1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Taşıyıcı anneliğe hapis cezası
Taşıyıcı anneliğe hapis cezası

Taşıyıcı anneliğe hapis cezası

Taşıyıcı annelik yasaklanıyor: Evli çiftler dışında üreme hücreleri uygulanamayacak.

A+A-

Türkiye’de her yıl birçok kadın, başkasının spermi veya yumurtalığıyla hamile kalabilmek veya bebeğinin cinsiyetini belirleyebilmek adına yurtdışına gidiyor.

Sağlık Bakanlığı konu hakkında yeni hukuksal düzenlemelerde bulunma hazırlığı yapıyor.

Türk Ceza Kanunu’nun, 231. maddesi içerdiği, “Bir çocuğun soy bağını değiştiren veya gizleyen kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır”cümlesi ile bu işleme sınırlama getiriliyor. Ayrıca, “Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği”nde de yasaklayıcı hükümler bulunuyor. Sağlık Bakanlığı, konuyla ilgili, 2238 sayılı Organ ve Doku Alınması Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkında Kanuna bazı hükümler eklemeyi planlıyor.

TAŞIYICI ANNELİĞE EVLİLİK ENGELİ

Hürriyet’in haberine göre, düzenlemeyle döllenme yöntemleri sadece evli olan eşler arasında gerçekleştirilecek. Bu işlemler, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen esaslarla ve bakanlık çerçevesinde yetkilendirilmiş doktorlar tarafından uygulanacak. Eşlerin herhangi birinden alınan üreme hücreleri başka kişilere uygulanamayacak ve taşıyıcı annelik yoluyla çocuk sahibi olunamayacak. Ayrıca yasaya aykırı herhangi bir yolla üreme hücresi veya başka bir organın nakli için alım-satım, saklama veya nakletme işlemi cezaya tabi olacak. Bu kişiler hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Düzenlemede ne deniyor?

“Doğal yollarla çocuk sahibi olunamadığı veya tıbbi gereklilik bulunduğu hallerde, kadın veya erkeğin üreme hücrelerinin tıbbi yöntemlerle döllenmeye elverişli hale getirilmek ve vücut içinde veya dışında döllenmesini sağlamak suretiyle üreme hücreleri veya embriyo anne adayına uygulanabilir. Bu yöntem sadece evli olan eşler arasında gerçekleştirilir. Bu tedavi uygulamaları, bakanlıkça belirlenen tıbbi esaslar çerçevesinde yalnızca bakanlıkça yetkilendirilmiş hekimler tarafından ve bakanlıkça ruhsatlandırılan üremeye yardımcı tedavi merkezlerinde gerçekleştirilebilir. Eşlerden biri veya her ikisinden alınan üreme hücreleri ve bu hücrelerden elde edilen embriyonun, başka kişilere uygulanması yoluyla çocuk sahibi olmak ve taşıyıcı annelik yapmak yasaktır. Başkasına ait üreme hücresi veya embriyonun kullanılması suretiyle donasyon işlemi yapılması ve bu amaçla üreme hücresi veya embriyo bağışlanması, satılması, bulundurulması, kullanılması, saklanması, taşınması, ithalatı, ihracatı ve bu işlemlere aracılık edilmesi yasaktır.

Hukuka aykırı olarak organ ve doku alan, satan, satın alan, satılmasına aracılık eden, saklayan, nakleden veya aşılayan, organ veya doku teminine yönelik olarak ilan veya reklam veren veya yayınlayan kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 91’inci maddesi uygulanır. (Hukuka aykırı yollarla elde edilmiş olan organ veya dokuyu saklayan, nakleden veya aşılayan kişi, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.) Bu Kanuna aykırı şekilde embriyo ve üreme hücresi bağışlayan, aşılayan, bulunduran, kullanan, saklayan ve nakledenlerle bunların alım ve satımını yapanlar, alım ve satımına aracılık edenler veya komisyonculuğunu yapanlar veya bu fiilleri özendiren, bunlara yönlendiren veya bunlara yönelik ilan veya reklam veren veya yayınlayan kişiler hakkında, fiil daha ağır cezayı gerektiren bir suç teşkil etmediği takdirde 2 yıldan 4 yıla kadar hapis ve bin günden iki bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur. Bu fiillerin Türk vatandaşları tarafından yurt dışında işlenmesi halinde, ilgili ülkede fiil suç oluşturmasa dahi fail bu fıkra hükümlerine göre cezalandırılır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.