1. HABERLER

  2. MEDYA

  3. Özgür Gündem'e kapatma kararı
Özgür Gündem'e kapatma kararı

Özgür Gündem'e kapatma kararı

Özgür Gündem gazetesi, “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından geçici olarak kapatılmasına karar verildi. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya kendilerine henüz bir tebligat gelmediği söyledi.

A+A-

Özgür Gündem gazetesi, “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından geçici olarak kapatılmasına karar verildi.

Kapatma kararı daha gazeteye tebliğ edilmeden YeniŞafak’ta yer aldı.

Kararda yer alan ifadeler şöyle:

“…Özgür Gündem isimli gazetenin sürekli PKK terör örgütü propagandası yaptığı ve silahlı terör örgütünün yayın organı gibi hareket ettiği iddiasıyla ile yetkilileri hakkında TCK’nın 302/1, 314/2, 220/2,8, 3713 sayılı yasanın 7/2 maddeleri uyarınca soruşturmaya başlanıldığı anlaşılmış olmakla, anılan gazetenin T.C. Anayasasının 28. maddesinin son fıkası uyarınca geçici olarak kapatılmasına…”

Kapatma kararı verilen Özgür Günden Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, karara tepki gösterdi.

Zana Kaya konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Henüz bir tebligat yok. Kararı havuz medyasından öğrendik. OHAL kararı öncesi zaten gazetemize dönük yoğun saldırlar vardı. Dayanışma kampanyamızla bu saldırıları önemli oranda püskürtmüştük.

“15 Temmuz darbe girişimini fırsat olarak gören iktidar OHAL’e dayanarak tüm demokratik muhalif yayın organlarına yönelmiş durumda. Bu karar bunun ilanıdır. Özgür Basın geleneği hiçbir darbe kararına boyun eğmeyecek ve halkın haber alma hakkında sonuna kadar savunacaktır.

“Bütün demokratik basın yayın organlarını gazetecileri basın meslek örgütlerini sivil toplum örgütlerini ve halkımızı gazetemizle dayanışmaya ve sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.