygilar.......
03 Aralık 2013 Salı 21:18
başsağlığı
 // murat akbıyık
sevgili yüceli sevgi ve saygıyla anıyoruz allah rahmet eylesin..
onu hatırladıkça daha çok özlüyoruz. ailesi için bir ekoldu.....
03 Aralık 2013 Salı 17:08