TGS: Gözaltındaki gazeteciler serbest bırakılsın

Gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılmasını isteyen Türkiye Gazeteciler Sendikası, Özgür Gün TV'nin karartılmasının basın özgürlüğüne aykırı olduğunu belirtti.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), gözaltına alınan gazetecilerin durumuna dikkat çekmek için yazılı açıklama yaptı. OHAL ile birlikte basın özgürlüğünün ayaklar altına alındığı belirtilen açıklamada, gazetecilerin basın faaliyetleri nedeniyle gözaltına alınıp tutuklandığı ifade edildi. 7 gündür gözaltına olan Evrensel Gazetesi Mersin muhabirleri Cemil Uğur ile Halil İbrahim Polat ve Azadiya Welat Gazetesi'ne yapılan baskında gözaltına alınan 25 gazete çalışanının durumlarına dikkat çekilen açıklamada, gazetecilerin bir an önce serbest bırakılması talep edildi. 

'TV'lerin karartılması basın özgürlüğüne aykırı'

Açıklamada, darbe girişimi iddiası ile 35 gazeteci hakkında gözaltı kararının çıkarıldığı ve bu sabah 9'unun gözaltına alındığı kaydedildi. Yine Diyarbakır merkezli TÜRKSAT üzerinde yayın yapan Özgür Gün TV'nin yayınının sözleşmeli olduğu hizmet sağlayıcı platform tarafından kesilmesine de değinilen açıklamada, "TV'ye hiçbir bildirimde bulunmayan platform yetkililerinin yayını karatması basın özgürlüğüne aykırıdır" denildi.