1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yunanistan'dan tartışmalı sığınmacı yasasına onay
Yunanistan'dan tartışmalı sığınmacı yasasına onay

Yunanistan'dan tartışmalı sığınmacı yasasına onay

Yunanistan'da, Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki sığınmacı anlaşmasının uygulanmasına yönelik düzenlemelere ilişkin, hükümetin hazırladığı yasa tasarısı parlamentoda onaylandı.

A+A-

İki gün süren sert tartışmaların ardından, 300 sandalyeli parlamentoda 276 milletvekilinin katıldığı oylamada, koalisyon hükümetinin büyük ortağı SYRIZA partisinden bazı milletvekilleri aleyhte oy kullanırken, Demokratik Oluşum ve Potami partilerinden kimi milletvekilleri ise lehte oy kullandı.

Yeni yasada, göçmen kabul ve kayıt merkezlerinin faaliyetlerinin belirlenmesi, iltica başvuru kurumlarının oluşturulması ve bunlarla ilgili yasal düzenlemelerin yapılması, acil durumlarda geçici göçmen kampları oluşturulması için yerel yönetimlerin desteklenmesi ve yasal prosedürün Avrupa Konseyi ve Parlamentosu'nun uluslararası koruma sağlanmasına ilişkin,  2013/32 sayılı genelgesiyle bütünleşmesine yönelik değişiklikler yapılmasıyla ilgili maddeler bulunuyor.

İLTİCA MERKEZLERİ OLUŞTURULACAK

İltica talebinde bulunmuş olan ve 5 yıldan uzun süre ülkede kalan göçmenlere ikamet izni verilmesi ve Atina, Selanik, Epir, Tessalya ve Trakya bölgeleri ile Girit, Midilli Sakız, Sisam, Leros ve Rodos adalarında 12 iltica başvuru merkezi oluşturulması gibi maddeler de yasada yer alıyor.

Söz konusu yasada ayrıca, ülkeye gelen sığınmacıların geri gönderileceği 'güvenli ülkeler'in tanımlanmasıyla ilgili maddeler de bulunuyor.

Türkiye'nin, ismen "Güvenli Üçüncü Ülke" olarak tanımlanmasına ilişkin herhangi bir maddenin bulunmadığı yasanın 56. maddesinde, ırk, din, köken ve siyasi görüşler nedeniyle yaşam ve özgürlüklerin tehdit altında bulunmadığı ve Cenevre Sözleşmesi'ne göre, geri kabul ilkesinin uygulandığı ülkeler 'güvenli ülke' olarak tanımlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.