1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜSİAD'dan seçim güvenliği eleştirisi
TÜSİAD'dan seçim güvenliği eleştirisi

TÜSİAD'dan seçim güvenliği eleştirisi

"Tarihimizin en önemli seçimlerinden birinin seçim güvenliği anlamında zedelenmesi üzücü oldu. Daha önümüzde onlarca seçim olacak."

A+A-

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, yargı erkinin bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda düzenlemelerin acilen devreye alınması gerektiğini söyledi.

Bilecik, İzmir’de Ege Genç İşamları Derneği üyeleriyle buluştu. Konuşmasında yargının tarafsızlığını ortadan kaldıracak şüphelerin sonlandırılması gerektiğini anlatan Bilecik, “Adil yargılama ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere pek çok hak genişletilmeli. İnternet ve bilgiye erişim hakkının zedeleniyor olması, bizim gibi gelişmekte olan bir ülke hak etmiyor” dedi.

Bilecik’in konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

REFERANDUM: Seçim güvenliği işleyen bir demokrasinin olmazsa olmazıdır. Türkiye’nin sahip olduğu olumlu karnenin kesinlikle değişmemesi gerekiyordu. Tarihimizin en önemli seçimlerinden birinin seçim güvenliği anlamında zedelenmesi, üzücü oldu. Daha önümüzde onlarca seçim olacak. Ama oluşacak şüphe, seçimlerden bile daha önemli olacak. Böyle bir mirasa sahip olduk. Umarım bu önümüzdeki günlerde farklı bir değişime uğrar

HEPİMİZ YORULDUK: Türkiye’nin önünde somut bir reform gündemi var. Demokrasi, ekonomi ve Avrupa Birliği bu gündemin ana konuları. Referandum süresinde siyasi üslubun sürdürülebilir olmadığını gördük. Bu söylemlerin yapısal reformların hayata geçmesine engel olduğunu her zaman söyledik. Bugüne kadar yapılan bir çok ekonomik program, son 4 yılda bir seçimden bir diğer seçime koşmaktan dolayı, başta iş insanları olmak üzere hepimizi yordu. Aynı maddelerin tekrar tekrar gündeme getirilmesiyle ‘yapısal reform’ kelimesinin bile içi neredeyse boşaltılmak üzere.

TOPARLANMAMIZ İMKANSIZ OLUR: Türkiye’nin atılıma geçmek için artık beklemeye tahammülü yok. Hemen yola koyulsak bile önümüzde sadece 18 ay var. Eğer bu süreyi de seçim süreciyle geçirirsek çok kan kaybederiz, toparlanmamız imkansız hale gelir. Onun için bizim yapısal reformları süratle hayata geçirmemiz şart.

OHAL KALDIRILMALI: Hukuk, demokrasi ve özgürlükler ülkesi olmak Türkiye için elzem. Bu hedefler için alınması gereken tedbirler açıktır. 15 Temmuz darbe girişimimn zorunlu kıldığı OHAL geride bırakılarak, olağan devlet hukukuna geri dönülmeli. Eğer açık toplum olamazsak, özgürlükleri güvence altına alamazsak, hak ettiğimiz yerde olamayız. Kamu yönetiminde liyakat kriterleri de uygulanmalıdır” diye konuştu.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ GENİŞLETİLMELİ: Yargının tarafsızlığını ortadan kaldıracak şüpheler sonlandırılmalıdır. Adil yargılama ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere pek çok hak genişletilmeli. İnternet ve bilgiye erişim hakkınının zedeleniyor olması, bizim gibi gelişmekte olan bir ülke hak etmiyor. (DHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.