Özgürlüğüne kavuşan Sise ninenin ilk sözü barış oldu

'Örgüt üyeliği' suçlamasıyla tutuklanan 77 yaşındaki Sise Bingöl çıktığı ilk duruşmasında özgürlüğü iade edildi. Bingöl'ün ilk mesajı 'barış' oldu.

Muş'un Varto ilçesine bağlı Badan köyünde evine yapılan baskın sonrası tutuklanan 77 yaşındaki Sise Bingöl, Muş Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmasında tahliye edildi. Yüksek tansiyon ve çeşitli hastalıkları bulunan Bingöl, tutuklandığı günden bu yana cezaevi koşulları nedeniyle sağlık sorunlarının giderek arttığını ve artık dayanılmayacak hale geldiğini belirtti.

Dicle Haber Ajansı'nın haberine göre, cezaevi önünde çok sayıda kişi tarafından karşılanan Bingöl, "Artık bu savaşın ve kanın durmasını istiyoruz. Devlet bir ya da iki kişiden ibaret değil bu savaş ortamına son versinler ne gerilla nede askerler ölmesin. Savaşın hiç bir şeye faydası yok bu ölümler barışla sonuçlansın" dedi. 

Kendisi gibi binlerce suçsuz insanın cezaevlerinde zulme maruz bırakıldığını ifade eden Sise nine, Cezaevinde gerçek yardımlaşma ve dayanışmayı gördüğünü dile getirdi. Annesiyle birlikte cezaevinde bulunan Roni adlı çocukla vedalaşırken çok duygulandığını belirten Bingöl, tüm siyasi tutukluların bir an önce özgürlüğüne kavuşması gerektiğini ifade etti.