1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Van İnternet Medyasından Tuşba Belediyesi’ne tepki
Van İnternet Medyasından Tuşba Belediyesi’ne tepki

Van İnternet Medyasından Tuşba Belediyesi’ne tepki

Van İnternet Medyası Derneği üyeleri bir araya gelerek ildeki bir belediyenin üyeleri hakkındaki suçlamalarına tepki gösterdi

A+A-

VAN - İnterent Medyası Derneği (VİMED) binasında düzenlenen basın açıklamasına çok sayıda VİMED üyesi katıldı. VİMED Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Sekreter Necdet Tam, 23 Haziran 2016 tarihinde Tuşba ilçesinde yaşanan sel olayını haber yapan gazeteci arkadaşları İlhan Siyahtaş ile birlikte kentte görev yapan yerel ve ulusal bütün gazetecilerin Tuşba Belediyesi tarafından “terör yanlısı gazeteci” olarak yaftalandıklarını söyledi.

“Böylesine sıradan bir haberi bile “terör yanlısı” olarak görmek son zamanlarda ülkemizde hakim olan havayı özetlemektedir” diyen Tam şöyle devam etti: “Basının görevi gördüğü her yöneticiyi alkışlamak değildir. Basının görevi toplumun gözü, sesi, kulağı olmaktır. Topluma doğru haber sunmaktır. Yaşanan olumsuzlukları eleştirel bir şekilde dile getirmek, vatandaşın nabzını tutmak, olaylar karşısında vatandaşın tutumunu objektif bir tarzda işlemektir. Basın hakaret etmediği ve şiddet çağrısı yapmadığı sürece görev alanı içerisinde yelpazesini dokundurabildiği her şeyi ifade edebilir.

Basını denetleyen iki kurum vardır. Birincisi “tekzip” kurumudur ki, haberin yanlışlığı, yanlılığı durumunda başvurulabilecek makul bir yoldur. İkincisi “yargı” kurumudur. Şiddet veya hakaret içeren haberi yargı konusu yapabilirsiniz. Bunun dışında, hoşunuza gitmeyen bir haberi, velev ki sizi inanılmaz derecede öfkelendirmiş olsun, elinizde bilgi, belge, delil olmadan “terör yanlısı” gibi son derece tehlikeli bir etiketle yaftalarsanız suçladığınız kişi veya kişilerin can güvenlikleri konusunda hem büyük bir sorumluluk almış olursunuz hem de suç işlemiş olursunuz. Daha yaşanılır bir toplum ve bir şehir için özgür basın hayati önem taşımaktadır. Vatandaşların seçtiği, görev verdiği insanların görevini layıkıyla yerine getirip getirmediğini, hizmetlerin layıkıyla yapılıp yapılmadığını, kamu kaynaklarının nasıl kullanıldığını elbette ki basın takip edecektir.

Ayrıca vatandaşların yaşadığı bir sorunu vatandaşın görüşünü de alarak dile getirmek basının en sıradan görevidir. Böylesine hassas bir dönemde sıradan bir haberden “terör yandaşlığı” üretmenin bir fantezi olduğunu ama aynı zamanda tehlikeli olduğunu ifade etmek isteriz. Biz Van İnternet Medyası Derneği (VİMED) yönetim kurulu olarak Tuşba Belediyesi’nin yaptığı bu talihsiz açıklamayı doğru bulmuyor, Basın mensuplarına yapılan “terör yandaşı” suçlamasını kınıyoruz. Tuşba Belediyesini özür dilemeye davet ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.