1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rojava'da din alimlerinin katıldığı konferansın sonuç bildirgesi açıklandı
Rojava'da din alimlerinin katıldığı konferansın sonuç bildirgesi açıklandı

Rojava'da din alimlerinin katıldığı konferansın sonuç bildirgesi açıklandı

Rojava'daki inanç önderleri ve temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen konferansın sonuç bildirgesinde, Ortadoğu'nun inançlarının zenginlik olduğu vurgulandı.

A+A-

Rojava'nın Amudê kentinde inançların birbirlerini tanıması için Cizîr, Kobanê ve Afrin kantonlarından Şia ve Alevi temsilcilerin de katılımıyla dün düzenlenen konferansın sonuç bildirgesi yayınlandı. 13 maddelik sonuç bildirgesinde dinlerin barış, sevgi ve adalet temelinde bir zenginlik olduğu ve din adına yapılan şiddet ve katliamların dinlerle ilgisi olmadığı vurgulandı.

Din alimleri konferansının sonucunda açıklanan sonuç bildirgesinde şu başlıklar öne çıktı:

* Cizre Kantonunda bir araya gelen inançların konferansında barış, sevgi ve adaleti sağlamak amacıyla din alimleri, aydın yazar ve araştırmacı ile toplumsal barışı isteyenlerle bir araya geldik. İnsani ve dini sorumluluklar taşıyan ve bu amaçla bir araya gelen konferans birleşimimiz, Suriye ve bölgede din adına insan katletmelerini, evleri talan etmeleri, şiddeti esas alarak yarattıkları kaos ortamında yeni neslin geleceğini de baskı altına alınmak isteniyor. Gelişen bu insanlık dışı uygulamaların önünü almak için toplanan konferans birleşimimiz, dinlerin barış, sevgi ve adalet anlayışında birleşti. 
Şiddet ve din dışı uygulamalar karşı konferansımız;

* Din ve inançların özünde barış, sevgi ve adaleti taşıdığını teyit eder. Kendine bir sembol olarak aldığı Barış, sevgi ve adalet kavramlarda, ortada cami ve altında barış, sağda kilise ve altında sevgi, solda ise Laleş ve onunda altında adalet olduğu bir sembolü temsil eder.

* Konferansımız önümüzdeki süreçte toplumun farklı kesimleri ile görüşmeleri sağlamak amacıyla bir heyet oluşturdu. Bu heyet ihtiyaca göre alt komitelerini kurabilir. Heyetimiz görüşmeleri, gelişmelerin penceresi olarak görür ve çalışmalarını kamuoyuna duyurmak için bir site de yayınlayacak.

* Konferansımız kendisine bir program oluşturarak barış, kardeşlik ve diyalogun gelişmesini sağlayacak. Bu diyalog ve inançlar arası alıp-verme sonucunda tüm dünya Şam ve Kuzey Suriye’nin din ve etnisite zenginliği olduğunu görecektir. Bu bölge ve insanlığın en zenginliği olduğu anlaşılacaktır.

* Şiddeti esas alan tüm güçlere karış emeğin birliği sağlanmalı ve şiddete karşı gerçekçi çözümler üretilecek ve üzerinde ağırlı durmalı ki din ve ahlakının üyelerinin ahlakından ayrı olmadığı anlaşılacaktır. İnançlar ve çok renkliliğin çatışma zemini değil, zenginlik olduğu anlaşılacaktır.

* Sağlam bir toplum için kadın temel direktir. Çünkü kadın toplumun yarısını oluşturuyor ve geri kalan yarısını da eğittiği için aktif bir şekilde bu çalışmamızın en temel ortağıdır.

* Günümüzün dinamik gücü ve geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin gelecek ve toplumumuz için faydalı olması için üzerinde durulmalı ve eğitimine önem verilmesi.

* Geleceğimi sağlıklı kurmamız için çocuklarımıza önem vermek ailelerine önem vermek ve imkanlar dahilinde çocuklar için özel projeler yapmak.

* Konferansımız tüm şiddet ve baskıyı esas alan gurup ve güçleri kınıyor. İnancı, rengi ve kültürlerinden dolayı şiddeti bir yöntem olarak uygulayan güçleri kınıyor.

* Konferansımız Şengal Ezidi inancındaki halk üzerinde gelişen katliamları kınıyor ve çetelerin elindeki kadın ve çocukların kurtarılması için çalışılmayı esas alıyor.

* Konferansımız Til Temir, Musul ve başka yerlerdeki Mesihi inancındaki halk üzerinde gelişen saldırıları kınıyor.

* Konferansımız dünyada Müslümanlar üzerinde saldırı, öldürme ve yıkımları kınıyor.

* Kürtlerin şehirlerinin yıkılması insanların katledilmesini ve daha önce Kürt halkı üzerinde gelişen saldırıları da kınıyor.

* Konferansımız, dini amaçlarla ve ulusal yönde gelişen saldırılara karşı adaletli ve demokratik gelişmeler destekler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.