PKK'liye önce 'mont şefkati' ardından 45 yıl hapis cezası!

Bingöl'de 2011 yılının Aralık ayında 14 yaşındayken güvenlik güçlerine yakalanan ve bir askerin kendi montunu giydirme görüntüleri nedeniyle, "Askerin şefkati" başlıklı haberlere konu olan Hasan Salık, 45 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

DİYARBAKIR - Bingöl’ün Karlıova İlçesi’ne bağlı Sudurağı Köyü’nde 8 Aralık 2011 tarihinde Hasan Salık’ın da aralarında bulunduğu 7 PKK’li yakalanmıştı. Yakalanma görüntüsünde, bir askerin Hasan Salık’a montunu vermesi Türk medyasına, “Askerin şefkati” olarak yansımıştı.

Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Hasan Salık ile ilgili dava 3 ay önce sonuçlandı. Taraf gazetesinden Remzi Budancir’in haberine göre mahkeme, Salık’ı 75 yıl hapis cezasına çarptırdı. Salık’ın yaşı küçük olduğundan cezası 45 yıla indirildi. 

Hasan’ın kaybolmadan çekilen fotoğrafları ile bekleyişlerini sürdüren ve oğlunun, yakalandığı zaman 14 yaşında olduğunu anlatan baba Mehmet Salık, “Hasan kaybolmuştu. Dağa gittiğini bile bilmiyorduk. 6 ay sonra bizi devlet aradı. ‘Oğlunuzu yakaladık’ dediler. Bingöl’de 7 kişi ile birlikte yakalamışlar. O tarihe kadar PKK’ye katıldığını bile bilmiyorduk” dedi.

hasan.jpg

OĞLUMA ŞEFKAT GÖSTERİRLER DİYE UMUTLANDIM

Oğlunun görüntülerini haberlerde gördüğünü anlatan Mehmet Salık, şunları söyledi: “Çocuğuma bir asker parkesini veriyor. Askerin şefkat gösterdiği anlatılıyor. Ben de umutlandım. Oğlum daha çocuk, belki şefkat gösterip bırakırlar diye. Başbakan da o görüntü üzerine konuşmuştu. Yargılanması Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Yaşı küçük olduğu için dosyası öbürlerinden ayrıldı ancak çocuk mahkemesinde yargılanmadı. Ağır Ceza mahkemesinde hakkında 75 yıl isteniyordu.” 

DEVLETİN ŞEFKATİ 45 YIL MI?

En son karar duruşmasında, Mahkeme başkanına bir dilekçe verdiğini belirten Salık, “Mahkemeye oğlumun küçük olduğunu, kendi iradesinin olmadığını söyledim. Mahkemeden, ‘Oğlumu bana verin. Ceza vermeyin. Kefili olurum. Mahkeme 3 ay önce oğlum için istenen 75 yılı onayladı, yaşı küçük olduğu için 45 yıla indirdi. Şimdi bunu sormak istiyorum, Devletin şefkati 45 yıl mı” sözleri ile feryat etti. Salık, “Buradan Başbakana, tüm siyasilere sesleniyorum. Çocuklarımızı siyasete malzeme yapamadan bu soruna çözüm bulun. Devletin şefkati bu olmamalı. Çocuk olan biri hapiste çürüyecek. Çocuğumu hapiste çürütmeyin” diye seslendi.

‘HASANIM DAHA ÇOCUK’

Oğlunu anlatırken gözyaşlarına hâkim olamayan anne Habibe Salık, devletten çocuğunu geri istedi. Hasan’ın toplam 6 ay dağda kaldığını belirten Salık, “Hasanım küçük. Yakalandığında 14 yaşındaydı. Bir çocuğa bu ceza verilir mi? Gencecik bir çocuğu hapiste çürütmek günahtır. Burnumda tüten oğlumu bana geri verin” dedi.

yazık
 // hakkarili
arkadaşlar bakmayı böyle mont verdiğine bu gerillalar 8 kişi idi 2'sini arkadan vurdular.4'ü kendilerini ele vermmek için intihar etti.2kişiyi de sağ ele geçirdiler. ve bu gerillamıza akıl almaz işkence ettiler bunları nerden mi biliyorum diye merak ediyorsanız kendim bizzat şahit oldum...
02 Haziran 2014 Pazartesi 22:13
fasizmin
 // aras cudi
fasizmin mantigi budur ama bir gun hepsi dagdan inecek vede politikayi yapacaklar mesru savunmadir bu genclerin yaptigi özgurluk sadece bu ulkede turk irkinami olacak kürtlerde esir ikinci sinif mumamalesi dili resmi degil hep arkadan gelecek yok öyle yagma turk yasalari fasist vede mantik disi insana 100 150 yil hapis turkiyenin fasist kafalarina mahsus birsey insan ömru ortalama turkiyede 70 dir yani öbur dunyaninda cezasini bunlar veriyor...
02 Haziran 2014 Pazartesi 20:59
örnek
 // ferasin
bu dağda bulunan tum yurt sever gençlere örnek olsun devletin çocuklara yaklaşımı budur dağa gideler memnun akp politikası sinsidir çocukdemede 45 yıl verildi bıde çocuklar nıye dağa çıkıyorlar diyorlar aha sana sebebi...
02 Haziran 2014 Pazartesi 19:49