1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ‘Öcalan ile görüşülsün’ talebiyle açlık grevi başlatıldı
‘Öcalan ile görüşülsün’ talebiyle açlık grevi başlatıldı

‘Öcalan ile görüşülsün’ talebiyle açlık grevi başlatıldı

Kürt siyasetinin tüm bileşenlerinin katılımıyla "Öcalan ile görüşme" talebiyle karar alınan süresiz dönüşümsüz açlık grevi, DBP Diyarbakır il binasında yapılan basın açıklamasıyla başladı.

A+A-

Kürt siyasi bileşenlerinin günlerdir hazırlığını yaptığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmenin yapılması talebiyle DBP Diyarbakır il binasında düzenlenen basın açıklamasıyla başladı. Açıklamada açlık grevine girecek olan 50 kişinin ismi de duyuruldu.

Açıklamaya HDP milletvekilleri, eş genel başkanları, eşbaşkanlar, belediye eşbaşkanları, siyasetçilerin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Açlık grevlerine katılanlar üzerinde Öcalan'ın resminin olduğu önlükler giyindi. Hazırlanan ortak basın metninin okunmasından önce DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, açlık grevinin amacına ilişkin kısa bir açıklama yaptı. Daha sonra hazırlanan Türkçe metin DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel tarafından okundu. 

'Tek bir objektif bilgi alamadık' 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'dan 5 Nisan 2015 tarihinden bugüne kadar hiçbir haber alamadığını ifade eden DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, bu konuda kaygıların kamuoyuyla paylaşıldığın dile getirdi. Tuncel, "15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 52 gün geçmiş olmasına, bu süreçte darbecilerin İmralı Adasına dönük fiili bir müdahalesinin olduğunun kesinleşmesine rağmen, Sayın Öcalan'ın sağlık ve güvenlik durumuna dair bir tek objektif bilgi edinebilmiş değiliz" şeklinde konuştu.

'50 kişiyle dönüşümsüz açlık grevine başlıyoruz'

Tuncel, konuşmasının devamında şunları söyledi:

"510 gündür sürdürdüğümüz her türlü siyasi, hukuki, diplomatik, insani çaba Hükümet tarafından boşa çıkarılmıştır. Bu nedenle Sayın Öcalan'la avukatları, aile üyeleri veya siyasi bir heyetimiz yüz yüze görüşüp kendisinden sağlıklı bir haber alıncaya kadar yeni bir süreç başlatma kararı almış bulunmaktayız. Bu çerçevede; aramızdan 50 gönüllü arkadaşımız 5 Eylül tarihi itibariyle süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayacaklardır. Bu açlık grevinin tek talebi vardır; Sayın Öcalan ile hukuk kuralları çerçevesinde görüşme yapılmasıdır' dedik.

'Talebimiz için herkesi dayanışmaya çağırıyoruz'

Açıklamasını yaptığımız günden bugüne talebimiz karşısında hiçbir girişim olmamıştır. Bizler bugün burada 50 gönüllü olarak, Sayın Öcalan ile avukatları, ailesi veya siyasi bir heyetimizin görüşmesi sağlanana kadar süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlıyoruz. 

Halkımıza ve demokrasi güçlerine çağrımızı yineliyoruz; öncüsünü ve önderini layıkıyla sahiplenemeyen hiç bir halk onurunu da özgürlüğünü de koruyamaz. Bu bizim için her şeyden önce bir onur meselesidir. Bütün halkımızı en güçlü şekilde kendi onuruna ve özgürlük hakkına sahip çıkmaya, bize dayatılan bu onursuzluğu kabul etmediğimizi, etmeyeceğimizi bütün dünyanın duyabileceği şekilde haykırmaya çağırıyoruz. Son derece haklı ve makul talebimize karşılık verilinceye kadar başlattığımız süresiz ve dönüşümsüz açlık grevimizin talebinin karşılanması için dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz."

Açıklamanın ardından Tuncel, açlık grevine katılanların isimlerini tek tek okudu. Açlık grevi açıklamanın ardından aynı salonda başladı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.