Yüksekova’da hasar tespit çalışmaları başladı

Sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı Yüksekova’da işyerlerinin hasar tespit çalışmaları başladı. Büyük yıkımın yaşandığı ilçede zarar gören esnafı dertli.

ÖMER OĞUZ / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - 78 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırıldığı Yüksekova’ya dönüşler devam ederken esnaflar da işyerlerini açmak için hazırlık yapıyor.

haberingoruntuleri.gif

Yasak sırasında büyük yıkımın yaşandığı ilçede çok sayıda işyeri de kullanılamaz hale geldi. Birçok işyerinin hem kepenkleri hem camları kırılmış, çoğu işlerine ise bomba isabet etmiş, işyerlerindeki eşyalar kullanılamaz hale gelmiş.

i-1-20160602152541.jpg

Yüksekova Vergi Dairesi'nce oluşturulan ve içerisinde İlçe Emniyet Müdürlüğü, Mal Müdürlüğü, Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkârlar Odası’ndan birer üyenin bulunduğu 4 kişilik zarar tespit komisyonu işyerlerinin zararlarını tespit etmek için çalışmalara başladı.

İşyerinin kullanılamaz durumda olduğunu belirten Metin Karahan isimli esnaf  “İşyerimi toparlıyorum. Gerçi toparlayacak durumda değiliz. Böyle bir duruma gelmiş ki İki katlıdır alt katı da su basmış malzemelerimiz kırılmış durumda. İnsanların bunu hak edeceğini düşünmüyorum. Çarşıda çatışma mı  olmuş? Ne olmuş bu dükkân kime ne yapmış? Darebeleri kırdın baktın bir şey yok niye içeriye patlayıcı atıyorsun? Duvarlar yıkılmış harabe durumda. Hasar tespit komisyonu geliyor fatura istiyor. Ben faturayı nereden bulacağım” dedi.

i-2-965.jpg