1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Van Büyükşehir Belediyesi'nden göç eden aileler için dayanışma kampanyası
Van Büyükşehir Belediyesi'nden göç eden aileler için dayanışma kampanyası

Van Büyükşehir Belediyesi'nden göç eden aileler için dayanışma kampanyası

Van Büyükşehir Belediyesi, Yüksekova ve diğer bölgelerde uygulanan sokağa çıkma yasaklarının ardından zorunlu bir şekilde yerlerinden göç ederek Van’a yerleşen aileler için 'Kardeş Aile' kampanyası başlatıyor.

A+A-

VAN - Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı öncülüğünde kurulan, Edremit ve İpekyolu ilçe belediyelerinin de dahil olduğu “Göç Birimi” koordinasyonu bölge de uygulanan sokağa çıkma yasakları ardından yerlerinden zorunlu bir şekilde Van’a göç eden ailelerin durumlarının tespit çalışmalarına devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından göç edem ailelerin durumlarının tespitine ilişkin hazırlanan rapor kamuoyu ile paylaşılırken, açıklanan raporda, sokağa çıkma yasakları ile birlikte yerlerinden zorunlu bir şekilde Van’a göç eden ailelerin durumlarının tespit edildiği ve koordinasyon olarak ailelere gerekli yardımların yapılmaya başlandığı belirtildi. Yapılan çalışmalar ile sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği yerlerden Van’a gelen ve belediyeye başvuran aile sayısı 4 bin 42 olarak açıklanırken, şuana kadar 2 bin 538 aile ile bire bir görüşmelerin yapıldığı ifade edildi.

i-1-20160418110609.jpg

'Göç eden ailelerin ihtiyaçları karşılanıyor'

Göç eden ailelerin toplam nüfuslarının 30 bin kişiye takabbül ettiği belirtilen raporda, tespiti yapılan ailelerden 400'ünün ihtiyaçlarının karşılandığı yine 25 ailenin barınma sorunun çözüldüğü açıklandı. Hasta olan çok sayıda yurttaşın ise Büyükşehir Belediyesi’ne ait hasta nakil aracı ve ambulanslar ile il dışına sevklerinin de sağlandığı bilgilerine yer verildi. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından açıklanan raporda, "Belediyemiz tarafından oluşturulan ortak koordinasyona Yüksekova’dan müracaat eden aile sayısı 3 bin 800, tespiti yapılan aile sayısı 2 bin 296, ihtiyaçları karşılanan aile ise 400'dür. Şırnak, Cizre, Silopi ve İdil’den belediyemize yapılan başvuru sayısı 242 aile olup, 84 aile ile görüşmeler yapılmış, 49 ailenin ihtiyaçları karşılanmıştır. Yine Nusaybin’den belediyemize müracaat eden 33 ailenin 7’sinin tespiti yapılırken, 7 ailenin de ihtiyaçları karşılanmıştır" denildi.

‘Kardeş aile' kampanyası başlatıldı

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan ortak koordinasyon tarafından yapılan tespit çalışmaları ardından, göç eden aileler ile dayanışmak amacıyla “Kardeş Aile” kampanyasının startı da verildi. Kampanya kapsamında göç eden aileler ile dayanışmak isteyen yurttaşların, istekleri halinde aileleri evlerinde barındıracağı gibi yine isteyen yurttaşların bu ailelerin gıda ihtiyaçlarını karşılayabileceği belirtildi. Kampanya ile ilgili kısa bir süre sonra detaylı açıklama yapılacağı belirtildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.