1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yüksekova'da 510 aile, 'kardeş aile' edindi
Yüksekova'da 510 aile, 'kardeş aile' edindi

Yüksekova'da 510 aile, 'kardeş aile' edindi

Yüksekova'da "Kardeş Aile Kampanyası" kapsamında 510 ailenin "kardeş aile" edindiğini söyleyen Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Merkez Yöneticisi Fidan Kanlıbaş, Avrupa üzerinden başlayan kampanyanın büyütüleceğini söyledi.

A+A-

Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Yüksekova'da yeniden inşa için başlattığı çalışmalar sürüyor. Silopi, İdil ve Sur'da 4 bin 500 aileyi "Kardeş Aile Kampanyası"yla bir araya getirdiklerini söyleyen Rojava Derneği Genel Merkezi Yöneticisi Fidan Kanlıbaş, dayanışmanın özellikle Avrupa ve Türkiye kentleri üzerinden geliştiğini söyleyerek, "Biz de dernek olarak arada bağ kurmak ve devamlılığını sağlamak için çalışıyoruz" dedi.

Yüksekova'da 510 aile 'kardeş aile' edindi

Yüksekova'da gelir seviyesi düşük 510 aileyi tespit ederek kardeş aileleriyle buluşturduklarını belirten Kanlıbaş, kampanyalarının devam edeceğini kaydetti. Kampanyanın büyümesi için çağrıda bulunan Kanlıbaş, "On binden fazla yıkılmış ve yakılmış ev var. Bu aileleri evleri tamamen yıkılmış ve kullanılamayacak olan ve evinden çalışabilecek durumda. Kampanya halen devam ediyor. Çalışmalar da devam ediyor. Nusaybin ve Şırnak'ın önümüzdeki günlerde açılacak olması buradaki kampanyayı daha kısıtlamamıza neden olacak. Tabi bu kampanya artarsa ve kampanyaya olan ilgi dayanışma daha da büyürse kısıtlamaya daha az yapmış olacağız" diye konuştu. 

'Kardeş Aile Kampanyası manevi bağları güçlendiriyor'

3 ya da 4 ailenin birleşerek bir kardeş aile edinmesinin mümkün olduğunun söyleyen Kanlıbaş, kampanyanın aynı zamanda manevi bağları da güçlendirdiğini anlattı. Kanlıbaş, şöyle devam etti: "Bizim de amacımız sadece maddi bir dayanışma değil. Haberlerden, internetten takip etmek farklı, canlı tanıklardan, yaşayanlardan dinlemek çok daha farklıdır. Bu da daha bir duyarlılık yaratıyor. Buradaki aileler de yalnız olmadıkları hissini uyandırıyor. Dolayısıyla maddi yardımdan çok manevi destek birlikte ağlayıp birlikte gülmeleri onlarda daha anlamlı hale geliyor." 

Kampanyayı büyütme çağrısı

"Kardeş Aile Kampanyası"nı büyüteceklerini kaydeden Kanlıbaş, "Biz bu çalışmayı Avrupa'daki duyarlı kişiler üzerinde başlatmıştık. Fakat Türkiye ve Kürdistan'daki ayağın daha da büyümesi gerekiyor. Önümüzdeki günlerde biraz daha Türkiye ve Kürdistan üzerinden planlayacağız. Televizyon başından tanıklık eden insanlar bir şey yapamıyorum hissine kapılıyor. En azından bir şey yapıyorum için bu kampanyaya katılabilirler" ifadelerini kullandı. 

Şırnak ve Nusaybin de kampanyaya dahil edilecek

Şırnak için başlatılan kampanyanın devam ettiğini de hatırlatan Kanlıbaş, yasağın kaldırılmasının ardından Nusaybin için de çalışma başlatacaklarını sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum