1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. "Operasyonun amacı, DAEŞ'i sınırımızın diğer tarafından temizlemektir"
"Operasyonun amacı, DAEŞ'i sınırımızın diğer tarafından temizlemektir"

"Operasyonun amacı, DAEŞ'i sınırımızın diğer tarafından temizlemektir"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bizim amacımız, bu operasyonun amacı, DAEŞ terör örgütünü sınırımızın diğer tarafından temizlemektir" dedi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Estonya Dışişleri Bakanı ve Avrupa Konseyi Dönem Başkanı Marina Kaljurand ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bakanlık konutunda düzenlenen toplantıda Çavuşoğlu, Cerablus harekatına ilişkin soruları cevapladı.

Çavuşoğlu, Suriye'nin diğer tarafından IŞİD'in gönderdiği roketlerin Türkiye’yi hedef aldığını belirterek, "Bu arada bu DAEŞ silahları nereden buluyor? Kim veriyor DAEŞ’e? Hadi ilk başta gittikleri yerdeki güçlerden elde ettiler. Musul’da, Irak sözde ordusunun bıraktıklarını aldılar ama aradan iki sene geçti hiç DAEŞ’in silahı azalmıyor. Kim veriyor? Baktığınız zaman bu silahları kimin ürettiğine, nereden geliyor bu silahlar onu da sorgulamak lazım. Bizim amacımız, bu operasyonun amacı, DAEŞ terör örgütünü sınırımızın diğer tarafından temizlemektir. Kuzeyden aşağıya doğru süpürmektir. Biz başından beri bunu planladık. ABD ile planladık. ABD, HIMARS'ları getirecekti ama maalesef henüz gelmedi. Şuandaki operasyonda bir taraftan bizim tanklarımız, aynı şekilde diğer tüm elimizdeki imkanlarla bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Ilımlı muhalefet dediğimiz ya da Özgür Suriye Ordusu da buraya girdi. Tanklarımızda bu geçişlerin garanti altına almak için şuanda gerekeni yapıyor. Yani TSK’nın faaliyetleri planlandığı gibi şuanda aksamadan devam ediyor. Hava desteğiyle ilgili koalisyonla birlikte çalışıyoruz. Terör örgütlerinin hepsiyle mücadelemizi bu şekilde sürdüreceğiz. PKK YPG ile de onların bir farkı yok zaten mücadelemizi sürdüreceğiz. Çünkü Ankara’daki son iki terör saldırısının sorumluları teröristler Suriye’deki PYD kamplarından geldi. Bunların bir farkı yok. Bu operasyonun amacı bu DAEŞ’e karşı yapılan bir operasyon" diye konuştu.

“Salih Müslim ya da YPG, PYD neden rahatsız oldu” diye soran Bakan Çavuşoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Onlar bugüne kadar DAEŞ ile mücadele ettiğini iddia etmiyor muydu? Peki bizim DAEŞ’e karşı mücadelemizden niye rahatsız? Esasen kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bizim tüm dostlarımıza, müttefiklerimize anlatmaya çalıştığımızı itiraf ediyor. ‘Benim derdim DAEŞ ile değil’ diyor. ‘Benim kendi ajandam var, burada bir kanton oluşturmak istiyorum Kürt devleti kurmak istiyorum.’ Amacı DAEŞ ile mücadele etmek olsa, Suriye’nin bütünlüğü olsa DAEŞ ile mücadele eden operasyona karşı çıkmaz. Ancak destek verir. Dolayısıyla PYD’nin gizli ajandası ortada. Bu demokratik güçlerin içindeki YPG unsurları da bir an evvel Fırat’ın doğusuna geçmelidir. Amerika’da bunun sözünü verdi. Bizim yaptığımız anlaşmada bu. Aksi takdirde biz Türkiye olarak gereğini yaparız, yapacağız. Çok net bir şekilde söylüyoruz. Bunların gizli ajandalarına da fırsat vermeyeceğiz. Bataklıktan bahsediyor, sen burada Türkiye’nin ne yapacağı değil, sana ne olacağını düşüneceksin. Sende bir terör örgütüsün. Esasen bizim amacımız bataklıktaki sivrisinekler değil, bataklığı kurutmaktır ve Türkiye’ye karşı oluşan tehditleri ortadan kaldırmaktır. Eğer senin ajandan buysa sende korkabilirsin. Ama senin ajandan farklıysa terörizmi, silahı bırakacaksan, Suriye’nin bütünlüğünü savunuyorsan bu operasyondan rahatsız olmamalısın. Terör örgütlerinin hepsine karşı faaliyetlerimiz devam edecek.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.