1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yüksekova'da inşa çalışmaları için kampanya başlatıldı
Yüksekova'da inşa çalışmaları için kampanya başlatıldı

Yüksekova'da inşa çalışmaları için kampanya başlatıldı

Yüksekova'da GABB ve Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin öncülüğünde inşa kampanyasının startı verildi. Kampanya kapsamında ilk etapta 160 evin onarılacağı kentte gönüllülere çağrı yapıldı.

A+A-

Sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı Hakkari'nin Yükskeova ilçesinde inşa çalışmaları sürüyor. İlçede Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) ile Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde inşa kampanyası başlatıldı. Kampanyaya ilişkin Dicle Haber Ajansı'na bilgi veren HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, az hasarlı ve karkas yapıların inşa edilerek, evleri yıkılan ailelerin yerleştirileceğini söyledi. 

İlçede az ve ağır hasarlı olmak üzere 11 bin 500 yapının hasar gördüğünü belirten Irmak, inşaat halinde zarar görmeyen karkas yapıların yeniden inşa edilerek, evleri yıkılan aileleri yerleştireceklerini söyledi. Karkas yapıların inşalarına kısa bir süre sonra başlayacaklarını belirten Irmak, "En fazla kaygılandıran durum iki ay sonra gelecek olan kış aylarında yaşanacak barınma sorunudur. Bu anlamda komisyonlar oluşturuldu ve hasar tespitler yapıldı. Bu doğrultuda ortaya bir bilanço çıkarıldı. Birçok karkas yapı tespit edildi. İç sıvası ya da kapı ile penceresi takılmamış evler. Evinin yapımına başlayanlara katkı sunarak, çimento demir ve tugla yardımın yapılması öngörüldü ve bunun çalışması başlatıldı" diye konuştu. 

'İlk etapta 160 ev onarılacak'

Şuana kadar kentin 7 mahallesinde 3 bin az hasarlı ev tespit ettiklerini aktaran Irmak, ilk etapta 160 evi onaracaklarını bilgisini paylaştı. Irmak, az hasarlı evler için hazırladıkları programa ilişkin ise, "Van merkezli bir komisyonumuz çalışma yürütüyor. İlk etapta 160 ev onarılacak. Kimi yerlerde halkımız kendi imkanları ile tamirata başlamış. Bu ailelerimiz için de acil ihtiyaçlar verilecek. Hiç imkanı olmayan halkımıza ise bu yönlü katkı sunulacak. Bu hafta içerisinde ise inşaat malzemelerimiz gelecek ve inşa süreci hızlanacaktır" bilgisini verdi. 

Irmak konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu duruş karşısında, bu duruşun boşa çıkmaması için toplumsal görevimizi yerine getirmek zorundayız. Bu hem toplumsal hem de insani görevimizdir. Bu direnişin yanında yer almaktır. Aksi halde bu direnç kış koşullarına dayanamayacaktır. Gever halkı direndi ve direniyor. Gever halkının bu çağrısını kulak verilmesi gerekiyor." 

Gönüllülere ihtiyaç var

"Kaybedecek tek bir günümüz bile yok" diyen Irmak, inşa sürecinde çalışacak gönüllüye ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi. Toplumsal dayanışmanın sağlanması için herkesin kentin yeniden inşasına katkı sunması gerektiğini vurgulayan Irmak, "Zira çok fazla zamanımız yok. Halkın katkısı ve dayanışmasıyla gerçekleşmesi mümkün bir süreç başlıyor. Hızlı bir süreç olması gerekiyor. Eğer dayanışma hızlı bir şekilde ortay konulmaz ise ikinci bir göç gerçekleşecek. Hem maddi hem inşaat malzemesi hem de bu inşaatlarda çalışacak gönüllüye ihtiyacımız var" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.