1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yıldırım: Cerablus dahil bütün alan YPG’den temizlenmeli
Yıldırım: Cerablus dahil bütün alan YPG’den temizlenmeli

Yıldırım: Cerablus dahil bütün alan YPG’den temizlenmeli

Başbakan Yıldırım, Cerablus operasyonuna ilişkin, “Suriye muhalifleri Cerablus’a yerleştiler, oradaki alanları, köyleri kontrol etmeye başladılar. Cerablus da dahil bütün alanın YPG ve PYD’den temizlenmesi lazım” dedi

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, Habertürk, Show TV, Bloomberg HT ortak canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yıldırım’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

Cerablus operasyonu

“Ciddi anlamda sınırlarımızda bir tehdit oluştu. Bunun üzerine, böyle bir harekatı yapmaya karar verdik.

“Yoksa ‘Amerikan Başkan Yardımcısı geliyor veya Barzani geliyor.’ diye ilişkilendirmek açıkçası aşırı bir yorum olur. Öyle bir şey yok.”

“Ana mantık, DEAŞ ile mücadele etmek, diğer terör gruplarıyla mücadele etmek, Suriye’nin gelecekte toprak bütünlüğünü bozmadan, bütün etnik grupların, Kürt, Arap, Nusayri gibi hepsinin birlikte yaşayacağı bir Suriye inşa etmek.

“Böyle bir hedef var. Bu hedefin gerçekleştirilmesi için de biz gereken çabayı, gayreti gösteriyoruz.

YPG

“Bu bölgede Suriyeliler olacak. Bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz yok. Bizim hassasiyetimiz, bu toprakların oldu bittiye getirilerek, PYD-YPG unsurlarınca işgal edilmemesi.

“Suriye muhalifleri Cerablus’a yerleştiler, oradaki alanları, köyleri kontrol etmeye başladılar. Cerablus da dahil, bütün alanın YPG ve PYD’den temizlenmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

“Bütün ülkeler aslında konunun içinde ama ‘gelin el birliğiyle şu işi çözelim’ dediğiniz zaman herkes geri çekiliyor. Yani süper güçler bölgede sorun çözmek yerine rekabet içindeler. Bedeli kim ödüyor? Bedeli en başta evinden barkından edilen, hayatını savaşta kaybeden siviller ile Türkiye ödüyor.

“ABD ile anlaşmamız şudur, bu Münbiç’te, bu bölgede bulunan PYD’lilerin nehrin doğusuna geçmesi lazım. Bu, ABD’nin bize taahhüdüdür, garantisidir.

“Bu gerçekleşinceye kadar burada bizim operasyonlarımız sürecek. Böylece sınırlarımızdan ülkemize yönelik hiç bir tehdidin olmadığından emin olmamız lazım.

Biden’in “Keşke Gülen Amerika’da değil, başka bir ülkede olsaydı” sözü

“Bu, ne kadar büyük sıkıntı içinde olduklarını gösteriyor. Onun, ülkelerinde olmasından, kalmasından çok da hoşnut değiller.

“Niye? Çünkü Türkiye’nin dostluğunun, bu örgüt başından çok çok daha değerli olduğunu biliyorlar.

İran

“Ayın 6’sında (6 Eylül), İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı, yani başbakan seviyesinde, Sayın Cihangiri geliyor. Cihangiri’yle beraber olacağız, ev sahipliği yapacağız.

“İran’la her konuda, gerek PKK terörüyle mücadele gerek Suriye’deki sorunların çözülmesi gerekse ikili ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi gibi önemli konularda kararlar alacağız.

Mısır

“Mısır’la ilgili düşüncemiz de çok net. Mısır halkı ile Türk halkı kardeş. Bizim inanç, kültür, bölge yönüyle ortak değerlerimiz çok fazla.

“Dolayısıyla biz Mısır ile ilişkilerimizi düzeltmek zorundayız. İlişkimiz böyle devam edemez. Mısır için de bizim için de böyle devam edemez ama siyasi bakımdan sıkıntımız var.

Barzani ile görüşme

“Barzani ile özellikle ikili ilişkilerin yanı sıra terörle mücadelede etkin işbirliği yapmamız gerektiği kanaatine vardık. Özellikle sınır geçişlerindeki sorunun çözümünde, oradaki güvenliğin, açılacak gümrük kapılarındaki güvenliğin sağlanmasında gerekli desteği verecekler.

“Bu arada, Amerika’nın da önderliğinde Barzani ve diğer Bağdat yönetiminin Musul’u DEAŞ’tan geri alma yönünde büyük bir gayreti var. Bunu biz de destekliyoruz.

“FETÖ soruşturması”

“FETÖ soruşturmasındaki geldiğimiz nokta şu, bunun çok boyutlu bir iş olduğunu milletimizin bilmesi lazım. Bugünden yarına çözülecek bir konu olmadığını da bilmesi lazım. Çünkü örgüt kapalı kutu, saydam değil.

“Birtakım kendilerine göre teknolojik alt yapı kurmuşlar, özel haberleşme sistemleri var. Hiç tahmin etmediğimiz, akla hayale gelmeyen yöntemler kullanıyorlar. Dolayısıyla burada suçluyu suçsuzu birbirinden ayırmak, kurunun yanında yaşın yanmasını önlemek için çok titiz bir çalışma gerekiyor.”

“FETÖ yapılanması sadece memurlarda değil yargı, ordu, polis, bütün bakanlıklarda, yerel yönetimlerde hatta iş aleminde de. Üniversiteler de buna dahil, bütün alanlara sızmışlar. Kılcal damarlara kadar girmişler.

“Bunları titiz bir çalışmayla ayıklayacağız. Onun için zor ve zahmetli bir iş. Yanlış yapma lüksümüz yok. İnsanların mağdur edilmesi lüksümüz yok. Onun için zaman alıyor ama üstesinden geleceğiz.

“Yeniden yapılanma sürecini başlattık”

“Geçtiğimiz Bakanlar Kurulu’nda bir karar aldık. Doğu ve Güneydoğu’da yeniden yapılanma, restorasyon sürecini başlattık. Ciddi anlamda destekler ve yatırımlar yapılacak.

“Önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde bizzat bölgede artık yatırımların temeli atılacak. Bölgede uygulanacak yeni iş sahaları oluşturmaya yönelik çalışmaları bütün detaylarıyla orada açıklayacağız. 3 yıllık ve 5 yıllık programlar hazırladık.

OHAL’in uzatılması

“Biz OHAL’i vatandaşa ilan etmedik. OHAL’i kendimize ilan ettik. Vatandaş işine gücüne baksın. Yeni yatırımlar yapsın, alışverişini yapsın. Ekonomi canlanmaya devam etsin.

“Fransa’da bir terör olayı oldu OHAL ilan ettiler, 3 sefer uzattılar. En son 6 ay daha uzattılar.

“Bizim ülkemizi yok etmeye çalıştılar, darbe yaptılar. Dolayısıyla daha aradan geçmiş 1 ay, ‘İşte OHAL uzayacak mı uzamayacak mı?’ Dur bakalım şu 3 ayı bir görelim. Bu 3 ayı da azami müddetçe değerlendireceğiz.

Çözüm süreci

“Çözüm süreci diye bir şey yok, böyle bir şey yok, çözüm milletle, vatandaşlarımızla çözüm, terör örgütüyle çözüm olmaz.

“Öcalan’la temas kurulup kurulmayacağına ilişkin soru) “Katiyen, bizim muhatabımız millet, yani insanları acımasızca öldüren, toplu olarak katleden, bombalar patlatan, yol kesen, askeri şehit eden, polisi şehit eden canilerle neyi çözeceksiniz? Böyle bir şey olmaz, kiminle çözeceksiniz?

“Yani bugün terör örgütünün sultasından, terör örgütünün baskısından kurtulamayan partiyle mi çözeceksiniz? Onlar da bölgeyi temsil etmiyorlar, yani oranın oylarıyla seçildiler ama bugün o vatandaşların büyük bir hayal kırıklığı var.

“Bakın, biz ülkemizi, sınırlarımızı korumak için efendim, Cerablus’a, oraya girdik, operasyon başlattık, herkes, Amerikası, diğerleri, MHP, ‘Bu işi sonuna kadar destekliyoruz.’ diyor. HDP ne diyor? HDP, ‘Bu, bir işgaldir’ diyor, ne işgali kardeşim, yani bırakalım Türkiye’yi mi işgal etsinler?

“Dolayısıyla HDP safını belirlemiş gözüküyor, terör örgütlerinin yanında durmayı tercih ediyor, varsın, tercih etsin. Millet bize yeter.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.