Süleymaniye’de Dünya için eylem

Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde eşi tarafından katledilen 15 yaşındaki Dünya için bir eylem düzenlendi. Eylemde, Dünya şahsında kadın katliamları kınandı.

Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde eşi tarafından katledilen 15 yaşındaki Dünya için bir eylem düzenlendi. Jiyan Grubu’nun organize ettiği eylemde aralarında Kürdistan Özgür Kadın Örgütü’nün (RJAK) de olduğu 22 kadın örgütü yer aldı.

Baxa Gişti’de düzenlenen protesto eylemi, Dünya şahsında katledilen tüm kadınlar için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu ardından kadınlar slogan atarak, Mevlevi Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Mevlevi Caddesi’nde bir süre sessiz duran grup adına Bahar Munzur bir açıklama yaptı.

Dünya’nın, Dünya Çocuk Hakları gününde herkesi sorumluluk altına koyduğunu belirten Munzur, “Bu bölgedeki kadın cinayetleri, kadına dönük şiddet her gün gittikçe artıyor. Hükümetin bu konu hakkında hiçbir tavrı yok. Eğer bu olay başka bir ülkede olsaydı birçok kurum kuruluş yargı ciddi bir mücadele edip çözümlerdi” dedi.

Hükümet sorumlularının göreve davet edildiği açıklamada şu talepler de sıralandı:

“En kısa zamanda Dünya’yı öldürenler yakalanıp cezalandırılmalı;

-Dünya’yı erken yaşta evlendirenler açığa çıkarılmalı

-Ebeveynler soruşturulmalı,

-Diyanet işleri bakanlığı Dünya’yı mahkeme dışı evlendiren mele hakkında bir araştırma yapmalı,

-Dünya cinayetinin sorumlularının bulunarak cezalandırılmalı.”

Güney Kürdistan Parlamentosu’nun çocuk haklarının korunması ve erken yaşta evlendirmeye karşı yasa çıkarılması gerektiği de belirtildi.

RJAK adına da bir açıklamanın yapıldığı eylemde “Dünya’ya karşı yapılan, bir kadın katliamıdır” denildi. Bu durumun Güney Kürdistan’da kadınların günlük olarak yaşadığı şiddeti gözler önüne serdiği de vurgulanan açıklamada, “Güney Kürdistan, kadınlar için bir mezarlık haline geldi” tespiti yapıldı. Kadın katillerinin serbest bırakılmasının da korkutucu olduğuna dikkat çekildi.

Güney Kürdistan’ın Hewler kentinde Kürt demokratik kurumlarına ve RJAK’a dönük bakı yapan mantık ile Dünya’yı katleden mantığın aynı olduğunu da ifade edilen açıklamada, milletvekillerinin ve halkın sessiz kalmasından dolayı kadının sorunun bu düzeye geldiği belirtildi.

Eylemde sık sık, “Kürdistan kadın hakları için mezar”, “Dünyayı katletmek tüm dünyayı katletmektir”, “Bu suç karşısında sessizlik hepimizin duyarsızlığıdır”, “Çocuk yaşta evliliğe hayır”, “Kadın katliamına hayır” sloganları atıldı. 

3-119.jpg

cocuk
 // ozgur aytekin
Ne kadini be cocuk...
Bir de her zaman insan haklarindan bahsedersiniz.cocuk cocuk...
03 Haziran 2014 Salı 11:41
Çocuk
 // kral
15 yaşında çocuk değil mi ? niye kadın yazdınız ki ?...
03 Haziran 2014 Salı 09:10
hiçbir fark yok
 // ahmet yıldırım
allah rahmet eylesin çocuğa ortada bir durum tespiti var bizim bu kürtler ile türk kemalistler arasında en ufak bir fark yok insanlar bu batı kültürü içinmi hayatını dağlarda feda etti konu çocuk gelin ama çocuk gelinden daha büyük vahamet olan batılaşma yahu bizler kemalizme isyan ettik şapka kanunları için bugün halkın bir kısmı keyfi bir biçimde bu kanunlara uyuyor yahu bu fotografta kürt kültürünü anlatan isyandan başka bir resim varmı...
03 Haziran 2014 Salı 08:44