Varto-Bulanık karayolundaki eylem 3’üncü gününde

Muş'ta karakol inşaatını protesto etmek için düzenlenen eylem 3’üncü gününde. Üç gündür Bulanık-Varto karayolundaki eylem sürüyor. Bölgeye bugün sabah saatlerinde çok sayıda asker indirildi.

MUŞ - Muş'ta karakol yapımlarını protesto etmek amacıyla 7 Haziran akşamı Alparslan 1 Barajı mevkisizde halkın barikatlar kurarak trafiğe kapattığı Bulanık-Varto yolundaki eylem devam ediyor.

Lice'de iki kişinin askerler tarafından öldürülmesi üzerine eyleme katılım da artarken, sabah saatlerinde kitle üzerinde alçak uçuş yapan 4 skorsy tipi helikopter, ardından Koli Baba Dağı'nın zirvesine asker indirdi.

Helikopterlerin asker indirdiğini gören çevre köylerden insanlar da eylem alanına akın ediyor.

Çift taraflı trafiğe kapatılan yolda araçların geçişine izin verilmezken, gelen araçlar kimlik kontrolünden geçirildikten sonra geri çevriliyor. Müzik eşliğinde halayların çekildiği eylem alanındaki bekleyiş sürüyor

qqq
 // ww
CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, “1990’lara geri döndük, Lice’de 2 gencin katledildiği silahlı saldırının adı ’müdahale’ olmuş, bu apaçık bir katliamdır” dedi.

Aygün, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “1990’lara geri döndük, Lice’de 2 gencin katledildiği silahlı saldırının adı ’müdahale’ olmuş, bu apaçık bir katliamdır, hem de göstere göstere bir katliam, günlerdir ’Lice’ye neden seyirci kalıyorsunuz?’ diyenlerin çığlıklarına cevap verilmiş ve gençler öldürülmüştür” dedi.

Hüseyin Aygün, şunları kaydetti:“Orada bir insan öldüğünde AKP devletinin ve iğrenç medyasının dilinde bir ’sayıdır’, tıpkı Şırnak’ta günlerdir yer altında kalan 7 maden işçisi gibi, orada ölenlerin ’haber’ değeri bile yoktur.......
09 Haziran 2014 Pazartesi 10:19