Soma’da 11 kişinin tutuklanması istendi

Soma'daki maden faciasıyla ilgili yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 24 kişiden sorguları tamamlayan11 kişi tutuklanma talebiyle sorgu hâkimliğine sevk edildi.

MANİSA - Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan’ın oğlu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Group CEO'su Can Gürkan da gözaltına alındı. Soruşturmanın zanlıları arasında Alp Gürkan ile Genel Müdür Ramazan Doğan'ın ise bulunmadığı belirtildi.

Soma’daki maden faciası soruşturması kapsamında gözaltına alınanlara Alp Gürkan’ın oğlu Can Gürkan da eklendi. Soma'ya gelen Can Gürkan'ın gözaltına alınarak Soma İlçe Jandarma Komutanlığı'na getirildiği, buradaki ifadesinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi. Soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı da 25'e çıktı.

11 KİŞİNİN TUTUKLANMASI İSTENDİ

Bu arada Soma Adliyesi'nde zanlıların ifadelerini alan 4 savcı, ilk olarak getirilen 5 kişinin de aralarında bulunduğu toplam 11 kişiyi tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. Soruşturma kapsamında, madendeki gaz ölçümü yapılan aletlerin incelendiği, karbonmonoksit ve metan gazı yükselişlerinin bazılarının, sınır değerlerin üzerinde olduğunda teknik nezaretçi defterine işaretlenmediğinin tespit edildiği öğrenildi.

CHP'Lİ ÖZEL AÇIKLAMA YAPTI

Soma Adliyesi'nde bulunan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de "Biz muhaflefet partisi olarak kurtarma çalışmalarının sonuna kadar madendeydik, şimdi de adliyedeyiz. Burada, 'taksirle ölüme sebebiyet vermek'ten soruşturmanın açıldığını öğrendik. Bu bir trafik kazası suçunun cezasıdır. Biz, zanlılar hakkında 'ihmalli davranış sonucu ölüme neden olmak'tan, 10 ile 25 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açılmasını bekliyoruz" dedi.

 

Kaynak:
leyla
 // leyla
çok acı bir olay allah bir daha yaşatmasın,ama merak ettiğim bişey var roboskide 34 kürt genci katledildi ve bu duyarlılık gösterilmedi neden çok merak ediyorum,editör lütfen yayınla....
19 Mayıs 2014 Pazartesi 07:39
soma
 // kizil kürt
bu maden ocaginda kesin buyuk ihmal var calisan isciler söyluyor icin yanan galeriler var bazilari betonla kapatilmis ufak bir oksijenle temasi yeniden yanar bu ac gözlu akp ummetci yezid fasist patron para icin her seyi yapar tipki kürt ilerindeki fasist agalar gibi insanlar ölmus önemli degil akp istifa etmeli yerine demokratik bir halkin ikdidari kurulmali yoksa ne isci kurtulur nede kürtler demokratik sapina kadar avrupa sitandarlarinda bi ulke olmaliki insanlar insanca yasasin...
19 Mayıs 2014 Pazartesi 01:51