1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tepkiler üzerine Birgün Gazetesi'nden özür geldi
Tepkiler üzerine Birgün Gazetesi'nden özür geldi

Tepkiler üzerine Birgün Gazetesi'nden özür geldi

Birgün Gazetesi, gazetenin dünkü Pazar ekinde yer alan Mine Kırıkkanat söyleşisinde Kürt kadınlarına dönük kullanılan aşağılayıcı ifadeler nedeniyle sebebiyet verilen "editöryal zaaftan" dolayı okurlarından özür diledi.

A+A-

Son romanı "Hiç Kimse"ye dair, Birgün Gazetesi'nden Özlem Özdemir'e röportaj veren Gazeteci Mine Kırıkkanat'ın, Paris'te katledilen 3 Kürt kadınına dair cinayetlerin İmralı'da planlandığını iddia etmesi ve PKK içerisinde yer alan kadınlara parya mualemesi yapıldığını söylemesinin yanı sıra yöneltilen sorulara işleyen benzer yaklaşıma karşı gösterilen tepkiler üzerine gazeteden açıklama geldi.

Okuyuculardan özellikle sosyal medya platformalarında dile getirilen tepkiler üzerine açıklama yapmak zorunda kalan gazete, yapılan yanlışlıktan kaynaklı özür diledi.

Yapılan büyük yanlışlığı "Pazar Kahvaltısı konseptinin naifliği, bizi yazıyı gerekli incelemeye tabi tutmadan koyma rehavetine sokmuştur" diyerek sebebiyet verilen editöryal zaaftan kaynaklı özür dileyen gazete, şöyleşiyi gerçekleştiren muhabirleri Özlem Özdemir'e dair kararın ise ayrıca değerlendirileceğini kaydetti.

Gazetenin internet sitesinden yayınladığı o açıklama ve özür metni şu şekilde:

"8 Mayıs 2016 tarihli Pazar ekimizde yayımlanan Mine Kırıkkanat söyleşisi içerisinde maalesef ki aşağılayıcı, onur kırıcı ifadeler bulunmaktadır. Gazeteci her kesime soru sorar; röportaj yaptığı yazarların, sanatçıların fikrine de müdahale etmez, takdiri kamuoyuna bırakır. Buradaki sorun ise hem soruda hem de yanıtlarda kullanılan, eleştiri sınırlarının dışında farklı algılanabilecek ifadelerdir. "Pazar Kahvaltısı" konseptinin naifliği, bizi yazıyı gerekli incelemeye tabi tutmadan koyma rehavetine sokmuştur. Fark ettiğimizde gazete basıldığı için sadece Web sitesinde düzeltme yapmak mümkün olmuştur. Bu editöryal zaaftan dolayı tüm değerli okurlarımızdan özür dileriz. Duruma sebebiyet veren çalışma arkadaşlarımızla ilgili durumu da kurullarımızda değerlendireceğiz.

Yayın hayatını etnik, cinsel, dinsel ayrımcılıkla mücadeleyle geçirmiş ve bu yüzden pek çok bedel ödemiş gazetemizin bu tarz bir durumla anılmasından dolayı üzüntülerimizi bir kez daha belirtiriz. Sosyal medya lincini takdirinize bırakıyoruz. Bizler bir elin parmaklarını geçmeyen muhalif basın dünyasında, üzerimizdeki sorumluluğu bilerek bundan böyle çok daha dikkatli olacağımıza söz veriyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.