Rusya Kürt kurumlarından Barzani’ye tepki

Rusya’daki Kürt kurumları, Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani’nin lideri olduğu KDP’nin Rojava’ya yaklaşımı, aralarında KNK’nin de bulunduğu birçok kuruma yönelik baskın ve gözaltılar ile Maxmur mülteci kampına yönelik baskılarını kınadı.

MOSKOVA - Moskova Kürtlerin Haklarını Savunma Kurumu Mezopotamya, Moskova Kürt Kadın Kurumu Viyan, Uluslararası Kürt Dernekler Birliği, Agiri Kültür Sanat Kurumu, Ukrayna Kürtleri Birliği Midiya, yayınladıkları ortak bir bildiri ile Mesut Barzani’nin lideri olduğu KDP’nin Güney Kürdistan’da KNK ve PÇDK’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kuruma yönelik baskın ve gözaltılarını kınadı.

Maxmur mülteci kampına yönelik baskıların da kınandığı bildiride şöyle dendi:

“Böylesi tarihi süreçte bu tür yaklaşımlar Kürt ve Kürdistan halkını parçalamakta, Kürt halkının düşmanlarına hizmet etmektedir. Biz Rusya Kürtleri olarak bu yaklaşımı kınıyor, bu politikalardan vazgeçilmesi çağrısında bulunuyoruz. Barzani bir Kürt olarak bu yanlışlıklardan dönmeli, Kürt gençlerinin kanı ile elde edilen değerlere değer katmalı.”

Kaynak:
...
 // Amedli Fırat
Demokrasi kelimesini dilinizden düşürmüyorsunuz peki siz ne kadar demokratsınız? Kürdleri ve Kürdistanı bölen sizlersiniz. Her Seçimde neredeyse % 40 oy alan Kürdistan devlet başkanına aşiret reisi ve daha bir çok küfrü etmek zihniyetinizi ortaya çıkarıyor. Zamanında bu lafları ırkçı türkler söylüyordu şimdi de siz. Çünkü Berzani ailesi Kürd ulusçuluğunu milliyetçiliğini bağımsızlıkçılığını temsil ediyor değil mi? Bundan bu kadar öfke. Ama Berzani ailesi Barbar Baasçılara Araplara diz çökmedi size de çökmez. Her türlü engellemeye karalama kampanyasına itibarsızlaştırmaya hakaretlere rağmen bu ülkeyi devletleştirecektir. Editör sizde tarafsız olun ve kimseye hakaret etmediğimiz halde yorumlarımızı yayınlamamazlık etmeyin....
23 Mayıs 2014 Cuma 02:22
kürtler çokfazla homojen bir yapı birlik olmaları mümkün değildir
 // şahin
Kürtler şu anki varlığını korusalar çok daha karlı çıkarlar yoksa daha çok bile rüyasını uyanırlar...
22 Mayıs 2014 Perşembe 22:46
babasının çifliği
 // zana baran
bir ulke düşünün çumhur başkanı var başbakan yeni istikbrat baskanı oğlu genel kurnrmay başkanı kardeşi vali amcası ne kadar devlet kurumu varsa akraba babasına saygısızlık olmasın ama demezlermi kürdistan senin babanın çifliğimi böyle olacaksa ben istemem......
22 Mayıs 2014 Perşembe 20:19