1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yıldırım: PYD etkisinde bir devlet yapılanmasına izin verilmeyecek
Yıldırım: PYD etkisinde bir devlet yapılanmasına izin verilmeyecek

Yıldırım: PYD etkisinde bir devlet yapılanmasına izin verilmeyecek

Başbakan Binali Yıldırım, "PYD etkisinde bir devlet yapılanmasına izin verilmeyecek" dedi.

A+A-

 

Başbakan Binali Yıldırım, “Suriye’de çözüme çok yakınız” diyerek " PYD etkisinde bir devlet yapılanmasına izin verilmeyecek" ifadelerini kullandı.

Karar gazetesinin kurucularından Mustafa Karaalioğlu'nun sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım'ın açıklamaları şöyle:

“Gülen’i bize vermek zorundalar. Yoksa, ABD’nin ülkemizdeki imajı sarsılıyor, daha da sarsılır. Bunu ABD’li yetkililere de söylüyoruz. Biden’a da  (ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden) telefonda ısrarla iade etmeleri gerektiğini söyledim. Yakında gelecek, yine ayrıntılı şekilde konuşacağız. Haklı olduğumuz bir konu ve bunun çözüleceğini umuyorum."

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin dış politikada İsrail ve Rusya’dan sonra Suriye dosyasını da onarması gerektiğini düşünüyor.

“Bölgedeki aktörlerle birlikte sorunu aşacağız”

* Suriye’nin toprak bütünlüğünü mutlaka koruyacak bir çözüm olacak. Dolayısıyla da bu ülkede PYD gibi bir devlet yapılanması söz konusu olmayacak. 

* Yeni dönümde mezhepsel, etnik ve bölgesel yapıların birinin üstünlüğüne dayalı devlet yapısı olmayacak. Yani, Suriye’de şu anda yaşanan kanlı problemin temelindeki arızanın giderildiği bir yapılanma tesis edilecek. Mezhepsel yapılanma olmayacağına göre bu, uzun vadede Esad’ın da olamayacağı anlamı taşır.

* Meselenin Türkiye’yle ilgili en önemli kısmına gelince. Çözüm devreye girdikten sonra Türkiye dahil bölge ülkelerine sığınmak ve kaçmak zorunda kalan Suriyeliler belirli programla ülkelerine dönecek. Sadece Türkiye’dekiler değil Ürdün, Lübnan ve diğer noktalardaki sığınmacılar da...”

“15 Temmuz akşamı eşimi de yanıma alarak yola çıktım. Olayları duyunca gerekli önlemleri almaya çalıştık. Eşim hep yanımdaydı ve sürekli olarak Kur’an ve dua okuyordu. Tevekkül duygusu çok güçlüdür. Bir noktadan sonra durum anlaşılmaya başlanınca, bunun bir girişim olduğu ve başarıya ulaşamayacağı demecini verdim. Sonrasında zaten Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve halkımızın kahramanlığı sayesinde tarih yazıldı...”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.