'Orada bir yanlış anlaşılma oldu'

Rojava'dan çocuklarıyla birlikte Türkiye’ye geçmeye çalışan Sada Derviş, askerlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. Şırnak Valisi Hasan İpek "Olayın geçtiği yerde bir yanlış anlaşılma oldu" dedi.

Al Jazeera'nın haberine göre babası ve iki çocuğuyla birlikte mayın tarlasından geçerek Türkiye’ye girmeye çalışan ancak askerler tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybeden Sara Derviş'in cenazesi tel örgülerden geçilerek Rojava'daki yakınlarına ulaştırıldı. Derviş, Derik kasabasında toprağa verildi.

Vali 'Üzgünüm'

Şırnak Valisi Hasan İpek askeri savcılığın gerekli çalışmaları yürüttüğünü belirterek, "Gerçekten üzücü bir olay. Biz Suriye’den gelen Suriye vatandaşı insanların Türkiye’ye girişlerinde Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak misafir muamelesi yapıyoruz. Ancak olayın yaşandığı yerde yanlış bir anlaşılma oldu. Olayın ne olduğunu tam olarak biz de bilmiyoruz. Keşke öyle bir sonuç olmasaydı. O anlamda da gerçekten üzüntülerimizi belirtmek istiyoruz" dedi.

BDP 'Hedef gözetildi'

BDP Cizre İlçe Başkanı Ahmet Çetel ise, Sada Derviş’in askerler tarafından hedef gözetilerek öldürüldüğünü söyledi. Çetel, faillerin bir an önce tespit edilerek cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Bir olay da Kızıltepe'de

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde de, Türkiye tarafına geçmek isteyen 14 yaşındaki Ali Yıldırım, açılan ateşte yaralandı. Yıldırım, karanlık olduğu için ateşi kimin açtığını görmediğini söyledi. Yıldırım, Kızıltepe’de tedavi altına alındı.

Cizre, savaştan kaçarak Türkiye’ye gelenlerin kullandığı güzergâhlar arasında bulunuyor. Rojava sınırının diğer bölümleri kadar yoğun olmasa da buradan da geçenler oluyor. Yakalananlar Sekvan Deresindeki merkezde toplandıktan sonra, Türkiye’deki kampalara gönderiliyor. Türkiye’den Rojava'ya dönenler de aynı güzergâhı kullanıyor.

Kaynak: Al Jazeera

Türke hevale cevap
 // dilaram
Iyi diyorsun güzel diyorsun ama biz hiçbir askerin yada devletin samimiyetine inanmiyoruz inanamiyoruz çünkü onlarin yüzunden çok büyük acilar yasandi. Köyler yakildi, failli meçhul denilen ama aslinda faillerin belli olan cinayetler, dilimiz yasaklandi... Devletin temeli maalesef irkçi ve siz batililar bizi anlamiyorsunuz. Uzulmus olabilirsiniz ama bu olay kaza degildi her zaman Boyle seyler yasaniyor ama Türk medyasi hiç yayinlamiyor ( lê belê ajansa nûçeya Geverê wusa ninê ji bo xebata we ya rind û rast gellek spas Yezdan Insallah alîkarîya we bike û rehma xwe li ser We da bibarîne ). Ve Emin olabilirsin o askerler hesap vermicekler çünkü adalet yok ( bu dünyada).
Saygilar...
21 Mayıs 2014 Çarşamba 21:53
türk kardeşe
 // kürde benav
sormuşsun devlet istermi diye. daha önce yapılanları yazıp yenşiden sorsak mı senin nsorununu sadece roboski şırnak cizre yaz ve tekrar kendine sor arkadaş....
20 Mayıs 2014 Salı 17:57
Acı
 // Türk
Bu nedenle bence çok büyük talihsiz bir kaza olmalı diye düşünüyorum. Bu ancak ülkede kardeş kavgası çıkarmak isteyenlerin ekmeğine yağ süren bir sonuç doğurur, Devlet güçlerinin bilinçli bir biçimde böyle bir eylemde bulunması çok mantıklı değil.. Ancak yine tekrar ediyorum, ihmal, kusur, kasıt, kimin hatası varsa hesabı sorulmalıdır. Allah tekrar rahmet eylesin. Tüm okuyuculardan Türkiyede değil dünyanın bir ucunda bu olaya üzülen bir Türk kardeşleri olduğunu bilmelerini istirham ederim....
20 Mayıs 2014 Salı 15:37