1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Papa: Devletler laik olmalı
Papa: Devletler laik olmalı

Papa: Devletler laik olmalı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, “Devletler laik olmalı. Dini devletlerin sonu kötü oluyor” dedi.

A+A-

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Fransa’nın La Croix gazetesinin sorularını yanıtladı.

BBC Türkçe’nin Vatikan ve İtalya medyasına dayandırdığı haberine göre, Papa, dinin kamusal alandaki yeri ve laiklikle ilgili bir soruya, “Devletler laik olmalı. Dini devletlerin sonu kötü oluyor. Tarihe aykırı bu” diye cevap verdi.

“İnanç özgürlüğünü garanti altına alan bir yasayla desteklenen laiklik şeklini” desteklediğini de söyledi.

Fransa’yı da “laikliği abarttığı için” eleştiren Papa, “Müslüman bir kadın baş örtüsü takmak istiyorsa bunu yapabilmeli. Aynı şekilde haç takmak isteyen bir Katolik de” dedi.

Batı’ya eleştiri

Papa Francesco, Avrupa toplumlarındaki İslam korkusuyla ilgili bir soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Bugün İslam’ın kendisinden değil, IŞİD’den ve onun kısmen İslam’dan gelen fetih savaşından korkulduğunu düşünüyorum. Fetih fikrinin İslam’ın ruhunda olduğu doğru. Ancak Matta İncili’nin son kısmında da bu fetih fikrini okumak mümkün.

“Savaşlar varsa silah tüccarları olduğu için var”

Papa, Avrupa’nın çok sayıda sığınmacı kabul edecek kapasiteye sahip olup olmadığının sorulması üzerine de şunları söyledi:

“Burada esas sorulması gereken, neden bu kadar çok göçmenin olduğudur. Temel sorunlar Ortadoğu ve Afrika’daki savaşlar ve Afrika kıtasınındaki az gelişmişliğin yol açtığı açlık. Savaşlar varsa silah üreticileri ve özellikle de silah tüccarları olduğu için var.

“Daha genel olarak sorun, parayı idolleştiren küresel ekonomik sistemdir. Zenginliğin yüzde 80’i, nüfusun yüzde 16’sının ellerinde. Tamamen serbest bir piyasa işe yaramıyor. Başka bir deyişle gerekli olan sosyal piyasa ekonomisidir.”

Papa sığınmacıların kabulü konusunda ise yapılacak en kötü şeyin “entegrasyon yerine gettolaştırmak” olduğunu da söyledi:

“Brüksel’deki teröristler Belçikalıydı, göçmen çocuklarıydı, ama bir gettodan geliyorlardı. Londra’da ise yeni belediye başkanı (Sadiq Khan) bir katedralde yemin etti ve Kraliçe tarafından kabul edilecek. Bu da Avrupa için entegrasyonun önemini gösteriyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.