1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özgür Gündem’in üç nöbetçi genel yayın yönetmenine soruşturma
Özgür Gündem’in üç nöbetçi genel yayın yönetmenine soruşturma

Özgür Gündem’in üç nöbetçi genel yayın yönetmenine soruşturma

Özgür Gündem’in “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan Sebahat Tuncel, Erol Önderoğlu ve Celalettin Can hakkında da soruşturma açıldı. Bunlarla birlikte soruşturma sayısı 15’e yükseldi.

A+A-

Özgür Gündem gazetesinin “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul eski Milletvekili Sebahat Tuncel, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi gazeteci Erol Önderoğlu ve 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can’a soruşturma açıldı.

Soruşturmaya tepki gösteren Tuncel, soruşturmanın dayanışma eyleminin ne kadar önemli ve hayati olduğunun da göstergesi olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’de basının üzerindeki baskıların boyutunu göstermesi açısından da dikkat çekici bir durum. Tüm baskılara rağmen özgür basın geleneğini savunan demokrasi, özgürlükleri savunanlar var bunun için mücadele eden gazeteciler var. Bu dayanışma kırılamaz.

“Ben bir yurttaş olarak doğru haber alma hakkımın baskı altına alınmasına karşı yayın yönetmenliği görevini yürüttüm. Bu Özgür Gündem’i okuyan insanlara yönelik de bir baskıdır. Yaptığı her haberi soruşturma konusu yapan bu zihniyete karşı dayanışma devam edecektir.”

Toplam 15 kişiye soruşturma

Daha önce Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına destek veren Ertuğrul Mavioğlu, Faruk Eren, Ayşe Düzkan, Mustafa Sönmez, Melda Onur, Fehim Işık, Celal Başlangıç, Eşber Yağmurdereli, Ragıp Duran, Nurcan Baysal, Ömer Ağın, Ahmet Abakay’a da soruşturma açılmıştı.

3 Mayıs’ta Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eş Başkanları Nevin Erdemir ve Hakkı Boltan’ın başlattığı nöbeti, Melda Onur, Ertuğrul Mavioğlu, Eşber Yağmurdereli, Erol Önderoğlu, Ayşe Düzkan, Fehim Işık, Yıldırım Türker, Mustafa Sönmez, Faruk Eren, Ahmet Abakay, Celal Başlangıç, Uğur Güç, Nurcan Baysal ve Ragıp Duran sürdürdü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.