Suriye savaşında ölü sayısı 162 bini geçti

Suriye'deki iç savaşta ölü sayısının 162 bini geçtiği belirtildi. Bunlardan 54 binden fazlasının sivillerden oluştuğu kaydedildi.

ANF'de yer alan habere göre Londra merkezli muhalefete yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye iç savaşında ölenlerin sayısını 54 binden fazlası siviller olmak üzere 162 bini geçtiğini açıkladı.

Gözlemevi, rejim güçlerinin daha fazla kayıp verdiğini belirterek, ölen asker, rejim yanlısı milisler ile Lübnanlı Hizbullah örgütü üyelerinin sayısını toplam 62 bin 800 olduğunu kaydetti.

Buna karşın El Kaide bağlantılı El Nusra çetelerinin de aralarında bulunduğu muhalifler tarafında ise, 42 bin 700 kişinin öldüğü ifade edildi.

İç savaşın tüm taraflarının kayıplarını olduğundan düşük göstermeye çalıştığı belirtilen raporda, "Edinilen veriler doğru bir değerlendirme yapmayı oldukça zor hale getirdi" denildi.

Raporda, resmi ölüm sayısının şu an için 162 bin olduğu ifade edilse de eksik veriler nedeniyle toplam sayının 230 bine ulaşabileceği belirtildi.

Araştırmayı yapan kuruluş, iç savaş boyunca rejim güçleri tarafından gözaltına alınan ve hâlâ nerede olduğu bilinmeyen 18 bin kişinin verilere dahil edilmediğini söyledi.

Benzer şekilde, isyancılar tarafından alıkonulan yaklaşık 8 bin Suriye askeri de rapordaki verilerden hariç tutuldu.

Suriye'de siyasi çözüm girişimleri son olarak üç ay önce İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleşmiş ancak hiçbir sonuç alınamamıştı. Taraflar arasında arabuluculuk ile görevlendirilen Cezayirli Birleşmiş Milletler (BM) diplomatı Lakhar Brahimi de ay sonunda görevini bırakacağını açıklamıştı.

menfaaat
 // m.t.t.
kapitalizm ve erdoğanizm sağolsun. erdoğan oldukça müslüman katliamı devam edecek. barzani oldukça kürt katliamı devam edece....
20 Mayıs 2014 Salı 11:41