1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Vietnam, Rus yapımı tanklardan vazgeçmiyor
Vietnam, Rus yapımı tanklardan vazgeçmiyor

Vietnam, Rus yapımı tanklardan vazgeçmiyor

Vietnam yönetiminin modern Rus tankları alma niyetinde olduğu açıklamasını değerlendiren Albay Nguyen Khac Nguyet, ülkede uzun yıllardır kullanılan Rusya yapımı askeri araçların Batılı benzerlerine göre daha modern olduğunu söyledi.

A+A-

Vietnam Halk Ordusu tank birliklerinde görev yapan Albay Nguyen Khac Nyuget, Sputnik'e konuştu.

ABD işgaline karşı savaş yıllarında tankların büyük rol oynadığını kaydeden Nguyet, “1968-1975 yıllarında tanklar 217 yerel çatışmaya katıldı ve piyadelere destek ateşi aracı olarak kullanıldı. Özellikle, 1975 ilkbaharındaki saldırıda, Ban Me Thuot çatışmalarından Saygon’un kurtuluşuna kadar Ho Şi Minh operasyonunun tüm aşamalarında temel saldırı gücü haline gelmişti. Saygon’a saldıran neredeyse tüm kurtuluş güçlerine tank birlikleri takviye edilmişti. Tanklar, hızı, manevra kabiliyeti ve ateş gücüyle orduya yüksek saldırı temposu kazandırdı ve Güney Vietnam’ın oldukça kısa sürede bozguna uğrayarak teslim olmasını sağladı” dedi.

’SOVYET TANKLARI VİETNAM’DA KENDİNİ GÖSTERDİ’

Vietnam Halk Ordusu tank birliklerine ait teçhizatın, ABD ve Güney Vietnam tankları üzerindeki üstünlüğü kanıtladığını belirten Albay Nguyen Khac Nguyet, şunları söyledi: “Ağırlıkla Sovyet yapımı tanklardı: Orta boyutlardaki T-54 ve rahat yüzme yeteneğine sahip PT-76. Ayrıca T-54’ün Çin kopyası olan Tip-59 tankları da vardı. Orta boyutlardaki Sovyet tankları, Vietnam koşullarında kendini iyi gösterdi. Onlar güçlü ve iyi korumaya sahipti. T-54’ün savaş ağırlığı 36 ton ve 100 milimetrelik kule silahıyla donatılmıştı. Düşmanın temel tankı ise M48’di. Yaklaşık 50 ton ağırlıkta ve 90 milimetre kalibreli topu vardı. Sovyet tanklarına nazaran idaresi daha kolaydı ama büyük boyutları yüzünden, özellikle de T-54’e göre 1 metre daha yüksek olması nedeniyle Amerikan tankı sahada daha kolay fark ediliyordu. Üstelik arazi yeteneği ve azami seyir menzili açısından Sovyet tanklarına kaybediyordu.

‘RUS TANKLARI BATILILARINKİNE GÖRE DAHA MODERN’

Sovyet tanklarının bir diğer üstünlüğü, teknik olarak ABD’ninkilere göre daha basit, yani daha güvenilir olması. Bozulması durumunda mürettebat kısa sürede onu tamir edebilirdi. ABD tanklarını tamir etmek çok daha zordu.” Büyük deneyime sahip bir tankçı olarak çeşitli ülkelerin tanklarını kıyaslama imkanına sahip Nguyet, “Bence Rus savaş araçları Batılı olanlara göre daha modern” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.