Zeydan Ailesi BDP'ye katıldı!

Geçmiş dönemlerde CHP, DYP ve AKP'den milletvekili ve belediye başkanları çıkaran Yüksekovalı Zeydan Ailesi BDP saflarına katıldı.

ÖMER OĞUZ / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - Yüksekova'da Rona Class Düğün Sarayı'nda düzenlenen katılım töreninde konuşan Hakkari İl Eş Başkanı Rahmi Kurt ‘Ankara'da bulunan Erdoğan'ın bir kulağı şu an bu salondadır. AKP, Erdoğan ve sistem için Hakkari'de yer kalmamıştır' dedi.
haberingoruntuleri.gif 
PKK'li Yücel Zeydan ve Ecevit Umman için verilen mevlitten sonra Zeydan Ailesi toplu olarak BDP'ye katıldı. Katılım törenine; BDP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Karabulut, BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, DTK üyeleri Hilmi Aydoğdu, Mehmet Baysal, Hakkari, Şemdinli, Yüksekova, Çukurca belediye başkanları, Büyükçiftlik (Xırvata)Belde Belediye Başkanı Rüştü Zeydan, Barış Anneleri, BDP Hakkari İl Eş Başkanları Rahmi Kurt, Esmer Tekin, BDP Yüksekova İlçe Başkanı Nail Durmaz, Hakkari bölgesinin ve Pinyanişi aşiretinin önde gelenleri, sivil toplum örgütleri ile binlerce yurttaş katıldı.

haberinfotograflari.gif

Katılım töreninde ilk konuşmayı BDP Yüksekova İlçe Başkanı Nail Durmaz yaptı. Durmaz Zeydan Ailesi'nin partilerine katılımı ile güçlerine güç kattıklarını söyledi.

 'AKP, ERDOĞAN VE SİSTEM İÇİN HAKKARİ'DE YER KALMAMIŞTIR'

Daha sonra Zeydan Ailesi'nin partilerine katılımı üzerine bir konuşma yapan BDP Hakkari İl Eş Başkanı Rahmi Kurt 'şehitlerin isteklerinden olan Kürt Halkının ittifakı bugün burada görkemli bir şekilde yaşanmaktadır. Şehitlerin canlarına neden olan istekleri hayata geçinceye kadar bu mücadele devam edecektir. Bugün Ankara'da bulunan Erdoğan'ın bir kulağı da bu salondadır çünkü bu katılımla AKP, Erdoğan ve sistem için Hakkari'de yer kalmamıştır. 30 Mart için Kürtlerin yaratmış olduğu ittifakla, geceli ve gündüzlü çalışacak, önderlik paradigmasının yaşama geçmesi için var gücümüzle mücadele edeceğiz' dedi. Kurt Rojava'daki devrimin Kürt Halkı'nın onur ve gurur mücadelesi olduğunu dile getirerek bu onurun tüm Kürt Halkı'na ait olduğunu söyledi.

ALİ İHSAN ZEYDAN: GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR

Daha sonra Zeydan Ailesi adına söz alan ve Doğru Yol Partisi'nden bir dönem Yüksekova Belediye Başkanlığı yapan Ali İhsan Zeydan Ankara'da aile büyükleri Osman Zeydan'la yapılan görüşmeler sonucunda BDP'ye katılma kararı aldıklarını dile getirdi. Zeydan 'Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın başlattığı bu süreçte Kürt Halkı kaygılarını bir tarafa bırakarak ittifak içinde bu süreci güçlü bir şekilde götürerek birlik ve beraberliği sağlamaldır. Gün Kibir, çıkar, kaygı günü değil; barış, kardeşlik ve ittifak günüdür' dedi.

'KÜRTLERİN EN BÜYÜK EVİ ÇOLEMÊRG'TİR'

Zeydan'dan sonra söz alan BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan 30 yıllık savaşta binlerce Kürt gencinin hayatını kaybettiğini belirterek 'Zeydan Ailesi ve Pinyanişi Aşireti'nin BDP'ye katılması büyük bir olaydır. Bugünden sonra Colemerg Kürtlerin bölgedeki en büyük evidir. Amed, Van,Bitlis ve diğer Kürt şehirleri de Gever'i örnek alarak yaşadıkları yerleri daha büyük Kürt evlerine çevirebilirler' dedi.

'BU KATILIM KÜRDİSTAN'A ÖRNEK OLMALIDIR'

Son olarak Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Demirtaş ve Kışanak'ın selamlarını getirdiğini söyleyerek zulüm gören kim olursa olsun BDP çatısı altında yeri vardır çünkü Kürtler paylaşımcıdırlar. Yıllardır var olma mücadelesi veren Kürt halkına terörist diyenler en büyük terörist ve haindirler. 30 yılda verilen mücadele ile Kürt halkının hak, hukuk ve özgürlük mücadelesi tavan yapmıştır. Burada gerçekleşen Zeydan Ailesi'nin katılımını küçük bir adım olarak görümüyor bu katılımın bütün Kürdistan'a örnek olmasını diliyorum' dedi.

Daha sonra Zeydan Ailesi ve Piynaşi aşiretini temsilen Rojhat Zeydan'a Barış Annesi İnsiyatifi'nden Naciye İke tarafından BDP rozeti takıldı. Alkış ve zılgıtlar arasında katılım töreni sona erdi.

feodalite
 // geveri
pkk nin yıllar önce mücadeleyi büyütmek için öncelikle ağaları bertaraf etmesi ağaların gücünü kırmıştı zaten .Şimdi selahattin beyin böyle ziyaretleri bu eylemlerin karşısında durmaktadır sonucu ne olursa olsun.......
05 Aralık 2013 Perşembe 11:57
büyük katılım
 // gewer
zamanında mustafa zeydanın bir demecini okumuştum g.doğu ve doğu halkının tepesine saddam misali çökmeli diye.zeydanlar buradan bir çıkarları olmasa asla gelmezlerdi.onlarda katılmazlarsa o çok sevdikleri siyaseti bir daha göremeyeceklerini biliyorlardı.rüstem zeydanın tavrı malum.Ağalarımız halkın eski halk olmadığının farkında.Gençlik feodalite dinlemiyor.Menfaatleri için halkı devlete peşkeş çeken ağalar revaçta değil artık.koltuğunda tatlı olduğunu düşünürsek mantıklı.bir arkadaş çocuklarına rojhat ismi koymuşlar demiş.Madem o kadar yurtseverdiler neden katılımda bu kadar geç kaldılar o zaman.Dilerim yıllarca bu partiye emek vermiş bu uğurda bedel ödeyen insanların önüne geçip baş köşeye kurulmazlar. Dilerim faydalı olmaktır gayeleri....
05 Aralık 2013 Perşembe 02:04
14:39
 // qlrwateli
Xalo nicki ile yazan kardeş mesajlml tekrar yazdlğln içìn sağol sen çok yaşa,saygılarımla...
04 Aralık 2013 Çarşamba 14:39