1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriyeli muhaliflerin üç aşamalı barış planı
Suriyeli muhaliflerin üç aşamalı barış planı

Suriyeli muhaliflerin üç aşamalı barış planı

Suriye'nin siyasi ve silahlı muhalif gruplarını bünyesinde barındıran Yüksek Müzakere Komitesi (HNC) beş yıldır devam eden savaşı sona erdirmek için bir siyasi geçiş planı açıkladı.

A+A-

HNC, genel bir ateşkesle birlikte Cumhurbaşkanı Beşar Esad'la altı aylık bir müzakere süreci öneriyor.

Daha sonra Esad'ın 18 ay görev yapıp yönetimi ülkeyi seçimlere taşıyacak bir geçiş hükümetine devretmesi öngörülüyor.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mekdad önerinin planın açıklanmasının ardından Esad'ın iktidarı devretmeyeceğini söyledi.

Mekdad, BBC'ye yaptığı açıklamada ülkenin seçilmiş liderinin görevi bırakması talebinin "çılgın" ve "inanılmaz" olduğunu söyledi.

Mekdad "Biz, bırakın Suriye halkı kendi kaderini kendi belirlesin diyoruz. Hiçbir müdahale olmadan geleceklerini belirlesinler. Suriye'yi kimin yöneteceğine dair ön koşullar getirmeyin" dedi.

HNC'nin "Suriye Vizyonu" Planı Londra'da, 2012'de başbakanlık yaparken muhaliflerin safına geçen grubun Genel Koordinatorü Riyad Hijab tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Üç aşamalı geçiş planı

Hijab planın üç aşamadan oluştuğunu açıkladı:

* Hükümet ve muhalefet temsilcileri arasında altı ay süreli müzakereler yapılacak. Müzakerelerde 2012 tarihli Cenevre Bildirgesi temel alınacak. Her iki taraf da geçici ateşkesi, kuşatmaların kaldırılmasını, insani yardımlara izin verilmesini ve tutsakların salıverilmesini kabul edecek.

* Bir buçuk yıllık geçiş süreci. Süreç tüm icra yetkilerine sahip bir geçiş hükümetinin kurulması ve Beşar Esad'ın ve "menfur suçlar işleyen" yetkililerin görevden ayrılmalarıyla başlayacak. Bu aşamada yeni bir anayasa yazılacak, demokratik ve çoğulcu bir siyasi sistem kurulaşacak.

* Anayasa değişiklikleri üzerinde uzlaşılacak, ulusal diyalogun sonuçları uygulanacak ve BM gözetiminde seçimler yapılacak.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Jubeir planın Esad'ın müttefiklerini bir sınavdan geçireceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.