1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yüksekova'da yeniden inşa kampanyası: Malzemeler dağıtılmaya başlandı
Yüksekova'da yeniden inşa kampanyası: Malzemeler dağıtılmaya başlandı

Yüksekova'da yeniden inşa kampanyası: Malzemeler dağıtılmaya başlandı

GABB ile Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde Yüksekova'nın inşası için başlatılan kampanya kapsamında kente gönderilen inşa malzemeleri, evlerini yeninden inşa eden yurttaşlara dağıtılmaya başlandı.

A+A-

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde ev ve iş yerlerinin yeniden inşası kolektif bir şekilde devam ediyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) ile Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde inşanın hızlanması için başlatılan dayanışma kampanyası kapsamında, TIR’larla kente ulaştırılan inşaat malzemelerinin dağıtımına başlandı. 

İlk günde 40 aileye dağıtımı yapıldı

Dicle Haber Ajansı'nın haberine göre, az hasarlı evlerini yeninden inşa eden yurttaşlar için belediye garajında depolanan çimento, boya ve briket daha önce mahallelerde tespit edilen ailelere dağıtımına başlandı. Kimi yurttaşlar kendi imkanlarıyla tuttukları nakliye aracıyla inşa deposu olarak kullanılan alana gelerek ihtiyaçlarına göre malzeme alırken, nakliye tutabilecek maddi imkanı olmayan kimi yurttaşlar için de nakliye araçları tutuldu. İnşa malzemelerini alan yurttaşlar inşa sürecinin hızlanması için dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yaptı.

680x680nc-hkr-15-08-16-gever-insa-dagitim8.jpgEşiyle birlikte evlerini inşa ediyor

Eşi Güven Tatar ile birlikte inşası devam eden evleri için eksik kalan inşa malzemeleri alan Gülizar Tatar, inşanın hızlanması için dayanışmanın büyütülmesi çağrısında bulundu. Tatar, “Ben ve eşim tek birlikte evimizi inşa ediyoruz. Kirada ya da başka bir yerde yaşanılamıyor onun için de evimizi inşa etmek gerek. Tek isteğimiz bizim gibi herkesin en kısa sürede evini inşa etmesi ve evlerine girmesidir. Kurumlarımız elinden geleni yapıyor. Bizler de kısıtlı imkanlarımızla yeninde kentimiz eski haline gelmesi için inşa edeceğiz evlerimizi” diye konuştu.

680x680nc-hkr-15-08-16-gever-insa-dagitim1.jpg‘Bizi rahat bıraksınlar’

İhtiyacı kadar inşa malzemesi alan Ferhat Kurt, devletten bir beklentilerinin olmadığını ifade ederek, evleri hakkında verilen yıkım kararına rağmen evlerini inşaya devam edeceklerini söyledi. “Devletten bir şey istemiyoruz bizi rahat bıraksınlar yeterlidir” sözleriyle konuşmasının sürdüren Kurt, “Ne para istiyoruz ne de başka bir şey devletten. Hiç kimseye minnetimiz yok, yakılan evlerimizi daha önce nasıl yaptıysak bu evlerimizi de yanı şekilde yapacağız. Dar gelirli aileler için dayanışma ne kadar olursa o kadar iyi olur Burada inşa sürecine destek veren herkese teşekkür ediyoruz” ifadesinde bulundu. 

680x680nc-hkr-15-08-16-gever-insa-dagitim21.jpg71 yaşında Salih Kurt isimli yurttaş ise 2 çocuğu ve 4 torunuyla kendi imkanlarıyla evlerini inşaya başladıklarını belirtti. Yaşına aldırış etmeden 50 kiloluk çimento torbalarını kaldırarak briketleri nakliye aracına itina ile yerleştiren Kurt, ”Kimse toprağını terk etmesin, herkes evlerini yeniden inşa etsin. Evlerini inşa etmek isteyip edemeyen aileler içinde dayanışmanın da çok büyültmesi gerekir” dedi.

İnşa için dayanışma çağrısı

İnşanın hızlanması için dayanışma çağrısında bulunan Belediye Meclis Üyesi İbrahim Yönden, ”Geverimizin eski haline dönmesi için herkesin bu süreçte canla başla çalışması gerekir. Burada evlerini inşa eden halkın temelinde çimento, briket ve boya gibi inşa malzemelerine ihtiyaç var. Bizim elimizde de kısıtlı imkanlar var. İmkânlarımızın çoğalması için herkesin bu süreçte önemli rol oynaması gerekir” dedi.

680x680nc-hkr-15-08-16-gever-insa-dagitim22.jpgİnşa sürecinde çalışabilecek gönüllülere de ihtiyaç duyulduğunu beliren Yönden, “Gönüllü arkadaşlarımızın üzerine çok yük düşüyor. Mahallelerde bazı yurttaşlar tek başlarına evlerini onarıyor. Bu insanlarımızla birlikte inşa sürecinde yer alabilecek gönüllülere ihtiyacımız var” ifadesinde bulundu.

680x680nc-hkr-15-08-16-gever-insa-dagitim11.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.