Rusya: BM'nin Halep inisiyatifi için güvenlik garantisi gerekli

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov, Moskova'nın BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'nın Halep'le ilgili inisiyatifinin gerçekleşmesi için güvenlik garantisi gerektiğini belirtti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Antonov, "Mistura'nın Türkiye topraklarından çıkıp Kastillo yolu üzerinden Halep'e uluslararası insani yardım gönderilmesiyle ilgili inisiyatifini destekledik. Ancak bu inisiyatif, Kastillo yolunun güvenliği konusunda çatışmanın tüm taraflarının garanti vermesi halinde gerçekleşebilir" dedi.

'ABD, ILIMLI MUHALİFLERDEN GARANTİ ALMAK ZORUNDA'

Öte yandan Antonov, ABD'nin söz konusu inisiyatif için ılımlı muhaliflerden güvenlik garantisi almak zorunda olduğunu vurguladı. "Güvenlik garantisi için farklı ön koşullar öne sürülemez ya da bu, diğer uluslararası işbirlikleri için pazarlık konusu yapılamaz" diye devam eden Antonov, "BM insani yardımlarının en kısa sürede Halep sakinlerine ulaştırılması için ABD'nin bu önemli sorunun çözülmesi konusunda gerekli çabaları göstermesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı. (Sputnik)