Rojava'da savaşan Kürtler kendi tanklarını üretti

Suriye'de Esad yönetimi ve Irak Şam İslam Devleti'ne karşı savaşan YPG, kendi tasarladığı tankla saldırılara karşı koymaya çalışıyor.

Rojava bölgesinde Esad yönetimi ve Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı savaşan ve Kürt bölgesini denetim altında tutan YPG, kamyon ve ve kamyonetlerden bozma tanklarla cephede savaşıyor.

Araçların demir ve çelik ile kaplanmasıyla yapılan zırhlı araçlar, çatışmalarda en önde kullanılıyor. Araçlar aynı zamanda çatışma bölgesindeki yaralıların çıkarılmasında ambulans görevi de görüyor.

Milliyet'te yer alan habere göre; Bir taraftan Radikal islami örgüt IŞİD, diğer taraftan El Nusra ve Suriye ordusu ile çatışma halinde olan PYD'nin silahlı ordusu Halk Savunma Ordusu (YPG) ve Kadın Savunma Ordusu (YPJ), sıcak çatışmalarda kullanmak amacıyla tank görevi gören zırhlı araç yaptı.

1-277.jpg

 

Kamyon ve kamyonet benzeri araçların demir ve çelik ile kaplanması ile yapılan tanklar, YPG askeri uzmanları tarafından tasarlanıyor. Rojavadaki demir ustaları tarafından tornalarda üretiliyor. Tamemen el yapımı olan zırhlı araçlar, ağır silahların kullanıldığı çatışma alanlarında kullanılıyor.

Son olarak Haseki'de kullanılan tanklar, yaralıların çatışma bölgesinden çıkarılması konusunda aynı zamanda ambulans görevi de görüyor. Yaralının bulunduğu bölgeye gelen el yapımı tanklar, aracın alt kısmından yaralıyı alıp bölgeden uzaklaştırıyor. Kamera sistemi de monte edilen el yapımı zırhlı araçlar aynı zamanda "Kürtlerin ilk tankı" olarak kayıtlara geçTİ.

zırhlı araçlar sayesinde çok sayıda yaralının yanısıra sivilllerin çatışma bölgesinden tahliye edilmesinde de kullanılıyor.

 

helal
 // GEWERLİ
KÜRTANK...
26 Mayıs 2014 Pazartesi 23:29
Alım
 // Xeyri
Gotıneke Kürda heye: Alımek bı alemekeye. Kürdlerin gerçek ruhunu temsil eden Roj Ava, Allahın izni ile tüm olumsuzluklara karşın, Başur hantallığı ve petrol dolarlarının verdiği sarhoşluk nedeni ile tükettiği yumurtayı bile üretmekten aciz iken, çok kısa bir süre içerisinde düşmana ölümcül darbeler vuracak silahları da imal ederler. Yeterki azim ve pozitif eğitime gereken önem verilsin....
26 Mayıs 2014 Pazartesi 22:30
TANK DEĞİL ZIRHLI ARAÇ SAYILIR
 // Ahmedya
Tank ateşşli saldırı ve muharebe aracıdır.....Bu tur araçlara el yapımı zırhlı araç diyebilirz....Diğer muhalif örgütlerde buna benzer zırhlı araçlar yapabiliyorlar..

Ön kısmı çok geniş ve yassı olmuş..isabet eden rpg roketlerin sekmesi için meyilli ve sivri yapılsaydı daha iyi olurdu....Bu tur el yapımı aracların alt zırh korumaları yoktur..mayına bastığı an pert olur.....
26 Mayıs 2014 Pazartesi 16:02