1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yıldırım: Operasyonda Kürtlerin hedef alındığı kuyruklu yalandır
Yıldırım: Operasyonda Kürtlerin hedef alındığı kuyruklu yalandır

Yıldırım: Operasyonda Kürtlerin hedef alındığı kuyruklu yalandır

Başbakan Binali Yıldırım, "Kurtuluş Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Ya istiklal ya ölüm’ ve 79 milyonun kardeşliğine, birliğine, beraberliğine kast eden bu alçaklara her türlü hak ettikleri cevabı vereceğiz” dedi.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından ortak açıklama yapıldı.

Başbakan Binali Yıldım, Cerablus operasyonuna ilişkin Der Spigel dergisinin “Saldırının hedefi Kürtler” haberine tepki gösterdi.

Yıldırım “Operasyonda Kürtlerin hedef alındığı kuyruklu yalandır” dedi. Yıldırım Cerablus operasyonuna ilşkin, “Biz Türkiye’nin de Suriye’nin de toprak bütünlüğünü savunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım, açıklamasında şunları söyledi.

Cizre saldırısı

“Bu sabah erken saatlerde Cizre polis merkezine alçak PKK terör örgütünün kalleş saldırısı sonucu hayatını kaybeden 11 şehidimiz, polis kardeşimiz var. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımız var, çok sayıda, tedavi altında, onlara da acil şifalar diliyorum.

“Terör örgütü ne yaparsa yapsın, canımızı yakabilir, şehitlerimiz olabilir. Acımız büyük ancak şehitlerimizi bağrımıza basacağız, kalleş terör örgütünü sevindirmeyeceğiz. Hiçbir terör örgütü, Türkiye Cumhuriyetini esir alamaz.

“Atatürk’ün dediği gibi ‘Ya istiklal ya ölüm'”

“Bildiklerini arkalarına koymasınlar. Milletimiz şunu anlasın ve bilsin ki bu terör örgütlerinin tümüne topyekün savaş açtık. Kurtuluş Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Ya istiklal ya ölüm’ ve 79 milyonun kardeşliğine, birliğine, beraberliğine kast eden bu alçaklara her türlü hak ettikleri cevabı vereceğiz.

“Bugün dünyanın gıptayla izlediği büyük bir eseri tamamlayıp milletimizin hizmetine sunarken kalleş terör örgütü bildik icraatlarını yapmaktan geri durmuyor. Milletimizin geleceği için ülkemizin refahı için 2023 hedeflerimiz için yılmadan bir yandan çalışacağız, yeni projeleri hayata geçireceğiz bir yandan da bu terör örgütünü çökerteceğiz.

Türkiye-Bulgaristan ilişkileri

“Hiçbir alçakça girişim bizi yıldırmayacaktır. Değerli dostum Boyko ile Türkiye Bulgaristan arasındaki konuları enine boyuna konuştuk.

“Türkiye-Bulgaristan komşu değil, aynı zamanda iyi bir müttefiktir, iyi bir dosttur. Çünkü ikili ilişkilerimiz gittikçe gelişmektedir. NATO’da ve birçok uluslararası organizasyonda birlikte çalışıyoruz. Bölgesel işbirliklerinde uyumla hareket ediyoruz. Sayın Borisov’la sürekli her konuyu zaman mevhumu olmaksızın telefonla görüşüyoruz, her ülke halkının istediği konuları, arzuları geciktirmeden çözüme kavuşturuyoruz.

“Bulgaristan’la geliştirdiğimiz bu ikili ilişkiler tabiatıyla Avrupa Birliği ilişkilerine de olumlu katkı sağlamaktadır.

Sığınmacılar

“Bilindiği gibi Türkiye, Ortadoğu özellikle Suriye’de ve Irak’ta uzun yıllardan beri devam eden iç savaş nedeniyle çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Mültecilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bunu da severek yapıyoruz çünkü bizim geleneğimizde zorda, darda kalan insanlara yardım etmek esastır.

“Bu sorunun bölgesel ve küresel bir sorun olduğunu asla akıldan çıkarmamak lazım. Avrupalı dostlarımızın mülteci sorunu çözümü konusunda daha fazla sorumluluk almalarının zamanı gelmiş ve geçmektedir.

Vize serbestisi

“Ekim ayı sonunda yürürlüğe girmesi beklenen vize serbestisi ve geri kabul antlaşmasının mutlaka sonuçlandırılması gerekmektedir.

“Bu anlaşmaların bir şekilde yapılamaması halin mülteci sorunu artık Türkiye’nin sınırları içerisinde değil, bütün Avrupa’yı ilgilendirecek bölgesel bir sorun haline dönüşmektedir. Bu meseleyi değerli dostum Boyko’ya bütün detaylarıyla anlattım.

“Zannediyorum ki, Avrupa Birliği liderleriyle bugün yarın görüşmeleri olacak, onlara anlatacaktır.

“Bulgaristan’ın yaşadığı sorunları biliyoruz ve yakından takip ediyoruz. Avrupa Birliği’yle yaşadığımız sorunların yanında olarak Bulgaristan’ın bu yükünü azaltmak için elimizden gelen türlü çabayı göstermeye hazırız. Bu konuda ilgili makamlarımız zaten çalışmaya başladılar. Ümit ederim ki kısa zamanda bu konuda müspet bir sonuç elde edilir böylece sorunları aşma imkanını sağlamış oluruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.