Yüksekova'da yıkım sürüyor, halk tepkili

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki yasağın kaldırılmasının ardından 2 ay geçti. İlçedeki yıkım sessiz sedasız devam ederken, evlerine hak edilen bedel ödenmedğini savunan ilçe halkı evlerini yıktırmıyor.

ZEKİ DARA - ÖMER OĞUZ / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - Yüksekova'da 78 gün süren ve 2 ay önce kısmı olarak kaldırılan yasak sonrası ilçe halkının mağduriyeti devam ediyor. 30 mayıs tarihinde kısmi olarak kaldırılan yasağın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harabeye dönen mahallerde yıkılmış evlerin enkazını ilçe dışına çıkartmayı sürdürüyor.

haberingoruntuleri.gif
Yaklaşık 5 bin ev ve işyerinin hasar gördüğü ilçede 35 bini aşkın kişi evsiz kalırken, yasak sırasında adeta harabeye dönen Cumhuriyet ve Güngör mahalleri tanınmayacak duruma geldi.

i-1-20160728104021.jpgYıkım öncesi değeri yaklaşık 150 bin TL olan evlere ortalama  45- 50 bin TL yıkım ödeneği çıkarken, yakılıp yıkılan evlerin içindeki eşya bedeli ise bu ödeneğin yüzde 12'si olarak belirlenmiş. Duruma tepki gösteren ilçe halkı bunu kabul etmeyeceklerini belirterek, hem yıkım yapılmasını istemiyor hem de ev eşyası için verilen ödeneği kabul etmiyorlar.

i-3-475.jpgCumhuriyet Mahallesi'nde oturan Abdullah Düzen isimli vatandaş 30 yılda yaptığı ve sadece bir yıl oturduğu evinin yıktırmayacağını söyledi. Evinin tam tespitinin yapılmasını isteyen Düzen, 40 - 50 bin TL ile ev yapılamayacağını anlatarak yetkililerden bu konuda gerekli duyarlığı göstermelerini bekliyor. 

i-4-195.jpgCumhuriyet Mahallesi'nde ikamet eden Habib Düzen ise kendilerine 45 Bin TL yıkım parası çıktığını o para ile birşey yapılamayacağını vurguladı.

Tek geçim kaynağı olan arabasının yakıldığını anlatan Kudret Örbey isimli kadın ise yasak kalktıktan sonra ilçeye döndüklerini ancak yıkım kararı alınan evlerin ölçülmeden yıkıldığını bunun da büyük bir mağduriyete yol açtığını söyledi. 

i-5-082.jpgi-2-20160728104121.jpg

 // Daglicali
Ey Gever halkı anlayın artık kepçeyle alınıyor kaşıkla veriliyor politikası oygulanıyor. Bunlara kalmayın sadaka politikasına kanmayın orda Avrupa insan hakları mahkemesi var yüz binlerce dava açılsa devlet bırakın parayı kirli yüzü deşifre olur karadenizden gelen Adam gelip size zülüm ediyor kabul etmeyin...
28 Temmuz 2016 11:52