Yüksekova'daki 3 TIR dolusu yardım Ezidiler için yola çıktı

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde Irak'ta IŞİD saldırılarından kaçıp Rojava'da kurulan kamplara yerleştirilen Ezidiler için toplanan 3 TIR dolusu yardım bölgeye gönderildi.

ERKAN UÇAK / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - Federal Kürdistan bölgesinden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin vahşetinden kaçarak Rojava’da kurulan kampa yerleşen binlerce Şengalli Ezidiler için yardım seferberliği sürüyor.

Yüksekova ilçesinde vatandaş ve esnaf el ele vererek Ezidiler için yardım kampanyası başlattı.

Kampanya kapsamında toplanan yardımlar, bugün belediye encümenleri tarafından TIR'lara yüklenerek Ezidilere gönderildi.

Ezidiler için yardım kampanyasının devam edeceği belirtildi.

BÜYÜKÇİFTLİK’TEN DE YARDIM KAMPANYASINA DESTEK

Büyükçiftlik Belediyesi tarafından bir hafta önce başlatılan yardım kampanyası çerçevesinde temel ihtiyaçlar ve gıda olmak üzere bir tır dolusu yardım toplandı. Toplanan yardımlar, Yüksekova Belediyesinin topladığı yardımlara teslim edildi.

Konu ile ilgili olarak bilgi veren Büyükçiftlik Belediyesi Başkanvekili Naci Zeydan, Rojava ve Şengal’de bulunan Kürtler için bir tır dolusu yardım topladıklarını ifade etti.

Kürt Halkının Şengal ve Rojava’da çok önemli hedeflere ulaştığını söyleyen Zeydan, “Rojava’daki Kürtler üç tane kanton yönetim kurmuşlardır. Bunu kabul etmek istemeyen güçler ya da devletler, IŞİD çetelerine destek vererek Rojava, Şengal ve Mahmur’daki Kürtlere saldırılar düzenlemişlerdir. Ama Kürtler buna karşı birlik olarak ve direniş göstererek o güçleri bölgeden çıkarmıştır. Biz Büyükçiftlik Belediyesi olarak Şengal’den göç edip Rojava’da kurulan kamplara yerleştirilen Ezidiler için topladığımız bir tır dolusu yardımı bugün gönderdik” dedi.

1-601.jpg

2-359.jpg

3-250.jpg

4-125.jpg

y1-016.jpg

y2-012.jpg

y3-009.jpg

xwedé jı we hemi gelé kürdistané razibe
 // haşim kılıç mardin savur taşlık
Değerli arkadaşlar gön bugün dür bu gön namus gönüdür rojavanın en mazlum halkı ezidi halkı nın çekmediği dert çile kalmadı hele bu son katlimda daiş itleri nin yaptığı insanlık dışı katliam da ne yazıkki yine bu mazlum halk yerinden yurdundan oldu bu insanlar gerçekten yardımımıza muhtaçlar bunlara sahip çıkmak her namuslu kürd halkının boynunun borcudur gelin hep beraber sahip çıkalım ve duyarlı olalım bu çığlığa duyarsız kalmayın değerli kürd halkı saygılarımla haşim kılıç mardin savur...
06 Eylül 2014 22:48