1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özgecan Aslan’ın katilinin öldürülmesinde 5 kişi açığa alındı
Özgecan Aslan’ın katilinin öldürülmesinde 5 kişi açığa alındı

Özgecan Aslan’ın katilinin öldürülmesinde 5 kişi açığa alındı

Adalet Bakanı Bozdağ, Özgecan Aslan’ın katili Ahmet Suphi Altındöken’in cezaevinde silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili 2 cezaevi müdürü ile 3 görevlinin açığa alındığını söyledi.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Özgecan Aslan’ın katilinin cezaevinde silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili konuştu.

Sheraton Otel’de düzenlenen “Türk Hukuk Sisteminde Aile Çocuk Kadın Çalıştayı”nın açılışına katılan Bakan Bozdağ, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özgecan Aslan’ın öldürülmesine ilişkin davada ağırlaştırmış müebbet hapis cezasına çarptırılan hükümlülerden Ahmet Suphi Altındöken’in Adana’daki cezaevinde silahlı saldırıda ölmesi, babası N. A.’nın da yaralanmasıyla ilgili sorular üzerine, F tipi cezaevlerinin en yüksek güvenlikli cezaevleri olduğunu söyledi.

“Çok ciddi güvenlik tedbirleri var”

Bu cezaevlerine, dışarıdan herhangi birinin, orada görev yapanlardan destek almadan, silah veya başka bir şey sokmasının imkansız olduğunu vurgulayan Bozdağ, şunları söyledi:

“Gerçekten çok ciddi güvenlik tedbirleri var. Çok ciddi orada çalışmalar var. Bütün bunları herhangi birinin aşabilme imkanı yok. Bu bizim değerlendirmelerimize göre, içeride görev yapan bir infaz koruma memurundan veya diğer bir çalışandan ancak destek alarak yapılabilecek bir çalışma olduğunu değerlendiriyoruz.

“Bir adalet müfettişini, iki ceza ve tevkifevleri kontrolörünü olayın olduğu gün tetkik etmek ve gerekli incelemeleri yapıp, rapora bağlamak üzere mahalline gönderdik. Ayrıca Adana Cumhuriyet Başsavcılığı da bu konuda bir adli soruşturma başlattı. Soruşturma bütün detaylarıyla şu anda sürüyor.

“Elde edilen ilk bilgilere göre, silahın içeriye oradaki bir görevli tarafından sokulduğuna dair bulgulara rastlandı, şu anda gözaltına alındı. Dışarıda, içeride ona yardımcı olan başkaları var. Onlarla ilgili de gözaltılar var. Soruşturma devam ediyor. Öte yandan 2 cezaevi müdürü ile 3 görevli de açığa alınmıştır.”

“Kabul edilebilir bir durum değildir”

“Soruşturma bittikten sonra bütün gerçekler ortaya çıkacak.Ama bu kabul edilebilir bir durum değildir. Adalet Bakanı olarak cezaevine silahın içeriden yardım suretiyle sokulabilmiş olmasını savunmak mümkün değil.

“Bu, gerçekten güvenlik açısından bir zafiyettir. Bu nedenle bu konuda ihmali, kusuru, kastı olan kim varsa onlarla ilgili her türlü adli ve idari tahkikat yapılacak ve gerekli müeyyideler uygulanacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.