1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Sur mağdurlarına İstanbul'da da ev verilebilir'
'Sur mağdurlarına İstanbul'da da ev verilebilir'

'Sur mağdurlarına İstanbul'da da ev verilebilir'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Sur'daki eserlerin onarılacağını belirterek, ilçenin Türkiye'nin önemli bir turizm merkezi haline getirileceğini söyledi.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, halen 5 mahallesinde sokağa çıkma yasağı bulunun merkez Sur İlçesi'nin Eylem Planı'nı geldiği kentte açıkladı. 

"Bu ülkede hep barış birlik güzellik olsun. Şimdi burada olan oldu, biten bitti. Şimdi yaraları sarma zamanı. Sur İlçesi Eylem Planı'nda üç ana temel bulunmaktadır. Hasara uğramış, ne varsa zarara uğrayan kim varsa bunları zararlarını tanzim etmek. Burada özellikle sokak sağlıklaştırma projesi ile esnaf arkadaşlarımızın işini daha iyi görebilecekleri bir hale getirmek. Bütün tarihi eserleri elden geçirmek. Burası Türkiye'nin en önemli restorasyon merkezlerinden birisi olur. Herkes burayı görmeye gelir. Çünkü yüzlerce tarihi eser var. Nerede bulacaklar bu kadar tarihi eseri. Kadim bir medeniyet var. Geleneksel bir yaşam var. Allah'tan bir mani gelmezse önümüzdeki günlerde bütün bunları yapacağız, gerçekleştireceğiz. Ve burası inşallah Türkiye'nin en önemli turizm merkezi olacak."

"Bu arada epeyce söz söyleniyor. Acil kamulaştırma kararı alındı, her taraf kamulaştırıldı.Yok arkadaş böyle bir şey yok. Devlet alıpta ne yapsın? İşte kilisenin bile tabusunu alacaklar, Ulucami'nin bile tabusunu alacaklar, insanların dükkanlarını ellerinden alacaklar vs. kulağımıza hepsi geliyor. Kilisenin, caminin tabusu bize ne lazım? Sizin dükkanınızın tapusu devlete ne lazım? Bir sürü de fitne kazanları kaynatılıyor ve özelliklede bu yalanlar söyleniyor. Önümüzdeki günlerde bütün bunların boş olduğunu gösteririz. Şimdi dersimize çalıştık, buraya geldik. İnşallah bu son toplantı olur, toplantıdan bıkacak hale geldi herkes. Bundan sonra toplantı olmasın, işimize bakarız. Burada özel olarak kimseden istediğimiz bir şey yok. Sadece yaşanmış bir olay var, bir acı var, kanayan bir yara var. O da dinmek üzere, diniyor. Bundan sonra bu yaraları sarıp, buradaki bu acıları giderip işimize, gücümüze bakalım önümüzdeki günlerde, Barış içerisinde huzurla iş yapacağımız güvenli bir ortama gelelim. Bunun içinde devlet her türlü pozitif ayrımcılık yapmaya hazır. Eski bizim bildiğimiz Diyarbakır evlerinin olduğu bir mahalle çıkacak. Dışarıdan söylenildiği gibi TOKİ gelip te buraya 3-4 katlı evler yapmayacak. Öyle bir şey yok. Burada zaten imar planı var biz bunu gerçekleştirmeye çalışacağız. 600'ün üzerinde burada tescilli eser var, tarihi eserler var. Bunun 11 tanesi hasar görmüş eserlerimiz. Hasar gören eserlerimiz içerisinde Kurşunlu Camisi de var, Ermeni Kilisesi de var. İlk etapta projesi hazırlanan Kurşunlu Camasi'nin ihalesi yapıldı, bugünlerde başlıyorlar. Ermeni Kilisesini de onaracağız. Sonra da vakıflara ait olan hasar görmüş olan tarihi 11 tane eserlerin hepsi elden geçecek ve ayağı kaldırılacak."

"İSTANBUL'DA DA EV VERİLEBİLİR"

"Buradaki hasar sahiplerinin ufak paraları ödeniyor zaten, ama yıkılmak zorunda kalan, içinde oturulamaz duruma gelmiş evlerinde hak sahipleri ile görüşmeye başlıyoruz. Bunlara değişik şekillerde alternatifler sunacağız. Eğer tapusu var, Sur içerisinde oturuyor ve böylede bir eser varsa, veya tarihi eser varsa yukarıda ne kadar hasar varsa hasarın bedelini kendisine vereceğiz. Yıkılmasının karşılığı neyse onun parasını kendisine vereceğiz. Kendisi bu plana uygun bir şekilde evini yapsın. Yok efendim ben bu planına uygun olarak ev yapmak istemiyorum, ben istediğim gibi evimi yapmak istiyorum, ok olmaz o zaman buna hiçbir kanun izin vermez. İki bölgede inşaatlarımız devam ediyor. Bunlar 2+1, 3 +1 büyük evler yapılıyor. Bu evlerin 2650 tanesinin ihalesini yaptık zaten, 10 ay sonra teslim edilecek. Kaba inşaat bitti, sıkıştırıyoruz ki kıştan önce bu evlerimizi alalım. Bir kısmı Üçkuyular bir kısmı da Çölgüzeli'nde. Eğer dersen ki vatandaş benim evim yıkılmış ben buradan ev istiyorum. İşte o zaman biz oradaki onun evinin hasar bedeli ile karşılaştırıyoruz. Zaten dışarıdan yapıldığı gibi TOKİ'nin yaptığı gibi fiyatlar da verilmiyor. Fiyatları geri çekeceğiz, eğer orada bir borçlanması kalırsa çok cüzi bile olsa o borçlanmayı yıllara yayarak ödemesini sağlayacağız. En azından girsin evinde otursun. Bunun dışında ev sahiplerine farkla alternatifler var. Mesela Mardin'de TOKİ ev yapmış Mardin'den istiyorsa Mardin'den ev verilebilir. Başka illerde de, İstanbul'da da ev verilebilir. Benim evim yıkılmış ver paramı, al paranı kardeşim. Dese ki ben evimi yapmak istiyorum yine kendisi bilir. Alsın parasını plana uygun yapsın. Yani hasar uğramış, zarara uğramış kim varsa onun mutlaka zararı giderilecek."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.