1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yüksekova Olayları 1 Yaşında
Yüksekova Olayları 1 Yaşında

Yüksekova Olayları 1 Yaşında

Yüksekova'da 9 Kasım Şemdinli olayları sonrasında Yüksekova’da 15 Kasım 2005'te meydana gelen ve 3 kişinin ölümü ile sonuçlanan olayların yıldönümü düzenlenen bir basın açıklaması ile protesto edildi.

A+A-
Basın açıklamasından önce Cengiz Topel Caddesi'nde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü.

Güngör Caddesi üzerinde yapılan basın açıklamasına Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin, Yüksekova Belediye Başkan Vekili Rahmi Bor, DTP ilçe başkanı Şahabettin Timur, Belediye DTP’li meclis üyeleri ve yaklaşık 2000 kişilik bir kitle katıldı.

Çarşı merkezi Cengiz Topel Caddesi üzerinde çeşitli sloganlarla yürüyen kalabalık kitle daha sonra güngör caddesine dönerek burada basın açıklamlarını gerçekleştirdiler.

Yapılan basın açıklamasında şöyle denildi:

“Yılardır bağıra bağıra söylendi. Bu ülkede barışı, kardeşliği, eşitliği ve özgürce beraber yaşamayı sabote eden kesimler var denildi. Devlet içinde devlet, güç içinde güç, iktidar içinde iktidar var denildi. Ama hep inkar edildi. Taki susurlukta yakayı ele verinceye dek bu güç saklandı ve inkar edildi. Ancak Susurluk’ta açığa çıkan bu durum üzerine gidilmedi yada gidilemedi. Ve kamuoyunun gündeminden çıkarılarmak istendi. Bu durumu yaşatanlar saklandı ve korundu. Bu şer güçleri daha da cesaretlendirerek çirkin faaliyetlerine devam ettiler. Susurluk’tan aldıkları güç ve cesaretle kanlı eylemlerini devam ettiler. Nitekim aynı güçler 9 Kasım’da Şemdinli ve Umut Kitapevini bombaladılar. Adını nasıl koyarsak koyalım çeşitli devlet olanak vew ilişkilerini kullanarak, anayasal ve yasal zeminler dışında ilişkiler ve kurumlar geliştirilerek yasadışı eylem ve faaliyetlerde bulundular. Yıllarıdr inkar edilen derin devlet veya Gladio’nun varlığı artık aşikardır. Ne ilk ne de son faaliyeti olacak olan Gladio’nun yada deriv devletin varlığı Şemdinli halkının sağduyulu ve aklı selim tutumu sonucu esrarengiz, gizemli bir o kadar cani olan bu organizasyon bir insanlık ayıbı olarak tarih sahnesine geçmiştir.

Şemdinli’de yaşanan trajediyi ve acıyı içinde hisseden Yüksekova halkı Şemdinli halkıyla dayanışmak amacıyla en demokratik ve yasal hak olan basın açıklaması hakkını kullanmak istedi. Ancak Yüksekova’daki demokratik eylem provokatif güçler tarafındn sabote edilerek  Şemdinli’de yaşanan acıyı ikiye katladı. Ve olaylar sonucunda 3 can daha yaşama veda etti. Ayrıca onlarca yaralı insan ve sayısısız tahrip edilen işyeri olayı bir başka boyutuydu. Yüksekova Halkı demokratik tahammülünü daha da genişleterek ve acılarını yüreğine gömerek, olaylar sonucu yaşamını yitiren “Demokrasi Şehitlerini” on binlerle bağrına basarak uğurladı. Halk çocukllarını toprağa verirken gökyüzünde F-16’lar alçaktan uçuş yaparak adeta yaralara tuz bastı. Halk bu tahrikleri de anlayışla karşılayıp demokrasi şehitlerine karşı son görevlerini yerine getirerek sessizce dağıldılar. Bu kadar can kaybına ve acıya neden bu olayların ardından yerel ve merkezi düzeydeki halk temsilcileri tarafından yapılan çağrılara uyuldu ve tekrar normal yaşama dönüldü. Olayların üzerinden bir yıl geçti. Ama hala çoğrafyada kan ve göz yaşı devam ediyor. Halk barışı haykırmaya devam ediyor  Bizler Demokrasi, Barış, Kardeşlik ve özgürce veraber yaşamaktan yan olan insanlar olarak diyoruz ki Bu coğrafyada artık barış egemen olsun, silahlar sussun, operasyonlar bir an önce durdurulsun, artık kan ve gözyaşı akmasın, anaların gözyaşları dinsin isitiyoruz.”

Yapılan basın açıklamasının ardından toplanan kitle sloganlar eşliğinde olaysız bir şekidle DTP İlçe Binası önün kadar yürüyerek olaysız dağıldı.

YÜKSEKOVA'DA NELER OLMUŞTU?

15 Kasım 2005 tarihinde Dehap Yüksekova İlçe Teşkilatı tarafından Şemdinli’de yaşanan oalylar nedeniyle bir basın açıklaması düzenlenmiş, açıklamanın ardından olaylar çıkmıştı.

Güvenlik güçlerinin zırhlı araçlarla ve silahlarla müdahale ettiği olaylarda Ergin Mengeş, İslam Bartin, Abdulhaluk Geylani adlı 3 kişi hayatını kaybetmiş, 4'ü polis 11 kişi de yaralanmıştı. Hayatını kaybedenlerin cesetleri Diyarbakır Adli Tıp Merkezi’ne yollanmış Diyarbakır Adli Tıp Merkezinden çıkan otopsi raporunda, Mengeş ile Bartın'a, yaklaşık 8 - 15 metreden açılan ateş sonucu uzun ve kısa namlulu silahlardan çıkan kurşunların isabet ettiği belirtilmişti.

Olayların ardından ölen üç gencin cenazeleri 17 Kasım 2005 günü yüzbinlerin katıldığı bir cenaze töreniyle Akalın mezarlığında toprağa verilmişti.

Cenaze töreninde iki adet F-16 savaş uçağının Yüksekova semalarında 2-3 kez kitlenin üzerinden alçak uçuş yapması halkın ve kamuoyunun büyük tepkisine sebep olmuştu.