YPG: Serêkaniyê’de 86 çete üyesi öldürüldü

Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê bölgesinde katliam gerçekleştiren ve bölgeyi işgal etmeye çalışan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri YPG karşısında ağır kayıplar verdi. Son iki günde 86 çete üyesinin öldürüldüğü bildirildi.

IŞİD çetelerinin 28 Mayıs günü Serêkaniyê’nin batısındaki Rawiya, Til Xenzir, Til Bilal ve El Ferise köylerini işgal etmeye kalkışan IŞİD çetelerine YPG savaşçıları sert karşılık verdi. Çeteler saldırıda Til Ebyad ve Rakka’dan getirdikleri tank ve ağır silahlar kullandı. Çarşamba akşamı başlayan çatışmalar bugün akşama kadar devam etti. 

KATLİAM YAPILAN KÖYLER YPG KONTROLÜ DIŞINDAYDI

IŞİD çeteleri sabah saat 03.00’de saldırının ikinci aşaması olan Serêkaniyê’nin güney ve batısındaki Tileliye, El Qoncak ve Timad köylerine saldırı düzenledi. Tanklar ve ağır silahlar kullanıldı. İlkin bomba yüklü bir araç patlatıldı. Timad köyünde siviller bu saldırının hedefi oldu. Ezidi köyü Tileliye ve El Qoncaq köylerinde ise katliam gerçekleştirildi. 7’si çocuk en az 15 sivil vahşice katledildi. Bu iki köy YPG’nin kontrolü dışındaki alanlarda bulunuyordu.

Çeteler daha sonra El Libi fabrikası yakınındaki YPG üslerine saldırdı.

Saldırılara ve çatışmalara ilişkin açıklamada bulunan YPG Genel Komutanlığı, “Güçlerimiz saldırganları Libi fabrikası çevresi ile Qoncaq ve Tileliye köylerinden uzaklaştırdıktan sonra, acı verici görüntülerle karşılaştı. Çeteler çoğu çocuk, kadın ve yaşlı olmak üzere sivillere karşı katliam gerçekleştirmişti” dedi.

Genel Komutanlık, son 48 saate yaşanan çatışmalarda 86 çete üyesinin öldürüldüğünü ve çeteler ağır darbeler indirildiğini belirterek, “IŞİD’in ölüleri arasında bir çok emir ve Türkiye ile diğer devletlerin vatandaşları olan kişiler var” dedi.

Genel Komutanlık çatışmalarda, 16 YPG savaşçısının “eşsiz bir direniş” sonucunda hayatını kaybettiğini açıkladı. YPG, çete saldırılarına karşı gençleri saflara çağırdı.

rojava
 // ari
Dünden beri katledilmiş bebeklerin çocukların fotoğrafları var ama hiç çeteci fotoğrafı yok nasıl öldü bu 86 kişi neredeler gösterin onları, gösterin şu vahşilerin leşlerini de rahatlayalım....
30 Mayıs 2014 Cuma 19:04
elinize sağlık.
 // brati
elinize sağlık ypg. bu vahşi canileri öldürmek artık vacip oldu.bu şerefsizlerin kökünü kazımak gerek....
30 Mayıs 2014 Cuma 16:42
YPG bir destandir.
 // cegerxwin
isis köpeklerinin saldirdigi köy YPGnin kontrolünün disinda bir arap merkeziydi,YPG gitti ve görüyorsunuz isid dünden beri kac kayip verdi...
30 Mayıs 2014 Cuma 14:37