Yüksekova'da polen hayatı olumsuz etkiliyor

Hakkari'nin Yüksekova İlçesinde kavak ağaçlarından düşen polenler hayatı olumsuz etkiliyor.

YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - Nisan ve Mayıs aylarında kavak ağaçlarında ortaya çıkan polenler, Yüksekova’yı beyaza bürüdü.

Bahar ve yaz aylarında ortaya çıkan polenleri, rüzgarın etkisiyle ağaçlardan düşerek yol kenarlarında, bahçelerde, şehir merkezlerinde ve açık alanlar başta olmak üzere kentin her yerinde görmek mümkün.

Özellikle İlçenin Cumhuriyet Mahallesi’nde yoğun kavak ağaçlarının olduğu yerlerde polen hayatı olumsuz etkiliyor.

Kimi yurttaşlar polenlere çözüm bulmak için kavak ağaçlarını kesmek zorunda kalırken, kimi yurttaşlar da gerekli araç ve gereçlere sahip olmadığı için ağaçlarını budayamıyor.

Yurttaşlar ilgili kurumların soruna çözüm bulmalarını istiyor. 

Polenlerin alerjik bünyeye sahip kişilerde çeşitli rahatsızlıklara yol açtığı uzmanlar tarafından belirtilirken, polenler burunda kızarıklık, nezle benzeri burun akıntısı, tıkanıklık ve öksürük gibi rahatsızlıklara yol açıyor. Akciğer hastalıkları olanlarda olumsuz etki yapan polenler, nefes darlığı olan kişileri de etkiliyor.

sorumsuz sorgusuz
 // sorumsuz sorgusuz
gerçekten polen kavramı dahi bize yabancı.son bir kaç yılda polenden bahs eder olduk.tabi bu yuğun bir bilinç ister.ekolojiden bahs edenler öyle projelerinin sahibi olduğunu ima edenler.bu sorunun çözümü için ilk önce kendilerinden başlayarak sonra toplumu gever halkını bilinçlendirmeye çalışmalıdırlar.polenin gerçekten kanserojen tehlike saçtığını astım hastalarının bronşitli insanların tam kabusu olduğunu,bu halka,kendilerini öncülüğe soyan kişiler anlatmalıdır.ama böyle açık hava toplantıları ile,el ilanlarıyla görsel veya yazımsaş bir şekilde zararları halka anlatılmalı.alternatifte sonulmalıdır.GEVER de ne tür ağaçlar ekilmelidir toplum sağlığı için neler yapılmalıdır. vs.ekolojik bilinçle ekolojik toplum yaratılır.sloganlarla değil....
31 Mayıs 2014 Cumartesi 11:27
kibrit
 // çakma
basın çakmağı hepsi yok olur...
31 Mayıs 2014 Cumartesi 11:24
KARAR ALMA VE UYGULAYABİLME İRADESİ
 // salih KARAMAN
Yüksekova halkı büyük bedeller ödüyerek her şeyi ile davasının-belediyesinin yanında her zaman durmuştur.Belediye başkan ve encümen seçimlerinde vaatlerde bulunan arkadaşların hiç olmasa bir kerede bu halk için toplanıp yapmaları gereken işler için kara almaları bu karaları hayata geçirmeleri gerekir diye düşünüyorum. Var olan surunları yazmaya kalkarsak sayfalar yetmez.Bu polen sorunuda insanı rahatsız eden ciddi bir sorundur.kavak ağaçlarının da memelekete zarardan başka hiç bir menfaati yoktur....
31 Mayıs 2014 Cumartesi 08:34