Serêkaniyê’deki IŞİD katliamı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri, Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê bölgesindeki bazı köylere baskın düzenleyerek katliam yaptı. İlk bilgilere göre kadın, erkek ve çocuklardan oluşan en az 15 kişi katledildi.

ANF muhabirinin Serêkaniye’den bildirdiğine göre İŞID çeteleri Serêkaniye’nin Tileliye, Temade, Ovencake köy ve mezralarına saldırdı.

Bu köylerde yaşayan yaşayan kadın, erkek, çocuk herkesin katliamdan geçirildiği bildirildi. Ölenlerin sayısı hakkında net bilgi yok, ancak çok sayıda ölüden bahsediliyor. İlk bilgilere göre 7’si çocuk olmak üzere en az 15 kişinin cenazelerine ulaşıldı.

Katliam bölgesinden gelen ilk görüntülerde çok sayıda sivilin yerlerde yatan cenazeleri görülüyor.  Toplanarak araçlara konulan cenazeler arasında en az 4 çocuk ve bir kadının da cansız bedeni duruyor. Bir çocuğun iç organları çıkmış.

Halen dumanların yükseldiği köylerde, insanlar köylerden kaçmaya çalışırken de görüntülendiler. Katliam şokunu yaşayan köylülerden biri duvar dibine çökerek, başını ellerinin arasına almış.

Katliamın öğrenilmesinden sonra müdahale eden YPG ile İŞID çeteleri arasında bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı ve çatışmaların halen sürdüğü öğrenildi.

Çeteler Til Xenzir ve El Rewiye köylerine de saldırmak isteyince YPG güçleri ile karşılaştı. Çıkan çatışmalarda onlarca çete üyesinin öldürüldüğü bildiriliyor. YPG’nin çatışmalara ilişkin açıklama yapması bekleniyor.

Diğer yandan Serekaniye’nin Temad köyüne İŞID çeteleri bombalı araçla saldırdı. Aracın patlamasıyla köyde bulunan çok sayıda sivil vatandaşın yaşamını yitirdiği ve yaralandığı öğrenildi.

YPG kaynakları dün El Rawiya ve El Dehmaa köylerinde buluna İŞID çetelerine karşı başarılı operasyonlarından sonra, İŞID çetelerinin sivillere yöneldiği ve katliamlar yaptığını belirtiler.

Türkiye ile özellikle Til Ebyad ve Cerablus taraflarında yakın ilişkiler içerisinde olan IŞİD çeteleri, Mart ayından bu yana özellikle Kobanê bölgesine yönelik yeni saldırılar başlatmıştı. Ancak YPG karşısında çok ağır kayıplar vererek, saldırı dalgası kırılmıştı.

serekaniye111.jpg

serekaniye112.jpg

serekaniye113.jpg

katliamın sorumlusu kim?
 // birhat
ben tek korurum benden başka kürdü tanımam diğer silahlı tüm grupları tasviye yapıp bütün kürtlerin birleşeceği bir orduyu kabul etmeyip tabanı kendinden daha fazla olan k.d.p suriye dışlaması silahlarına el koyması devrimin başlarında silahlı 5 bin peşmergeyi içeriye sokmaması bu sadece benim kazanınım başkasını kabulelnemem kısaca apocu olmayan bir kürde bir gram su yok diyen bir parti hem k.d.pnin roj avadaki tüm faliyetlerini yasakla hem birleştirci olma birde bol bol hendek propagandası yap bu resimdeki asıl en büyük suçlu olan sesnsin p.y.d .siz demokratik suriyeyi inşa edin.kürtler katıl edilsin hawler anlaşmasına bağlı kalsaydın bu gün bunların hiç biri olmuyacaktı...
30 Mayıs 2014 Cuma 12:52
.....
 // kesnezann-
Allah bu katliamları yapanları kahhar ismiyle kahretsin Allah işidi kahretsin Allah dinini ve adını kullanarak katliam yapanları kahretsin...
eğer ki ypg pyd halkın güvenliğini sağlamayacaksa sağlayamayacaksa çıkıp desin ki ben tek başıma yapamıyorum öyle ikide bir de barzaniyi de eleştirmesnler o barzani ki rojavaya peşmerge göndereyim derken buna en çok pyd karşı çıkıp izin vermedi ve şimdi de barzaniyi sorumlu tutuyorlar... pyd ypg öncelikli amaçlar kurdstan olsun ideolojilerini bir kenara bırakmalılar.. barzani de öyle trkyenin gazına gelmesin halkına da kulak versin.....
30 Mayıs 2014 Cuma 11:20
müslüman
 // iras_mete
velevki kürtler müslüman değil katledimeyi hakmı ediyur bu ferhat sarı sen ve senin gibiler kendinizi araplara satmışsınız insanlıktan mahrumkalmışsınız ası katil sen ve senin gibi mahlukatlardır......
30 Mayıs 2014 Cuma 10:28